Aktinická (solárna) keratóza označuje rôznorodé zmeny na koži, ktoré vznikajú po dlhoročnom pôsobení slnečného žiarenia. Typickým prejavom je drsná, suchá a ošupujúca sa koža. Niekedy môže byť postihnutá časť začervenaná alebo hnedá. Aktinickou keratózou sú najviac postihnuté tie oblasti tela, ktoré sú najviac vystavované slnečnému žiareniu. Najčastejšie je to tvár, uši, pery, predlaktia a krk. Ochorenie charakteristicky postupuje veľmi pomaly a niekedy môže zmiznúť samo. Malé množstvo prípadov sa môže rozvinúťdo rakoviny kože. Preto by aktinickú keratózu mal vyšetriť, liečiť a sledovať odborník -lekár.
Dôvodom vzniku aktinickej keratózy je dlhodobé pôsobenie slnečného žiarenia na kožu alebo častá návšteva solárií. Niektorí odborníci prisudzujú podiel na vzniku ochorenia aj ľudským papilomavírusom (HPV). K rizikovým faktorom sa vo všeobecnosti zaraďuje vek nad 40 rokov, časté vystavovanie sa priamemu slnku a spálenie, svetlá pokožka, oslabenie imunitného systému.
Oblasť kože postihnutá aktinickou keratózou býva suchá, drsná a nadmerne sa šúpe. Niekedy sa môže prejaviť aj vyvýšenými hrbolčekmi, ktoré sa podobajú bradaviciam. Kožné zmeny majú často zmenené zafarbenie (ružové, červené, hnedé). V niektorých prípadoch môže časť kože s aktinickou keratózou svrbieť, páliť, či dokonca bolieť. Bežne sa s týmito zmenami stretávame na čele, ušiach, rukách, predlaktiach, vo vlasatej časti hlavy a na krku, teda na častiach tela najviac vystavovaných slnečnému žiareniu.
Vyšetrenie kože a stanovenie diagnózy má v rukách kožný lekár (dermatológ). Ten kožu vyšetrí a niekedy, v prípade nejasností, môže zvážiť odobratie vzorky kože (biopsia). Tú vykonáva spravidla pri lokálnom znecitlivení postihnutej oblasti. Vzorku sa následne preskúmajú v laboratóriu. Aj po potvrdení diagnózy a následnej liečbe bývajú väčšinou nutné pravidelné kontroly u kožného lekára.
Prejavy aktinickej keratózy v niektorých prípadoch zmiznú spontánne. Po opätovnom pôsobení slnečného žiarenia sa však môžu znova objaviť. Napriek tomu, že väčšina týchto kožných zmien sa nezmení na rakovinu, odporúča sa ich odstránenie. Možnosti odstránenia prejavov aktinickej keratózy sú:
Lieky
Na zmiernenie prejavov ochorenia sa môžu použiť špeciálne krémy a gély.
Fotodynamická terapia
Lekár nanesie na kožu látku, ktorá vyvolá zvýšenie citlivosti kože na určité svetlo. Následne sa oblasť kože týmto svetlom ožiari. To spôsobí zničenie chcenej časti kože.
Kryoterapia
Liečba pomocou tekutého dusíka, ktorý zmrazí postihnutú oblasť kože. V súčasnosti je veľmi používaná pre jednoduchosť zákroku. Trvá niekoľko minút a lekár ho môže urobiť v ambulancii.
Operačná liečba
Chirurg zoškrabe cieľovú časť kože nástrojom, ktorý sa nazýva kyreta, pri lokálnom znecitlivení.