Dlhodobé užívanie alkoholu má na organizmus nedozerné následky. Priamy toxický účinok alkoholu a jeho metabolitov sa spája s nedostatkom živín a vitamínov,čov konečnom dôsledku spôsobuje odumieranie buniek mozočka. Mozoček je štruktúra centrálnej nervovej sústavy, ktorej úlohou je koordinácia pohybov. Bez mozočka nie sú pohyby plynulé a dochádza aj k poruchám rovnováhy.
Mechanizmus vzniku je v princípe rovnaký ako účinok alkoholu na ostatné orgány tela. Jeho odbúravanie je energeticky náročné a vytvára sa pri ňom množstvo toxických látok. Ak sa v tele hromadia, začnú postupne ničiť bunky, ku ktorým sa dostanú. Keďže mozog aj mozoček sú veľmi dobre prekrvené orgány, dochádza k ničeniu ich buniek relatívne rýchlo. Bunky mozočka začnú ubúdať, prejaví sa to neschopnosťou koordinovať pohyby. Úbytok hmoty mozočka je potom badateľný aj pri zobrazovacích metódach.
Prvým príznakom je postupný rozvoj nestability pri chôdzi v priebehu niekoľkých mesiacov či rokov. Pacienti chodia so širokou bázou, čo znamená, že chodidlá kladú naširoko od seba. Vyskytujú sa časté pády.
Postupne sú okrem chôdze ovplyvnené pohyby očí.
Po neurologickom vyšetrení je ochorenie mozočka hneď zjavné, je však potrebné určiť jeho príčinu. Na to poslúžia informácie od pacienta a jeho rodiny ohľadom jeho problémov s alkoholom.
Najväčšiu váhu v diagnostike má vyšetrenie na magnetickej rezonancii (MRI), kde je strata hmoty mozočka veľmi zrejmá.
Štádium degenerácie mozočka je nezvratné, pretože zničené neuróny sa nedokážu regenerovať. Napriek tomu abstinenciou a nápravou životosprávy spojenou s intenzívnou rehabilitáciou možno prejavy poruchy mozočka zmierniť.
Skoré odhalenie problému s alkoholom s následnou liečbou závislosti a abstinenciou dokáže zabrániť prechodu do nezvratnej fázy degenerácie mozočka.