10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Akútna streptokoková faryngitída

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Akútna streptokoková faryngitída, známa aj ako akútny streptokokový zápal nosohltana (faryng), je ochorenie spôsobené beta-hemolytickým streptokokom skupiny A. Ochorenie sa šíri kvapôčkovou formou nákazy prostredníctvom blízkeho kontaktu s nakazenou osobou, a to kašľom, kýchaním, priamym kontaktom s infikovaným povrchom slizníc. Priebeh zápalu nosohltana kolíše od mierneho až po život ohrozujúci priebeh v závislosti od vyvolávajúceho pôvodcu, od podmienok jeho množenia a celkového stavu jedinca.

Vznik a príčiny

Z baktérií je najvýznamnejším činiteľom Streptococcus pyogenes, vzácne pneumokoky, Haemophillus influenzae a Moraxella catarrhalis. Bakteriálna infekcia veľmi často nadväzuje na vírusovú, ochorenie potom trvá podstatne dlhšie a má ťažší priebeh. So sekundárnou bakteriálnou infekciou sa stretávame u veľmi mladých ľudí a u osôb s nedostatočnou výživou.

Akútna forma ochorenia je spojená s prenosom kvapôčkovej infekcie počas pobytu v miestnosti, v dopravných prostriedkoch, v blízkosti kýchajúcich ľudí. Prispieva k nemu oslabenie organizmu v dôsledku únavy či preťaženia. Ochorenie častejšie vzniká u ľudí, ktorí dýchajú ústami. Vplyv na zápal nosohltana môžu mať aj avitaminózy (ochorenia z nedostatku vitamínov, menopauza a ďalšie ochorenia (srdca, obličiek, cukrovka, alergie).

Príznaky

Typickými príznakmi sú bolesti v krku, zvýšená teplota nad 38 °C, hnis na mandliach a zdurené lymfatické uzliny. Objaviť sa môžu nešpecifické príznaky ako bolesť hlavy, bolesti svalov, žalúdka, pocity na vracanie či vracanie samotné. Príznaky sa zvyčajne objavia 1-3 dni po expozícii a trvajú 7-10 dní.

Diagnostika

Jediný spôsob, ako zistiť prítomnosť tejto infekcie v tele, je navštíviť lekára a podstúpiť lekárske testy. Existujú však príznaky, podľa ktorých je možné aj pred návštevou lekára rozpoznať prítomnosť streptokokovej infekcie nosohltana. Bolesť by sa nemala zhoršovať pri hovorení ani pri prehĺtaní. Bolesť, ktorá sa dá zmierniť liekmi, alebo čiastočne zmierniť studenými tekutinami a potravinami, síce môže byť spôsobená touto infekciou, ale väčšinou nie je ľahké zbaviť sa streptokokovej bolesti bez užívania liekov na predpis.

Podľa modifikovanej Centorovej škály lekár vykonáva diferenciálne-diagnostickú úvahu, o aký typ bolesti v krku ide. Z laboratórnych testov na preukázanie choroby slúži ako zlatý štandard ster z krku (senzitivita 90-95 percent), respektíve rýchly test RADT (senzitivita 70 percent).

Liečba

Liečba akútnych foriem tohto ochorenia je väčšinou symptomatická, teda liečia sa iba príznaky, nie príčina. Býva zhodná s liečbou nádchy. Opatrenia zahŕňajú parný (Priessnitzov) obklad, kloktadlá, pri teplote lieky znižujúce teplotu, pokoj na lôžku, príjem tekutín, pobyt v teple, nie na suchom vzduchu, potiace kúry, užívanie nosových kvapiek pri nepriechodnosti horných dýchacích ciest. Priaznivo pôsobí dýchanie zvlhčeného vzduchu, minerálna voda Vincentka a dostatočný prísun vitamínov skupiny B. Vhodná je zmena prostredia, pobyty na horách alebo pri mori. Lekári neodporúčajú kloktanie harmančeka, šalvie a mentolové preparáty, pretože vysušujú sliznicu hltana.

Bez liečby zvyčajne trvá streptokokový zápal niekoľko dní. Pretože ide o bakteriálne ochorenie, liekom prvej voľby v prípade snahy o zamedzenie vzniku závažnejších ochorení sú antibiotiká. Neliečená choroba môže prejsť napríklad do reumatickej horúčky či vzniku retrofarygeálneho abscesu.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hrdlafaryngitídahorúčkahrtankašeľkrkkýchanieplný nosstrata chutisucho v krku