12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Aktinomykóza

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Aktinomykóza je pomerne vzácna bakteriálna infekcia. Zapríčiňuje ju skupina organizmov, ktoré sa volajú aktinomycéty. Máva spravidla pomalší priebeh a prejavuje sa tvorbou hnisavých ložísk v tele. Najčastejšie sa nachádzajú v oblasti hlavy a krku, vzácnejšie v pľúcach a bruchu. Na Slovensku je toto ochorenie ojedinelé, bežnejšie sa vyskytuje v niektorých tropických krajinách. Liečba aktinomykózy je založená na podávaní vysokých dávokantibiotík.

Vznik a príčiny

Pôvodcom ochorenia sú aktinomycéty. Sú to mikroorganizmy, ktoré aj za normálnych okolností môžeme nájsť v ústach, v čreve a v ženských pohlavných orgánoch. Bežne nespôsobujú nákazu a príznaky, ale niekedy, pri oslabení imunitného systému alebo pri úrazoch a operáciách v ústach, môžu vyvolať zápal. Vtedy aktinomycéty prenikajú hlbšie do tkanív tela a poškodzujú ich. Vytvárajú dutiny, ktoré sa napĺňajú hnisom a baktériami (abscesy). V niektorých prípadoch sa môže vytvoriť spojenie medzi abscesom a povrchom tela.

Príznaky

Podľa postihnutých oblastí rozoznávame niekoľko foriem aktinomykózy:

Hlavy a krku

Prejavuje sa tvorbou väčších tuhých uzlov pod kožou, ktoré môžu byť bolestivé. Je pre ne typické vytváranie spojenia s povrchom tela. Vyteká z nich hustý žltý hnis. Najčastejšie postihnuté oblasti sú dolná čeľusť, ústna dutina a krk. Zápal v blízkosti dolnej čeľuste môže spôsobiť kŕče v okolitých svaloch, čo znemožní otváranie úst.

Brušná

Aktinomykóza, ktorá vzniká nakazením čriev (najmä slepého čreva). Príznakmi sú bolesť brucha, horúčka a vracanie. Pridať sa môžu hnačky alebo, naopak, zápcha.

Panvová

Týka sa najmä žien po zavedení vnútromaternicového telieska. Prejavuje sa výtokom hnisu z vagíny a bolesťou v podbruší.

Hrudná

Spôsobuje zápal pľúc, ktorý sa môže podobať na tuberkulózu. Sprevádza ju bolesť v hrudi, horúčky a vykašliavanie hnisavých hlienov.

Vzácne sa môže infekcia dostať do krvi, ktorá ju roznáša do mnohých orgánov tela (chrbtica, mozog, pečeň). Prejavy tohto typu aktinomykózy závisia od konkrétnych orgánov, ktoré sú ňou postihnuté. Je to veľmi nebezpečná situácia, ktorá sa môže skončiť smrťou.

Diagnostika

Lekár je schopný stanoviť diagnózu aktinomykóza na základe prejavov a príznakov ochorenia. Chorobu môže potvrdiť po vyšetrení odobratých vzoriek z hnisu alebo samotných abscesov.

Liečba

Základom liečby je podávanie veľkých dávok antibiotík, najčastejšie sa ordinuje penicilín. Ten musia chorí užívať niekoľko týždňov až mesiacov. Vyliečenie je zdĺhavý proces a často sa v prvých týždňoch musia lieky podávať priamo do žily. Neskôr sa prechádza na tabletovú formu. Súčasťou liečebného postupu bývajú aj opakované operácie na odstraňovanie abscesov a odsávanie hnisu.

Prevencia

Prevenciou ochorenia je najmä dodržiavanie ústnej hygieny a pravidelných kontrol u zubára.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
aktinomykózabolesť bruchabruchohnačkahorúčkakrkpľúcatuhé uzly pod kožouvracaniezápcha