14.07.2021 • 7 minút na prečítanie

Ako chrániť zrak pred ultrafialovým žiarením

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Krém s ochranným SPF faktorom je už vnímaný ako samozrejmosť a automaticky si ho berieme na kúpalisko, na pláž či na hory. Ultrafialové žiarenie však pôsobí škodlivo na celé ľudské telo a preto je nevyhnutné chrániť okrem pokožky aj oči. O ochranu zraku by sme však mali dbať celoročne a za každého počasia. V opačnom prípade môže byť váš najvýznamnejší zmysel nezvratne poškodený.

Po prečítaní nášho článku sa dozviete:

  • čo je to UV a ako vplýva na zrak,
  • ako sa prejavuje poškodenie zraku vplyvom UV,
  • kedy sa pred ním chrániť,
  • ako vybrať vhodné slnečné okuliare,
  • slnečné okuliare na hory, k vode, pre šoférov,
  • aké možnosti majú ľudia s dioptrickými okuliarmi,
  • ako okuliare správne nasadiť,
  • ako znášajú UV žiarenie deti.

Čo je to UV a ako vplýva na zrak

Spektrum slnečného žiarenia sa rozdeľuje na ultrafialové žiarenie, viditeľné žiarenie a infračervené žiarenie. Ultrafialové žiarenie (UV) je neviditeľnou časťou slnečného žiarenia, ktorá sa rozdeľuje na podtypy: UVA, UVB a UVC žiarenie. Síce sú UV lúče neviditeľné, majú poriadnu silu a dokážu napáchať nezvratné škody na organizme. Vo všeobecnosti spôsobujú predčasné starnutie pokožky, tvorbu rakoviny kože a ich pôsobenie poškodzuje aj zrak.

Aj oči sa totižto môžu spáliť. Najnebezpečnejšie je pre ne UVA a UVB žiarenie, ktorého dlhodobé pôsobenie môže zapríčiniť poškodenie očného viečka, očnej rohovky, šošovky, zápal spojiviek, degeneráciu makuly, vznik šedého zákalu aj následné oslepnutie. UVC žiarenie nedopadne až na Zem, ale je pohltené ozónovou vrstvou.

Ako sa prejavuje poškodenie zraku

Medzi najčastejšie prejavy poškodenia zraku vplyvom UV žiarenia patrí:

  • bolesť očí (rezanie, pálenie),
  • citlivosť na svetlo,
  • rozmazané videnie,
  • začervenanie

Kedy sa pred ním chrániť

Intenzita UV žiarenia sa mení v rámci dňa, ale aj počas roku. Intenzitu vyjadruje UV index, ktorý u nás dosahuje najvyššie hodnoty od mája do augusta, približne v čase medzi 11. až 14. hodinou. UV lúče sa však odrážajú od vodných plôch, od snehu či piesku. Takéto odrazené žiarenie predstavuje najvyššie riziko. Intenzita žiarenia sa navyše stupňuje aj s nárastom nadmorskej výšky a žiarenie preniká aj cez zaoblačenú oblohu. Preto je potrebné chrániť svoj zrak celoročne, aj počas chladných zamračených dní, no obzvlášť počas pobytu v horách a pri vode.

Poškodenie oka UV žiarením
Autor: H_Ko/Shutterstock.com

Ako vybrať správne slnečné okuliare

Existujú mnohé typy slnečných okuliarov. Od elegantných cez športové, v plastovom či kovovom ráme. Pri ich výbere je však najdôležitejšia kvalita skiel. Vybrať by ste si mali také, pri ktorých máte záruku, že skutočne spĺňajú ochrannú funkciu. Okuliare sú pekným doplnkom, no pokiaľ sú v nich osadené obyčajné plastové sklá bez ochranných filtrov, sú nie len zbytočné, ale môžu dokonca spôsobiť poškodenie zraku. Príkladom “imidžového typu” skiel sú zrkadlové šošovky bez ďalších ochranných filtrov. Ak si nie ste istí, či vaše okuliare poskytujú dostatočnú UV ochranu, je možné overiť ich účinnosť v optikách.

Slnečné okuliare na hory a k vode

Pre tieto účely sú vhodné sklá so žltým filtrom. Blokujú modré svetlo, vďaka čomu získate “nažltlý” pohľad na svet, ale aj schopnosť lepšie zaostriť do diaľky. Vhodné sú tiež typy okuliarov, ktoré sú dostatočne veľké, prípadne s bočnicami (najmä na hory), nakoľko chránia aj pred lúčmi dopadajúcimi zo strán.

