27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Ako vyhrať boj s nechtovou mykózou?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Mykóza nechtov je častým problémom hlavne v letných mesiacoch, keď trávime čas na kúpaliskách a pri bazénoch. Príčinou jej vzniku sú plesne, ktoré obľubujú vlhké a teplé prostredie, kde majú ideálne podmienky na prežitie. Mykóza postihuje najmä nechty na nohách. Zriedka sa vyskytuje aj na nechtoch rúk.

Príčinou vzniku môže byť aj neliečená kožná mykóza na chodidlách, ktorá sa šíri ďalej a preniká až do nechtov. Ako prvý býva postihnutý palec. Potom preniká aj do ostatných nechtov. Šíri sa od okraja nechta a postupne prechádza až do nechtového lôžka.

Ako sa mykóza nechtov prejavuje?

Typickými príznakmi je zmena farby a štruktúry nechtu. Takto poškodený necht je zažltnutý, zhrubnutýzačne sa odlupovať.

Aké sú príčiny?

Keďže plesne obľubujú vlhko a teplo, vznik mykózy podporuje zvýšené potenie chodidiel, nosenie nepriedušnej obuvi a ponožiek zo syntetických materiálov. Mykózou sa môžeme nakaziť aj v bazénoch, šatniach alebo v saune. Riziko nákazy hrozí aj pri nosení obuvi po človeku s mykózou.

Päť rád, ako sa môžete chrániť:

  1. Dodržiavajte dostatočnú hygienu.
  2. Noste čisté ponožky z prírodných materiálov (bavlna, bambus).
  3. Dezinfikujte obuv vhodnými prípravkami.
  4. Noste vlastné prezuvky do sauny, bazénov, kúpeľov.
  5. Používajte vlastný pilník a nožničky a pravidelne ich dezinfikujte.

Ako ju môžeme liečiť sami?

Samoliečba je vhodná len v prípade, keď nie je postihnutá viac ako tretina nechta. Používajú sa prípravky s obsahom antimykotika (účinná látka bifonazol) v kombinácii s látkou, ktorá necht zmäkčuje (účinná látka urea) a uľahčuje liečivu preniknúť do vnútra nechtov. Poznáme ich vo forme lakov, krémov alebo roztokov. Každý z prípravkov má určený spôsob aplikácie. Niektoré sa aplikujú jedenkrát denne, existujú však aj prípravky, ktoré stačí aplikovať jedenkrát za 3 dni.

Dôležitá je však ich pravidelná aplikácia a dodržanie odporúčanej dĺžky liečby. Cieľom liečby je zamedziť šíreniu mykózy do zdravej časti nechta a odstrániť poškodenú časť pomocou jednorazových pilníčkov alebo nechtovou škrabkou, ktoré bývajú súčasťou týchto produktov.

Pozor! Prípravky obsahujúce samotné antimykotiká bez obsahu zmäkčujúcej látky, ktoré sú určené na mykózu na koži, nie sú vhodné na liečbu mykózy nechtov, pretože nie sú schopné preniknúť do nechtového lôžka.

Kedy radšej navštíviť lekára?

V prípade, ak je mykózou napadnutá väčšia časť nechta alebo viacerých nechtov, vhodná je návšteva lekára. Lekár liečbu doplní užívaním systémových antimykotík, ktoré sa užívajú vnútorne.

Čím skôr sa mykóza začne liečiť, tým je liečba účinnejšia. Preto je dôležitá pravidelná starostlivosťdôsledná hygiena. V prípade, ak už mykózu máte, dbajte na zvýšené dezinfekčné opatrenia, aby ste nenakazili aj svojich blizkych – žiadna chôdza naboso v byte ani v sprche, bielizeň si perte oddelene, používajte ponožky napustené striebrom alebo s prídavkom aloe vera.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
abnormality nechtovmykózanechtové lôžkonechty