Správna turistická výbava a oblečenie na turistiku sú základom úspešnej túry a štastného návratu domov. Čo všetko by nemalo chýbať vo vašom batohu?
Na turistiku je najlepšie zvoliť systém vrstvenia oblečenia, ktorý umožňuje prispôsobenie meniacim sa podmienkam a teplote. Vhodné oblečenie na turistiku by malo byť zložené z 3 vrstiev:
1. Základná vrstva: Ide o oblečenie, ktoré je v kontakte s pokožkou. Jeho úlohou je odvádzať pot a vlhkosť preč od tela. Vhodnú sú syntetické materiály, napríklad polyester, alebo prírodná merino vlna. Tieto materiály majú výborné vlastnosti v odvádzaní vlhkosti a rýchlo schnú.
Náš tip: Vyhnite sa bavlne, ktorá absorbuje pot a dlho schne, čo môže viesť k prechladnutiu.
2. Stredná vrstva: Táto vrstva slúži na udržanie telesnej teploty – je izolačná. Ideálny je flis alebo syntetické materiály. Pomocníkom môže byť mikina, ktorá vás zahreje, keď je chladnejšie.
3. Vrchná vrstva: Najlepšie sú nepremokavé, vetruodolné materiály, ktoré vás ochránia pred vetrom, dažďom alebo snehom.
Náš tip: Hľadajte bundu, ktorá je ľahká, skladná a má nastaviteľnú kapucňu pre prípad vetra či dažďa.
Na túru si stále zabaľte aspoň jeden kus náhradného oblečenia, po ktorom viete siahnuť v prípade zmeny počasia či prepotenia. Vhodné sú náhradné ponožky, tričko, ale aj nohavice.
Na turistiku by ste mali vyberať topánky s dobrým tlmením a podporou pre členky. Ak idete do náročnejšieho terénu, zvoľte vyššie topánky, ktoré poskytujú väčšiu podporu.
Výber správneho batohu na turistiku závisí od rôznych faktorov, ako je typ túry, dĺžka, terén a osobné preferencie. Dôležité je, aby vám batoh sedel pohodlne a mal dostatočnú kapacitu na všetko, čo budete potrebovať.
Pri výbere zvážte tieto faktory:
1. Veľkosť batohu (závisí od dĺžky túry):
Na dlhšie túry si zaobstarajte batoh s popruhmi a bedrovým pásom, ideálne s nastaviteľným chrbtovým systémom. Pre zvýšenú bezpečnosť sú dôležité reflexné prvky.
V lekárničke na turistiku by mali byť základné položky, ktoré vám pomôžu zvládnuť drobné úrazy a nečakané zdravotné problémy počas túry. Napríklad:
Na ošetrenie rán je dôležité použiť akýkoľvek dezinfekčný roztok alebo alkoholové obrúsky na čistenie rán.
Používanie opaľovacieho krému s vysokým SPF (Sun Protection Factor) na turistike nie je len o ochrane pred spálením, ale aj o prevencii pred dlhodobými poškodením pokožky a ochranou pred vážnejšími zdravotnými problémami, ako je napríklad rakovina kože.
V batohu by preto nemal chýbať opaľovací krém s SPF aspoň 30 alebo 50. Slnko je vo vyšších nadmorských výškach silnejšie, nezabudnite tak ani na ochranu hlavy vo forme šiltovky alebo klobúka.
Samozrejme, dostatok jedla a vody je základ. Na turistiku si zabaľte určite aj niečo sladké. Sladkosti obsahujú cukry, ktoré sa rýchlo vstrebávajú do krvi a poskytujú okamžitý zdroj energie. Počas turistických aktivít, ktoré vyžadujú fyzickú námahu, je rýchly prísun energie kľúčový na udržanie výkonnosti a vytrvalosti.
Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje