10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Akútne zlyhanie pečene

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Akútne zlyhanie pečene je stav, pri ktorom tento orgán nemôže vykonávať svoje hlavné funkcie, teda odstraňovanie toxínov z organizmu a tvorbu bielkovín. Stav sa rozvíja niekoľko dní a prejavuje sa súborom typických príznakov. Ide o stav ohrozujúci život, bez rýchlej odbornej pomoci sa končí smrťou.

Vznik a príčiny

Všetky živiny, ktoré strávime, pred vstupom do obehu prejdú pečeňou, rovnako väčšina liečiv metabolizuje hlavne v pečeni. Preto je tento orgán veľmi náchylný na poškodenie otravami. V poradí od najčastejšie po vzácnejšie príčiny akútneho zlyhanie pečene ide o tieto otravy:

otrava paracetamolom— paracetamol je účinná látka lieku proti bolesti s názvom Paralen, ktorý je častým prostriedkom pokusu o samovraždu u mladých ľudí pre jeho voľnú dostupnosť

otrava kyselinou salicylovou— kyselina salicylová sa nachádza v liekoch, ako je aspirín, nikdy sa nesmie podávať deťom, ktoré nie sú schopné poriadne ho metabolizovať

vírusová hepatitída— vírusy hepatitídy A, B aj C môžu spôsobiť hepatitídu s ťažkým priebehom

otrava muchotrávkou zelenou— jedovatá huba obsahuje nebezpečné amatoxíny

sepsa— otrava krvi z dôvodu infekcie

cievne ochorenia pečene

Príznaky

Príznaky sú pre všetky uvedené príčiny spoločné — žltačka (žlté sfarbenie kože a očného bielka), úporné svrbenie kože, bolesť na pravej strane brucha, nevoľnosť a vracanie, zmätenosť, a dezorientácia, spavosť.

Ak sa akútne zlyhanie pečene urgentne nelieči, dochádza k zastaveniu močenia vinou zlyhania obličiek, k vnútornému krvácaniu pre nedostatok faktorov na zrážanie krvi a upadnutiu do kómy z dôvodu opuchu mozgu.

Diagnostika

Prvým krokom diagnostiky je odhalenie, že pečeň zlyháva. Možno to zistiť po odbere krvi a moču. Následne treba rozoznať príčinu zlyhania pečene. Na to sa využívajú zobrazovacie metódy —sonografia a CT vyšetrenia. V poslednej línii je biopsia pečene — odobratie vzorky pečene cez kožu pomocou dlhej bioptickej ihly a histologické vyšetrenie tkaniva pečene.

Pri podozrení na otravu je vždy dobré priniesť na vyšetrenie aj pravdepodobný zdroj otravy (huby, obal z liekov a podobne). To umožní nastaviť správnu liečbu.

Liečba

Pri akútnom zlyhaní pečene je nutné riešiť komplikácie (krvácanie, opuch mozgu) aj príčinu (infekcie, otravy).

Pri otrave muchotrávkou prvá pomoc spočíva v podávaní tekutín, najlepšie minerálnej vody či čistej vody, nikdy však nie mlieka a alkoholu. Pacient môže užiť aj veľké množstvo živočíšneho uhlia, až v dávke 1 g na 1 kg váhy po 4 hodinách. To znamená, že človek s hmotnosťou 70 kilogramov užije 70 g uhlia každé 4 hodiny. Lekárska pomoc závisí od času, ktorý uplynul od požitia huby. Do 24 hodín je možné pomocou dialýzy odstrániť zvyšné toxíny z krvi. Vždy sa však pristupuje k výplachu žalúdka a čriev a k masívnej antibiotickej terapii, pretože niektoré baktérie v čreve po hnačkách môžu násobiť účinok amatoxínov. Pokračuje sa v dopĺňaní tekutín a minerálov formou infúzií.

Pri otrave Paralenom je nutné podať antidótum — protijed. Je ním acetylcysteín C, látka bežne prítomná v liekoch proti kašľu. Pacientovi ju podajú počas hospitalizácie v podobe infúzie. V prípade vírusovej hepatitídy sa môžu podávať špeciálne liečivá, ktoré spomaľujú vírusovú infekciu. Ak dôjde k nezvratnému poškodeniu pečene, poslednou možnosťou je jej transplantácia.

Prevencia

Človek nesmie zbierať huby, pri ktorých si nie je stopercentne istý ich príslušnosťou. Nesmie sa experimentovať ani s ich úpravou, muchotrávka zelená je jedovatá v akomkoľvek stave. Ak niekto dostane huby do daru, musí sa uistiť, že ich zbieral niekto, kto sa v hubách vyzná.

Pri liekoch treba vždy dodržiavať dávkovanie uvedené na príbalovom letáku, deťom sa nesmie podávať aspirín.

Kto sa pohybuje v prostredí, kde je v kontakte s krvou, napríklad pri výkone zdravotníckeho povolania, mal by sa dať pravidelne preočkovať proti hepatitíde A a B. Keďže hepatitída B je aj pohlavne prenosná, je nevyhnutné dodržiavať zásady chráneného pohlavného styku.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť bruchanevoľnostpečeňvnútorné krvácanievracaniezlyhanie pečenezmätenosť