13.10.2024 • 5 minút na prečítanie

Ako prebieha darovanie krvi? Krok po kroku

Aktuality

V tomto článku sa dozviete

Naše nemocnice pravidelne hlásia nedostatočné zásoby krvi. Jej darovaním môžete zachrániť až 3 ľudské životy.

Čo by ste mali pred darovaním krvi jesť

Veľmi dôležité je, aby ste boli pred odberom dostatočne hydratovaní. Ráno pred odberom vypite aspoň 500ml tekutín. 

Nezabudnite, že na tento odber krvi sa nechodí nalačno. Pred darovaním krvi by ste mali jesť ľahšie, sacharidové jedlá (napr. ovocie, zeleninu, celozrnné pečivo, džem či med). Naopak večer pred odberom a v deň odberu sa vyhnite tučným, údeným a nezdravým jedlám. 

Pred odberom aspoň 6 hodín nefajčite a aspoň 12-14 hodín nepite alkohol. Viac o tom, ako sa pripraviť na darovanie krvi, si môžete prečítať v našom článku „Kto môže darovať krv“. 

Priebeh darovania krvi

Celý proces od príchodu do odberového centra po oddych po odbere vám väčšinou nezaberie viac ako hodinu. 5 krokov darovania krvi:

1. Registrácia – na odberovom mieste sa preukážete občianskym preukazom a preukazom poistenca, zaregistrujete sa a vyplníte dotazník. Je dôležité, aby ste na otázky odpovedali pravdivo. Ak niečomu nerozumiete, radšej sa opýtajte.

    2. Vyšetrenie krvi – pred samotným odberom nasledujú krátke vyšetrenia s cieľom skontrolovať hladinu hemoglobínu (červeného krvného farbiva). Keď je dostatočná, „postupujete do ďalšieho kola“. 

    Pri nízkej hladine hemoglobínu vás, žiaľ, k ďalšiemu kroku nepustia. Ak však dodržíte správnu životosprávu vrátane konzumácie potravín s dostatočným obsahom železa, po 3 až 4 mesiacoch môžete prísť znova.

    3. Vyšetrenie lekárom – lekár skontroluje a zhodnotí dotazník, prípadne doplní potrebné údaje týkajúce sa vášho zdravotného stavu a odmeria vám tlak – keď je všetko v poriadku, ste „vo finále“ a presúvate sa do odberového boxu.

    4. Odber krvi – odber ako taký trvá 5 až 15 minút, vezmú vám počas neho cca 450 ml krvi. Nemusíte sa báť. Personál s vami celý čas komunikuje, kontroluje, či ste v poriadku, a v prípade akýchkoľvek ťažkostí profesionálne zasiahne.

    5. Oddych po odbere – po odbere sa riaďte pokynmi zdravotníkov. Určite vás upozornia, že je potrebné držať si miesto vpichu po dobu aspoň 5 minút, doplniť tekutiny a občerstviť sa, vyhýbať sa pobytu na priamom slnku a fyzickej námahe. Vďaka týmto opatreniam je možné predísť vzniku nevoľností.

    Kde môžete darovať krv

    Existuje viacero odberových centier, kde je možné darovať krv. Vybrať si môžete to, ktoré máte najbližšie alebo vám vyhovuje najviac.

    Odberové miesta sú uvedené na stránke Národnej transfúznej služby SR, na stránkach jednotlivých nemocníc alebo ich nájdete zhrnuté na stránke Slovenského Červeného kríža. Existuje tiež možnosť odberu krvi mobilnou výjazdovou jednotkou, ktorá ho uskutočňuje priamo vo firmách či školách.

    Shutterstock.com

    Podmienky darovania krvi

    O tom, kto môže darovať krv, rozhodujú nasledovné podmienky:

    • Zdravotný stav: Ak chcete darovať krv, musíte byť zdraví.
    • Vek: 18 až 60 rokov (pravidelní darcovia do 65, ak sú zdraví).
    • Hmotnosť: Viac než 50 kg.

    Dôležité sú tiež údaje, ako je dátum posledného odberu, stav vášho chrupu, podstúpenie piercingu či tetovania, očkovanie, nový sexuálny partner vo vašom živote či cestovanie. Ak vás zaujímajú podrobnejšie informácie o podmienkach pre darovanie krvi, nájdete ich v našom článku. Keď si chcete overiť, či ste vhodným darcom, môžete si urobiť online test spôsobilosti darcu.

    Shutterstock.com

    Darovanie krvi: dotazník pre darcu

    Pred každým darovaním krvi v transfuziologickom centre vyplníte dotazník, ktorý je súčasťou vašej registrácie. Slúži na „zachytenie“ ľudí, ktorí na darcovstvo v danej chvíli nie sú vhodní, aby tak neohrozili seba ani príjemcu. Formulár obsahuje otázky o:

    • zdravotnom stave (aktuálnom i minulom)
    • užívaní liekov
    • cestovateľskej anamnéze
    • pohlavnom živote (kvôli riziku prenosných chorôb)
    • nedávnych chirurgických zákrokoch, tetovaniach či piercingoch
    • očkovaniach a ochoreniach

    Dotazník si môžete vopred pozrieť (prípadne stiahnuť a vytlačiť) na stránke Národnej transfúznej služby. Jednotlivé odpovede na otázky označujte krúžkom. Pamätajte, dotazník vždy vypĺňajte pravdivo! Ak si nie ste niektorou z odpovedí istí, poraďte sa s personálom v odberovom centre. V závere dotazník nezabudnite podpísať.

    Darovanie krvnej plazmy

    Okrem tzv. plnej krvi môžete darovať iba jednu jej zložku, konkrétne plazmu. Odber trvá o čosi dlhšie než ten klasický – pripravte sa približne na 30 až 45 minút.

    V rámci tejto procedúry vám najskôr odoberú krv so všetkými jej zložkami. Pomocou špeciálneho prístroja sa plazma následne oddelí od ostatnej krvi, ktorej zvyšok sa darcovi vráti naspäť do tela.

    Odmena za darovanie

    Darovanie krvi je nezištný a krásny ľudský skutok. Za jeho vykonanie na Slovensku nedostanete peniaze. Ako darca však získate mnoho iného:

    • občerstvenie (minerálku, malú desiatu)
    • deň pracovného voľna (1 deň po darovaní)
    • úľavu na daniach
    • deň voľna v práci (po darovaní krvi)
    • ocenenia pravidelných darcov (Janského plaketa a pod.)

    Okrem toho nadobudnete aj skvelý pocit z toho, že ste svojím činom niekomu zachránili život počas operácie či po úraze, prípadne pomohli osobe s ochorením krvi. Ak vás zaujíma, prečítajte si, čo sa stane s krvou po darovaní.

    Shutterstock.com
    Redakcia portálu Lekár.sk
    Aktuality
    darovanie krvi

    Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje