Trápi vás boľavý zub a v noci sa to zhoršuje? Vysvetlíme, prečo bolia zuby v noci viac a ako si uľaviť, aby ste sa apsoň trochu vyspali.
Ak ste si nedostatočne umyli zuby po večeri, existuje možnosť, že nejaké zvyšky jedla ostali stále uviaznuté medzi vašimi zubami alebo ďasnami, čo spôsobí zhoršenie stavu.
Možno ste počas dňa trpeli bolesťami zubov, ale kvôli zaneprázdnenosti ste si to až tak neuvedomovali. Zrazu príde noc a vy máte pocit, že vám praskne hlava.
Ďalšou príčinou neskorých nočných bolestí zubov môže byť škrípanie zubov pri celodennom strese. To zase spôsobí namáhanie vašej čeľuste, čo vedie k bolesti v noci.
Hlavným dôvodom, prečo sa u väčšiny bolesti zubov zhoršujú večer je prietok krvi, keď si lahnete. Keď ležíte vodorovne, všetka krv prúdi smerom k vašej hlave a tvári, a preto môže spôsobiť tlak na citlivé oblasti, kde vás bolí zub. To je potom ten pulzujúci pocit, ktorý cítite.
Bolesť môže prísť v rôznych stupňoch, od tupého pulzovania až po ostrú a silnú bodavú bolesť. Rozhodne tento problém neignorujte alebo neliečte sami. Ak máte bolesti dlhšie ako 1 alebo 2 dni, odporúčame vám vyhľadať zubára, pretože je pravdepodobné, že sa to samé od seba zlepšovať nebude.
Bolesť zubov môže mať rôzne príčiny. Jediný spôsob, ako sa pokúsiť riešiť toto trápenie, je zistiť kde je problém. Tu sú niektoré z najbežnejších dôvodov bolestí zubov:
K zubnému kazu dochádza, keď baktérie vytvárajú na zuboch lepkavú vrstvu nazývanú plak. Tá časom poškodzuje povrch zubov. Zubný kaz na vonkajšom povrchu skloviny zvyčajne nespôsobuje bolesť ani symptómy. Problém začína v okamihu, keď prenikne k vrstve zuboviny, ktorá leží pod sklovinou. Bolesť je prechodná, prichádza pri jedení alebo pití horúceho, studeného či sladkého.
Prasknutý, zlomený alebo odštiepený zub môže spôsobiť miernu až silnú bolesť v závislosti od toho, aké je poškodenie. Ak trhlinu nevidíte, príznakmi môžu byť bolesť pri žuvaní alebo bolesť pri vystavení horúcim alebo studeným extrémom.
Ide o závažnú infekciu ďasien, ktorá poškodzuje mäkké tkanivo okolo zubov. V počiatočnom štádiu, pri zápale, môžu ďasná opuchnúť a sčervenať a môžu krvácať. Pri jej závažnejšej forme, nazývanej paradentóza, sa ďasná môžu odtrhnúť od zubov, tie sa môžu uvoľniť alebo dokonca vypadnúť.
Tieto zuby rastú v dospelosti a ich rast môže spôsobovať veľké bolesti.
Je to zápalové ochorenie sliznice prínosových dutín. Bolesti zubov pri infekciách dutín sú spôsobené tlakom, ktorý sa vytvára tesne nad koreňmi vašich horných zubov. Tlak je vyvíjaný na zubné nervové zakončenia a spôsobuje, že vás zuby bolia.
Ak je vaša bolesť zubov veľmi silná a v noci sa výrazne zhoršuje, existuje možnosť, že trpíte pulpitídou. Pulpitída sa vyskytuje, keď sa zubný kaz a infekcia rozšíria cez vonkajšie vrstvy zuba a infikujú zubnú dreň – ktorá pozostáva z nervov a krvných ciev. Infikovaná dreň sa potom zapáli, opuchne a spôsobí nahromadenie tlaku v koreňovom kanáliku vo vnútri zuba. Tlak na nervy a krvné cievy spôsobuje silnú a ostrú pulzujúcu bolesť. Pulpitídu je potrebné čo najskôr liečiť zubným lekárom.
Ak je hlboká noc alebo príliš neskoro na to, aby ste išli k zubárovi, existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste dočasne zmiernili bolesť zubov. V závislosti od toho, akým druhom bolesti zubov trpíte, je tu niekoľko užitočných tipov, ktoré môžete vyskúšať:
Toto sú len krátkodobé tipy, ako sa dočasne vyhnúť bolesti v noci, kým sa nedostanete k svojmu zubárovi. Žiadna z týchto rád nebude fungovať z dlhodobého hľadiska a rozhodne váš problém so zubami nevylieči. Čím dlhšie budete čakať, tým to bude pravdepodobne horšie.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:
https://www.buttercup7daydental.co.uk/get-rid-toothache-night/
https://brightonbaydental.com.au/how-to-sleep-with-a-toothache/