27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Ako prebieha darovanie krvi?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Celé darovanie krvi trvá zhruba hodinu. Na úvod je dôležité pravdivo vyplniť dotazník. Vyšetrí sa hladina hemoglobínu – červeného krvného farbiva. Ak je v poriadku, nasleduje vyšetrenie lekárom. Po ňom sa už darca presunie do odberového boxu. Samotný odber trvá 5 až 15 minút. Chcete krv darovať, ale ešte stále váhate? Prečítajte si tento článok.

Krv je najvzácnejšia tekutina. Stále je jej nedostatok. Používa sa hlavne pre onkologických pacientov a pri transplantáciách. Darcom krvi môže byť každý zdravý človek od 18 do 60 rokov. Ak sa darovania obávate, prečítajte si, ako prebieha proces darovania krvi.

Príchod do transfúziologického zariadenia a registrácia

Po príchode sa preukážete občianskym preukazom a preukazom poistenca. U stálych darcov aj preukazom Darcu krvi.

Vyplníte dotazník pre darcu krvi, plazmy a krvných buniek, ktorý zahŕňa vaše osobné identifikačné údaje a rôzne dôležité konkrétne otázky týkajúce sa vášho zdravia, životného štýlu, rizikových faktorov a vami prekonaných chorôb, či pravidelne užívaných liekoch.

Je veľmi dôležité, aby ste ho vyplnili pravdivo, bez akéhokoľvek zatajenia závažných skutočností, ktoré by mohli spôsobiť vážnu ujmu na zdraví darcu, ale aj prípadného príjemcu transfúzneho lieku, ktorého organizmus môže byť väčšinou oslabený.

Radšej sa spýtajte na všetko, čomu v dotazníku nerozumiete alebo je vám nejasné. Je veľmi dôležité, aby ste porozumeli všetkým položeným otázkam a pravdivo na ne odpovedali.

Dotazník sa vypĺňa pri každej jednej návšteve transfúziologického zariadenia, aj u pravidelných darcov krvi a predstavuje akési prvotné sito alebo vstupnú bránu či prvý schodík k darovaniu krvi.

Vyšetrenie hemoglobínu

Následne sa presuniete ďalej, kde príde na rad vyšetrenie hladiny hemoglobínu – červeného krvného farbiva. Ak hodnota hemoglobínu nie je dostatočná, darovať krv vás aktuálne nepustia.

To však neznamená, že po poučení a dodržiavaní správnej životosprávy, vrátane konzumácie potravín s dostatočným obsahom železa sa z vás po 3 až 4 mesiacoch nemôže stať odhodlaný a úspešný darca krvi. „Presne toto bol môj prípad,“ vraví MUDr. Diana Ganajová, viacnásobná darkyňa.

Ak máte ideálne hodnoty hemoglobínu, ktoré predstavujú už druhý schodík, pokračujete na predposledný tretí a tým je vyšetrenie lekárom.

Vyšetrenie lekárom

Lekár skontroluje a zhodnotí dotazník, prípadne doplní potrebné údaje týkajúce sa vášho zdravotného stavu, odmeria tlak krvi a keď je všetko v poriadku, ste vo finále a presúvate sa do odberového boxu, kde darujete krv za asistencie zdravotníckeho personálu.

Pri každom odbere sa odoberie zvyčajne 400 až 450 ml krvi. Samotný odber trvá 5 až 15 minút. Personál s vami počas odberu komunikuje, kontroluje, či ste v poriadku, v prípade akýchkoľvek ťažkostí profesionálne zasiahne.

Po odbere sa riaďte pokynmi zdravotníkov, ktorí vás určite upozornia, že je potrebné držať si miesto vpichu po dobu aspoň 5 minút, je potrebné doplniť tekutiny a občerstviť sa, vyhýbať sa pobytu na priamom slnku, fyzickej námahe. Jednoducho dopriať telu, čo je po darovaní krvi najvhodnejšie – pohodu a oddych.

Každý organizmus je individuálny. Hlavne pravidelní darcovia nemajú po odbere žiadne ťažkosti, ich telo to už vníma ako samozrejmosť. To, ako sa cítite po odbere, je dôsledkom vašej správnej a dostatočnej prípravy, ako aj telesnej aj psychickej pohody a kondície pred darovaním krvi.

Je drovanie krvi bezpečné?

Mnohí sa pýtajú, či je darovanie krvi bezpečné. Odpoveď je jednoznačná: áno! Zdravotnícky materiál pri odbere krvi je jednorazový, vždy nový, akýkoľvek prenos infekcie je vylúčený. Množstvo odobratej krvi (400 – 450 ml) je pre darcu neškodné. Objem krvnej straty sa doplní do 24 hodín, strata červených krviniek za 2 týždne, strata železa za 2 mesiace.

Prečítajte si tiež: Krvné skupiny: Aké krvné skupiny poznáme? Sú krvné skupiny dedičné? A ako sa podľa nich stravovať? 

Odber krvi z legislatívneho hľadiska

Celý proces odberu krvi, ako aj občerstvenia po ňom trvá jednu, maximálne 2 hodiny. Zamestnanec má právo v súvislosti s darovaním krvi na pracovné voľno.

V zmysle § 138 ods. 2 zákona č. 311/ 2001 Z. z. Zákonníka práce v znení neskorších predpisov zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na darovaní krvi, aferéze a darovaní ďalších biologických materiálov.

Pracovné voľno patrí na nevyhnutne potrebný čas a to za čas cesty k odberu a späť a za čas na zotavenie po odbere, pokiaľ tieto skutočnosti zasahujú do pracovného času zamestnanca. Podľa charakteru a zdravotného stavu darcu môže lekár určiť, že čas potrebný na jeho zotavenie sa predlžuje, najviac po dobu zasahujúcu do pracovného času v rámci 96 hodín od nástupu k odberu.

Ak nedôjde k odberu, poskytne sa pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku len za preukázaný nevyhnutne potrebný čas neprítomnosti v práci.

Ide o prekážku v práci z dôvodu všeobecného záujmu. Ak zamestnanec o tejto prekážke vopred vie, je povinný v zmysle § 144 ods. 1 Zákonníka práce svojho zamestnávateľa požiadať o pracovné voľno. Ak o nej vopred nevie, má o nej upovedomiť zamestnávateľa bez zbytočného odkladu, t. j. najskôr, ako je to pre zamestnanca možné.

Zákonník práce zakotvuje povinnosť príslušného zariadenia (lekár, nemocnica) potvrdiť existenciu prekážky v práci a jej trvanie (§ 144 ods. 2 Zákonníka práce ). Prekážku v práci a jej trvanie je potom zamestnanec povinný zamestnávateľovi preukázať.

Príslušný lekár je povinný potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní, t. j. ak je potrebný napríklad čas na zotavenie po odbere krvi a tento čas zasahuje zamestnancovi do pracovného času, túto skutočnosť má lekár uviesť v potvrdení.

Kde je možné darovať krv?

Krv je možné darovať v pobočkách Národnej transfúznej služby alebo na hematologicko-transfúziologických oddeleniach nemocníc po celom Slovensku.

Rôzne organizácie podporujúce zdravý životný štýl organizujú pravidelné darovania krvi niekoľkokrát ročne. Okrem týchto miest sa organizujú aj tzv. mobilné odbery alebo odbery v rámci rôznych podujatí, kedy je možné krv darovať aj v školách, firmách, inštitúciách alebo mestských úradoch.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
darovanie krvi