10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Akútne krvácanie z dolnej časti tráviaceho traktu

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Krvácanie z tráviaceho traktu (gastrointestinálne krvácanie) je krvácaním akejkoľvek časti tráviaceho systému. Ten zahŕňa pažerák, žalúdok, tenké črevo, hrubé črevo, konečník a vývod konečníka. Rozlišujeme krvácanie z hornej a z dolnej časti.

Krvácanie dolnej časti tráviaceho systému signalizuje krv v stolici, ktorá sa môže zafarbiť až načierno. Úroveň krvácania sa môže pohybovať od miernej až po závažnú a v najhorších prípadoch môže ohrozovať život. Preto treba okamžite vyhľadať lekársku pomoc a dodržiavať nasadenú liečbu.

Vznik a príčiny

Zlepšenie stavu akútneho krvácania výrazne závisí od správnej lokalizácie. Tá je tiež cestou, ako identifikovať presnú príčinu. Príčiny sú rôzne:

Divertikulárna choroba. Ide o vznik malých výčnelkov v črevnej stene. Ak sa jeden alebo viac z nich zapáli či infikuje, môže dôjsť ku krvácaniu.

Zápalové črevné ochorenia. Patrí sem ulcerózna kolitída, ktorá spôsobuje zápaly a vredy v hrubom čreve a konečníku, a Crohnova choroba.

Nádor. Môže vzniknúť v ktorejkoľvek časti tráviaceho traktu a oslabiť potrebnú výstelku, čo spôsobí krvácanie.

Polyp. Je to malý zhluk buniek, ktoré sa tvoria na výstelke hrubého čreva. Väčšina je neškodná, no niektoré môžu byť rakovinové alebo sa takými môžu stať, ak nie sú odstránené.

Infekčná hnačka. Dlhšie trvajúca hnačka spôsobená infekciou žalúdka a čriev.

Hemoroidy. Sú to opuchnuté žily v konečníku alebo v dolnej časti konečníka.

Análne trhliny. Väčšie či menšie natrhnutia konečníka takisto do stolice primiešajú krv.

Proktitída. Ide o zápal výstelky konečníka.

Príznaky

Príznaky krvácania z dolnej časti tráviaceho traktu môžu byť viditeľné i skryté. Pokiaľ ide o viditeľné symptómy, pacient si všimne krv vo vývratkoch alebo v stolici, takisto môže mať bolesti brucha alebo kŕče. Príznaky spojené so stratou krvi zahŕňajú únavu, dýchavičnosť, mdloby a bledú pokožku. Ak sa krvácanie začne náhle a postupuje rýchlo, môže dôjsť až k šoku organizmu.

Diagnóza
Pre lekára je dôležitá anamnéza, hlavne krvácania a aktuálne vyšetrenie. Krvácanie z dolnej časti tráviaceho traktu býva zvyčajne diagnostikované na základe viacerých testov, patria medzi ne krvné odbery, sonografia brušnej dutiny, kontrola stolice, výplach žalúdka, endoskopia, kolonoskopia, angiografia (vstreknutie kontrastného farbiva).

Liečba

Krvácanie v tráviacom trakte často ustúpi samo. Ak sa nezastaví, neexistuje domáca liečba a treba vyhľadať lekársku pomoc. Liečba závisí od toho, kde ku krvácaniu dochádza. V niektorých prípadoch sa krvácanie dá vyliečiť počas testov, ktoré sa pri diagnostikovaní problému vykonávajú (napríklad odstrániť polyp počas kolonoskopie), v ostatných prípadoch lekár nasadí medikamenty. Ak je krvácanie masívnejšie, pacient bude potrebovať vnútrožilovo doplniť živiny a tekutiny.

Ako žiť s chorobou

Akútne krvácanie v tráviacom trakte musí zhodnotiť lekár, ktorý navrhne liečbu. Jej dodržiavanie je jedným z najdôležitejších faktorov, aby sa stav pacienta zlepšil. V domácich podmienkach možno preventívne dodržiavať základné odporúčania na zlepšenie stavu tráviaceho systému – vyhýbať sa jedlám, ktoré dráždia žalúdok, obmedziť cigarety a alkohol, konzumovať potraviny s vysokým obsahom vlákniny kvôli zlepšovaniu stolice, vhodnou stravou predchádzať hemoroidom či divertikulóze a pravidelne sa vyprázdňovať.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť bruchadýchavičnosťgastrointestinálne krvácaniehrubé črevokonečníkkrv v stolicimdlobyproktitídaúnavažalúdok