Prichádzajú nečakane. Nevyberajú si ročné obdobie, no práve v zime by ste sa pred nimi mali mať na pozore. Vedia parádne preliezať, a tak sa z čiapky nositeľa ľahko dostanú k ďalšej obeti. A potom dajú do pozoru naozaj celú rodinu.
Zavšivenie je neustálym strašiakom rodičov detí. Pôvodcom je hlavne voš detská, ktorá sa živí krvou hostiteľa a nájdeme ju vo vlasoch, najmä v oblasti za ušami. U detí sa môže vyskytovať v obočí a na riasach mihalníc. Parazituje iba na človeku, preto je zdrojom nákazy len ďalší zavšivený človek. Šíri sa v detských kolektívoch, vo všetkých sociálno-ekonomických skupinách. Spôsobuje svrbenie hlavy a na pokožke zanecháva červené škvrny. Boj s nimi nie je ľahký a tak pomôžu všetky dobré rady.
Kým sa vyskytli len v okolí
- Pokiaľ sa dozviete o tom, že sa v kolektíve vášho dieťaťa vyskytli vši, neváhajte a urobte všetky preventívne kroky.
- Najskôr skontrolujte vášmu dieťaťu hlavu, ideálne pri dobrom osvetlení. Všímajte si najmä oblasť za ušami. Voš je malý sivý až hnedý hmyz. Vajíčka vši, zvané hnidy, sú nalepené na vlasoch, samička ich denne nakladie 3 až 4. Sú žlto-biele, po vyliahnutí priesvitné. Niekedy je ťažké odlíšiť hnidy a lupiny. Na rozdiel od lupín hnidy na vlase pevne držia. Na vlasatej pokožke hlavy sa môžu v rozvinutom štádiu objaviť drobné červené ranky, keďže vši sa živia krvou.
- Aj keď ich nenájdete, kontrolujte vlasy dieťaťu minimálne jedenkrát denne.
- Operte všetky čiapky či šály, ktoré nosí vaše dieťa a prízvukujte, aby svoje veci na oblečenie nikomu nepožičiavalo. Ideálne by bolo oblečenie oddeliť od ostatných.
- Pokiaľ nechcete nič nechať na náhodu, v lekárňach si môžete zakúpiť sprej na vlasy, ktorý pôsobí preventívne a mal by vši odpudiť.
Keď už dorazili aj ku vám
- Nedá sa nič robiť, treba to nahlásiť v škôlke či v škole a pustiť sa do ich odstraňovania. V tom čase dieťa do kolektívu nemôže, pretože vši sa veľmi ľahko rozširujú.
- Jedným z prvých príznakov napadnutia je, že sa dieťa začne častejšie škriabať vo vlasoch.
- Vlasy treba umyť špeciálnym šampónom. Celú kúru zopakovať minimálne dvakrát. V lekárňach sú dostupné rôzne chemické prípravky.
- Môže sa stať, že hneď prvý šampón nezaberie. Nezúfajte, vyskúšajte iný. Vši sú veľmi prispôsobivé a získavajú voči nim odolnosť. Rýchly účinok majú prípravky s účinnou látkou dimetikón v silikónovom oleji, ktorý zabraňuje dýchaniu vší.
- Po umytí veľmi pomáha vyčesanie špeciálnym kovovým hrebeňom s hustými zubami. Býva súčasťou balenia niektorých prípravkov. Pri vyčesávaní parazita môžete použiť aj vlasový kondicionér. Veľmi účinné je ručné odstraňovanie vší a hníd, ktoré rozpučíte a až potom vyhodíte. Tento postup vykonávajte aj niekoľkokrát denne. Je dôležité odstrániť všetky parazity a hnidy.
- Uteráky, ako aj posteľnú bielizeň treba vyvariť, vysušiť a vyžehliť. Takisto treba niekoľkokrát oprať nosené čiapky, šály, šatky, rukavice či zimné bundy.
- Hrebene treba poriadne vyčistiť a vydenzifikovať. Vhodné je ich namočiť do roztoku s obsahom chlóru.
- Absolvovať procedúru proti všiam by mali v rovnakom čase všetci členovia rodiny.
- Dlhé vlasy nie je potrebné strihať, len dôsledne dodržať všetky opatrenia a vyzbrojiť sa trpezlivosťou.
- Niektoré domáce recepty odporúčajú zápar z listov orecha vlašského alebo aplikovať na vlasy prírodné oleje: olivový, kokosový či čajovníkový alebo ocot zriedený s vodou.
- Ak sa na zavšivenie príde neskôr, častým sprievodným znakom je výrazné svrbenie šije a krku s ekzémom. Samotné škriabanie môže navodiť bakteriálnu infekciu kože, ktorá sa prejaví okrem začervenania pokožky prítomnosťou chrást. Vtedy je nutné navštíviť kožného lekára.
- Dieťa môže ísť do kolektívu až po odstránení všetkých hníd a vší. No aj po ich úplnom odstránení je potrebné vlasy pravidelne kontrolovať, pretože sa môžu objaviť znovu.