10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Srdcový infarkt

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Srdcový infarkt je vážny zdravotný stav, ktorý je celosvetovo najčastejšou príčinou úmrtia dospelých ľudí. Vzniká vtedy, keď sa náhle zníži prietok krvi koronárnymi cievami. To sú krvné cievy, ktoré k srdcu privádzajú okysličenú krv, potrebnú na jeho správne fungovanie. Typickým prejavom srdcového infarktu je bolesť v hrudi, pocit nedostatku vzduchu, úzkosť a potenie. Srdcový infarkt predstavuje stav ohrozujúci život, ktorý by sa mal neodkladne liečiť.

Prevencia

Prevencia srdcového infarktu spočíva v zdravom stravovaní, pravidelnom pohybe a obmedzení fajčenia. Odporúča sa tiež udržiavanie normálnej telesnej hmotnosti, liečba vysokého krvného tlaku a cukrovky.

Vznik a príčiny

Srdcový infarkt vzniká, keď sa koronárne cievy upchajú či inak významne zúžia. Najčastejšie je to dôsledok dlhodobého ukladania tuku do ich stien. Tomuto procesu hovoríme ateroskleróza. Tá je dôsledkom vysokého cholesterolu v krvi a nezdravej životosprávy. Po dlhý čas sa tvoria tukové pláty v stene koronárnych ciev. V niektorých prípadoch môžu tieto pláty prasknúť a vytvorí sa v nich krvná zrazenina, ktorá upchá cievu a zabráni prietoku krvi.

Vzácnejšie môže byť následkom náhleho zúženia koronárnych ciev stiahnutím ich steny (spazmus). Presný dôvod tejto reakcie nie je známy. Vedci predpokladajú súvislosť s užívaním niektorých návykových látok (napríklad kokaín) a fajčením.

K faktorom, ktoré zvyšujú riziko srdcového infarktu, patrí vek (u mužov nad 45, u žien na 55 rokov), fajčenie, vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol v krvi, obezita, cukrovka, nedostatok pohybu, stres, užívanie niektorých návykových látok, rodinná a osobná história srdcového infarktu.

Prečítajte si tiež: 12 alarmujúcich ginálov srdca v lete.

Príznaky

Charakteristickým príznakom srdcového infarktu je náhla bolesť v hrudi.Niekedy sa môže šíriť alebo vystreľovať do krku, sánky, ramien či chrbta. Často ju sprevádza výrazná úzkosť, búšenie srdca, pocit nedostatku vzduchu a potenie. V niektorých prípadoch sa pridáva nevoľnosť a vracanie. Okrem toho môže byť prejavom závrat, mdloby (pocit na odpadnutie) alebo strata vedomia.

Prítomnosť aj závažnosť prejavov môžu byť v jednotlivých prípadoch odlišné. U starších ľudí môže byť jediným príznakom zmätenosť. Na druhej strane, závažné prípady sa môžu skončiť náhlou stratou vedomia, ba až smrťou.

Diagnostika

Pri zaznamenaní uvedených príznakov odborníci odporúčajú okamžité privolanie lekárskej pomoci. Lekári stanovia diagnózu na základe prítomnosti typických prejavov, EKG vyšetrením a krvnými testami. EKG (elektrokardiografia) je vyšetrenie, pri ktorom sa skúma elektrická činnosť srdca. Na hrudník alebo na končatiny sa pripevnia špeciálne elektródy. Vyšetrenie nevyžaduje prípravu a je bezbolestné.

Liečba

Základom úspešnej liečby je čo najrýchlejšie privolanie odbornej pomoci a začatie liečby. Lekári pri tom využívajú lieky na znižovanie zrážania krvi a rozpúšťania vzniknutej krvnej zrazeniny. Veľmi dôležitou súčasťou je tíšenie bolesti. Často sa na to používajú veľmi silné lieky proti bolesti (napríklad morfín).

Okrem toho sa využívajú aj lieky na ochranu funkcie srdca (beta blokátory, ACE inhibítory) a látky na rozšírenie koronárnych ciev (nitroglycerín). V niektorých prípadoch je nutné operačné riešenie stavu.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť na hrudibúšenie srdcainfarkt myokardunevoľnostpoteniesrdcestrata vedomiaúzkosťvracaniezávrať