Okuliare pre šoférov

Opäť sú rozhodujúce filtre. Sklá auta poskytujú len minimálnu ochranu pred UV žiarením, a preto je pre ľudí, ktorí denne trávia veľa času v aute na cestách, veľmi vhodný polarizačný filter. Ten blokuje odrazené lúče od vodnej plochy, ale aj od cesty.

Fotochromatické šošovky
Autor: Designua/Shutterstock.com

Pre ľudí s dioptrickými okuliarmi

Ľudia nosiaci dioptrie môžu pri výbere svojich dioptrických skiel požiadať o zahrnutie UV filtra. Staré známe “čím tmavšie sklá, tým lepšie” pritom neplatí. V súčasnosti sú dostupné aj číre šošovky, ktoré majú ochranné filtre.

Ďalšou možnosťou je vymeniť okuliare za kontaktné šošovky, ktoré už taktiež disponujú UV filtrami. Sú vhodné na bežné nosenie ale aj na nosenie pri športe. Ich nevýhodou je, že neposkytujú plnú ochranu pre celé oko a preto je vhodné dopĺňať ich nosením slnečných okuliarov. Inou možnosťou sú fotochromatické dioptrické sklá, ktoré v závislosti od UV žiarenia samé prirodzene stmavnú a plnia tak funkciu dioptrických aj slnečných okuliarov zároveň.

Aj nasadenie okuliarov hrá svoju rolu

Správne nasadenie okuliarov je pri ochrane očí kľúčové. Je rozdiel, ak nosíte okuliare blízko k špičke nosa alebo ich máte nasadené pri jeho koreni. Čím bližšie k čelu ich nosíte, tým menší priestor vznikne medzi okuliarmi a vašou tvárou. Zmenší sa teda priestor pre preniknutie bočných a odrazených lúčov z okolia. Súvisí to tiež s typom rámu, ktorý si zvolíte. Tvar a typ rámu, ktorý je pre vás najvhodnejší, vám pomôže vybrať optik.

A čo deti?

Deti sú na pôsobenie UV žiarenia obzvlášť citlivé. Ich pokožka sa oproti dospelým ľuďom ľahšie poškodí a platí to aj pre ich oči, ktoré prepustia a absorbujú viac žiarenia. Mimoriadne nebezpečné je žiarenie najmä u detí do 1 roku, preto by ste sa mali čo najviac vyhnúť ich expozícii voči slnku.

Na trhu sú dostupné kvalitné okuliare aj pre najmenších. Je dobré pestovať u nich zvyk ochrany očí pred slnkom pomocou okuliarov v kombinácii s pokrývkou hlavy. Tieto dva ochranné prvky sa vzájomne dopĺňajú. Samotná pokrývka hlavy nestačí, nakoľko oči nie sú chránené pred lúčmi odrazenými od okolia. Samotné okuliare si zase deti môžu posúvať a lúče môžu preniknúť z bočných častí do oka.

Najmä počas leta sú deti sú neustále v pohybe, sa navyše môže stať, že jedna z bariér spadne alebo ju dieťa zahodí. V takom prípade určite privítate, že sú chránené aspoň jedným ochranným prvkom. Výber je v dnešnej dobe široký, vybrať si môžete rôzne strihy klobúčikov či šiltovky, ktoré sú ušité z látky s UV ochranou.

Klobúk
Autor: New Africa/Shutterstock.com

Klobúky a šilty pre všetkých

Nie len pre deti, ale aj pre dospelých je nosenie pokrývky hlavy veľmi vhodné. Ako bolo spomenuté vyššie v texte, slnečné okuliare a klobúky sa výborne dopĺňajú. Okrem toho, že poskytnú čiastočnú ochranu kože a ochránia vás napríklad pred predčasným starnutím pleti, znižujú intenzitu lúčov prechádzajúcich okolím, ktoré okuliare nezakrývajú.

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:

When you’re choosing sunglasses, does UV protection matter?

How Sunglasses Protect Your Eyes

Put on those Shades… Sunglasses Can Help Prevent Eye Disease

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
citlivosť na slnečné žiarenieočná sietnica