22.11.2024 • 5 minút na prečítanie

Ktoré lieky proti bolesti škodia pečeni najviac a ktoré najmenej?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Bolesť vnímame každý inak. Chvíľu ju vydržíme, no väčšinou siahneme po osvedčenom lieku proti bolesti. Vedeli ste však, že je možné poškodenie pečene liekmi? O ktoré ide a ktoré sú, naopak, menej škodlivé, sa dočítate v článku. 

Čo je to bolesť a ako sa dá vyjadriť vizuálne 

Bolesť definujeme ako nepríjemný emocionálny zážitok spojený so skutočným alebo potenciálnym poškodením tkaniva. Je vždy subjektívna a individuálne je aj jej vnímanie – závisí od pohlavia, veku, strachu a predchádzajúcej skúsenosti.

Rozlišujeme 2 základné typy bolesti:

  • akútna 
  • chronická

Akútna bolesť

Akútna bolesť trvá relatívne krátko (sekundy až týždne) a z biologického hľadiska je veľmi prínosná. Informuje totiž o možnom blížiacom sa poškodení organizmu a núti ho chrániť sa. Väčšinou je definovaná ako ostrá, pálivá či bodavá. Jej liečba môže pomôcť predísť prechodu do chronickej bolesti.

Chronická bolesť

Chronická bolesť je stála bolesť, ktorá trvá viac ako 3 až 6 mesiacov. Neplní žiadnu biologicky užitočnú funkciu. Zhoršuje kvalitu života, chorého vyčerpáva a vedie až k  frustrácii, depresii či nespavosti.

Vizuálne znázornenie bolesti

Štandardom pre hodnotenie intenzity bolesti je vizuálna analógová stupnica bolesti (VAS 0 – 10), pomocou ktorej viete lekárovi uľahčiť predstavu, akú silnú bolesť pociťujete:

Toto jednoduché rozdelenie pomáha nielen pri diagnostike, ale aj pri výbere vhodného analgetika a posúdení účinnosti liečby. 

Aké lieky pomáhajú na bolesť

Liečba bolesti závisí od veku a príčiny, ktorá ju vyvolala. Bolesť ako taká môže odznieť po podaní liekov proti bolesti – analgetík, no pomôcť môže aj rehabilitácia. Farmakoterapia, čiže liečba bolesti liekmi, je základným postupom v terapii akútnych i chronických stavov. 

Podľa účinku delíme lieky proti bolesti na: 

  • opioidné – používajú sa pri veľmi silnej bolesti, napríklad po operáciách či na tlmenie nádorovej bolesti, a môže ich predpísať iba lekár 
  • neopioidné – najčastejšie používané a voľne dostupné v lekárni 
  • analgetiká, antipyretiká – paracetamol
  • nesteroidné antiflogistiká – kyselina acetylsalicylová, diklofenak, indometacín, sulindak, ibuprofén, ketoprofén, flurbiprofén, naproxén, kyselina tiaprofénová, meloxikam, piroxikam, nimesulid, celekoxib, metamizol, propyfenazón

Poškodenie pečenie liekmi: Ako sa prejavuje

Hepatotoxicita, čiže chemicky spôsobené poškodenie pečene liekmi, je vzácny, ale závažný nežiaduci účinok analgetík. Poškodenie pečene liekmi môže mať rôzne podoby – od bezpríznakovej formy cez zvýšenie pečeňových enzýmov až po zlyhanie pečene.

Poškodenie pečene liekmi vzniká najmä po požití vysokých dávok liekov alebo v ich kombinácii s alkoholom.

Príznaky sú podobné ako pri vírusovej hepatitíde a zahŕňajú:

  • zvýšené hodnoty pečeňových enzýmov, ako je napríklad ALT, AST, ALP, GGT
  • napínanie na vracanie, vracanie
  • bolesť brucha v pravej hornej časti
  • únavu
  • žltačku – zažltnutie kože, slizníc a očných bielok

Ktoré lieky proti bolesti škodia pečeni viac a ktoré menej? 

Lieky na bolesť, ktoré pečeni škodia iba vo veľmi malej miere

Ani tieto lieky nie sú úplne „nevinné“ – ich nadmerný príjem má negatívny vplyv najmä na sliznicu žalúdka, kde môžu spôsobovať vredy, a na obličky. 

  • nesteroidné antiflogistiká – ibuprofén a koxiby
  • opioidy pokiaľ nie sú kombinované s paracetamolom, nemajú na pečeň toxický účinok. Tu však vzniká iný problém, a to ten, že si od nich možno veľmi ľahko vybudovať závislosť a ich nadmerný príjem už vedie k zaťažovaniu pečene. 

Celkovo sú najčastejšie využívané práve neopioidné lieky na bolesť. 

Lieky proti bolesti s vyšším rizikom poškodenia pečene

Paracetamol

Typickým predstaviteľom liekov, ktoré škodia pečeni je paracetamol. Tento inak bežne používaný a bezpečný liek slúži na potlačenie bolesti a zníženie horúčky tam, kde nie je potrebný protizápalový účinok.

Toxicky nepôsobí samotné liečivo, ale jeho vysoko reaktívny metabolit, ktorý vzniká v pečeni. U zdravých ľudí je pri zachovaní odporúčanej terapeutickej dávky riziko akútneho pečeňového zlyhania nízke. Nebezpečenstvo poškodenia pečene stúpa u tých, ktorí konzumujú alkohol alebo už trpia pečeňovým ochorením. Alkohol toxicitu paracetamolu zvyšuje. 

Intoxikácia prebieha v 4 fázach:

  1. nechutenstvo, nevoľnosť, vracanie, malátnosť
  2. ústup príznakov prvej fázy, bolesť alebo tlak pod pravým rebrovým oblúkom, znížená frekvencia močenia
  3. obvykle po 48 až 120 hodinách sa vracajú príznaky prvej fázy a nastupujú symptómy pečeňového zlyhania (žltačka, hypoglykémia)
  4. obličkové a pečeňové zlyhanie, porucha funkcie srdca

Maximálna denná dávka pre dospelých je 4 g, liečebná jednorazová dávka je 500 mg. Ak už siahnete po paracetamole, dbajte na dávku v závislosti od hmotnosti a taktiež na časový rozostup. Pri otravách sa podáva špecifické antidotum (protijed) N-acetylcysteín.

Kyselina acetylsalicylová

Toxicita kyseliny acetylsalicylovej stúpa s dĺžkou liečby a závisí od veľkosti dávky. V množstve 60 – 100 mg denne je podávaná pre protizrážanlivý účinok. Analgetický a antipyretický účinok nastupuje po aplikácii 500 mg tablety. Keďže ide o kyselinu, v žalúdku sa rýchlo vstrebáva do buniek, čím môže dôjsť k ich priamemu poškodeniu. Je nevyhnutné prijímať ju s veľkým objemom tekutín.

Prípravky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej sú zakázané u detí do 16 rokov pre výskyt často smrteľného Reyovho syndrómu. Ide o akútne nezápalové ochorenie mozgu s prítomnosťou opuchu, ktoré je sprevádzané pečeňovým zlyhaním z dôvodu stukovatenia pečene.

Diklofenak

Užívanie nadmerne vysokých dávok diklofenaku môže takisto negatívne vplývať na pečeň. Odporúčaná denná dávka sa líši v závislosti od ochorenia, preto sa stále poraďte s lekárom alebo lekárnikom. Maximum, ktoré sa za deň môže vziať, je 150 mg v rozdelených dávkach na deň (1 až 3 tablety).

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
liečivá

Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje