27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Kto môže darovať krv?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Ak sa rozhodnete darovať krv, vedzte, že darujete ten najvzácnejší dar. Vaša krv môže zachrániť obeť úrazu, pomôcť predčasne narodenému dieťatku alebo pri urgentnej operácii zachrániť život. Umelá náhrada krvi zatiaľ neexistuje. Jej jediným zdrojom je človek. Stačí len prekonať strach a vyskúšať to. Kto môže byť darcom? Darovať krv môže každý zdravý človek. Napríklad aj dnes.

Prvýkrát to možno vyskúšate. Bojazlivo, neisto, rozpačito. Z rôznych dôvodov. Možno úplne náhodne, možno spolu s kamarátmi, možno z vlastného presvedčenia. Ale po každom ďalšom raze to chcete skúsiť opäť.

Ten pocit, ktorý bezprostredne po tom a v súvislosti s tým zažijete, je neopísateľný, krásny a vysoko návykový. Tento druh závislosti je však povolený, ba priam vítaný! Neviete o čom je reč? O závislosti na darovaní krvi. Endorfíny, hormóny šťastia, ktoré sa vyplavujú po odbere darcov do tela spôsobujú to, že väčšina darcov rovnako ako bežcov po dobehnutí cieľa, má na tvári široký šťastný úsmev. 

Darcovia krvi si vedome aj podvedome uvedomujú, že konajú dobrý skutok, humánny čin a chcú ho páchať zas a znova. Darovať krv by mohol každý zdravý človek. Stačí prekonať strach a vyskúšať to. Veď ten pol liter krvi, ktorú pri odbere odovzdáte, chýbať nebude a inému človeku môže pomôcť alebo aj zachrániť život. A nikdy neviete, kedy budete vy alebo vaši blízki pomoc tiež potrebovať.

Ak sa rozhodnete darovať krv, vedzte, že darujete ten najvzácnejší dar. Vaša krv môže zachrániť obeť úrazu, pomôcť predčasne narodenému dieťatku, pri urgentných operáciách byť rozhodujúcim faktorom. Umelá náhrada krvi neexistuje. Jej jediným zdrojom je človek. Možno práve Vy!

Prečítajte si tiež: Krvné skupiny: Aké krvné skupiny poznáme? Sú krvné skupiny dedičné? A ako sa podľa nich stravovať? 

Kto môže byť darcom krvi?

Každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov. Pokiaľ ste pravidelným darcom, môžete darovať krv až do svojich 65 rokov. Frekvencia darovania je u mužov 3 mesiace a u žien 4 mesiace od posledného odberu. Vaša telesná hmotnosť musí byť minimálne 50 kg.

Darcom môžete byť, ak ste 1 týždeň po zubnom ošetrení (extrakcia, vŕtanie), 48 hodín po preventívnom očkovaní, bez herpesu a inej akútnej infekcie, minimálne 2 týždne po doužívaní antibiotík a minimálne 2 týždne bez horúčky. Ženy by mali byť aktuálne mimo menštruácie (plus/mínus 3 dni), 1 rok po pôrode alebo ukončení gravidity, nedojčiace.

Ak patríte do uvedených rizikových skupín, nemôžete byť darcami:

  • ak ste nosičom vírusu HIV (mať AIDS), ani byť po prekonaní syfilisu, taktiež nesmiete byť sexuálnym partnerom ľudí s uvedenými chorobami,
  • po prekonaní žltačky typu B a C,
  • ak trpíte na iné závažné a chronické ochorenia, resp. pravidelne dlhodobo užívate lieky,
  • ak ste boli počas posledného polroka pred darovaním operovaný, tetovaný, liečený akupunktúrou, mali prepichované uši či piercing v iných častiach tela, dostali transfúziu krvi alebo plazmy, podstúpili endoskopické vyšetrenie,
  • pri užívaní drog vnútrožilovo či vnútrosvalovo – aktuálne alebo v minulosti,
  • pri poskytovaní alebo prijímaní platených sexuálnych služieb,
  • v prípade pohlavného styku medzi mužmi,
  • v prípade promiskuitného spôsobu života s častým striedaním sexuálnych partnerov,
  • počas užívania anabolických steroidov, ktoré nie sú predpísané lekárom,
  • počas liečby poruchy zrážania krvi krvnými prípravkami,
  • ak ste podstúpili transplantáciu rohovky, operáciu mozgových obalov, osoby ktoré sa liečili pomocou hormónov hypofýzy a u ktorých sa v rodine vyskytla familiárna forma tohto ochorenia,
  • v súvislosti s Creutzfeld-Jacobovou chorobou sa z darcovstva krvi vylučujú osoby, ktoré žili v rokoch 1980 – 1996 viac ako 6 mesiacov vo Veľkej Británii a v Írsku. Toto opatrenie je preventívne, lebo prenos choroby transfúziou nebol dokázaný.

Darovanie krvi určite nie je spôsobom otestovania sa na nosičstvo krvou prenosných chorôb. Ak si však nie ste istý, či ste vhodným kandidátom na darovanie krvi, vopred zavolajte na transfúziologické pracovisko a vašu situáciu skonzultujte s lekárom.

Ako sa pripraviť na darovanie krvi?

Podstatné je, aby ste boli pred odberom dostatočne hydratovaní. 24 hodín pred odberom pite dostatok tekutín, v ich príjme sa neobmedzujte – minimálne 2 litre vody, minerálky, čajov alebo ovocných šťiav.

Ráno pred odberom vypite aspoň 500 ml tekutín. Povolená je aj čierna káva, samozrejme okrem povinného minimálne pol litra iných tekutín.

V žiadnom prípade nehladujte! Na odber krvi sa nechodí nalačno! Večer pred odberom a taktiež tesne pred odberom nejedzte tučné jedlá (syry, maslo, smotanu, mäsové jedlá a výrobky, údeniny, čokoládu). Vhodné je jesť ľahké sacharidové jedlá: ovocie, zeleninu, sucháre, celozrnné pečivo, džem, med.

Pred odberom krvi minimálne 6 hodín krvi nefajčite, nepite alkohol (aspoň 12 – 14 hodín) a 24 hodín pred odberom by ste sa nemali vystavovať príliš veľkej psychickej a fyzickej námahe.

Vynechajte náročné tréningy (posilňovňa) a vyčerpávajúce pohybové aktivity.

Alkohol, tučné jedlá, prílišná telesná námaha a niektoré lieky môžu prechodne spôsobiť zvýšenú aktivitu pečeňových enzýmov (ALT). Pred darovaním krvi dbajte na to, aby ste boli oddýchnutí, svieži, doprajte si  výdatný spánok, pretože váš fyzický aj psychický stav sa odzrkadlí na kvalite vašej krvi.

Ocenenie darcov

Slovenský Červený kríž oceňuje za bezpríspevkové darovanie krvi podľa počtu odberov plaketami profesora MUDr. Jana Janského a medailou profesora MUDr. Jána Kňazovického za mnohonásobné darovanie krvi. Špeciálnym ocenením pre aktivistov v oblasti rozvoja darcovstva krvi je udeľovaná Pamätná plaketa doc. MUDr. Vladimíra Krišla, CSc. 

Kategórie ocenenia podľa počtu odberov:

  1. Bronzová plaketa – ženy 10 odberov, muži 10 odberov
  2. Strieborná plaketa – ženy 20 odberov, muži 20 odberov
  3. Zlatá plaketa – ženy 30 odberov, muži 40 odberov
  4. Diamantová plaketa – ženy 60 odberov, muži 80 odberov
  5. Kňazovického medaila – ženy 80 odberov, muži 100 odberov

Záver

Darovať krv by mohol každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov. Pred odberom je potrebné prijať dostatočné množstvo tekutín. Deň pred odberom aspoň 2 litre, ráno ďalších 500 ml. Nehladujte, no tesne pred odberom už vynechajte príliš mastné jedlá. Vyhnite sa náročným fyzickým aktivitám.

Nezabudnite – váš pol liter krvi, ktorú pri odbere odovzdáte, môže inému človeku pomôcť v kritickej chvíli alebo dokonca zachrániť život.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
darovanie krvi