04.07.2019 • 5 minút na prečítanie

Amniocentéza

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Amniocentéza (vyšetrenie plodovej vody) je invazívne vyšetrenie, ktoré sa vykonáva u niektorých žien počas tehotenstva. Ide o odobranie malej vzorky plodovej vody, z ktorej sa následne dajú zistiť prípadné dedičné poruchy plodu a pohlavie dieťaťa.

Plodová voda je tekutina, ktorá obklopuje dieťa v maternici a obsahuje bunky plodu. Vyšetrenie plodovej vody nepodstupuje žena v priebehu tehotenstva automaticky, ale len v opodstatnených prípadoch.

Vznik a príčiny

Medzi najčastejšie dôvody pre amniocentézu radíme vek rodičky vyšší ako 35 rokov (riziko chromozomálnych porúch sa zvyšuje s vekom matky), výskyt dedičných alebo iných vážnych porúch v blízkej rodine alebo u predchádzajúceho dieťaťa, podozrenie na abnormality plodu zistené počas ultrazvukového vyšetrenia a rovnako aj nízku alebo vyššiu hladinu AFP (alfafetoproteínov), ktorá poukazuje na možné riziko závažných porúch.

Ďalšími príčinami, prečo býva žena odoslaná na odber plodovej vody, môžu byť aj ochorenie matky na cukrovku alebo fenylketonúriu, podozrenie na toxoplazmózu alebo ďalšie príčiny, ktoré sú z lekárskeho hľadiska u danej ženy vyhodnotené ako dostatočne vážne.

Diagnóza
Výsledky testov vedia spoľahlivo vylúčiť alebo diagnostikovať rôzne genetické poruchy, ako napríklad Downov syndróm, Edwardsov syndróm a Turnerov syndróm ale aj zrelosť pľúc plodu. Amniocentéza však nemôže identifikovať všetky vrodené chyby. Ak sa na základe amniocentézy potvrdí, že dieťa má chromozomálnu alebo genetickú chybu, tehotná žena môže čeliť rozhodnutiu tehotenstvo prerušiť. V tomto náročnom období je dôležité vyhľadať podporu psychológa a blízkych.

Liečba

Amniocentéza sa obyčajne vykonáva v rozmedzí od 15. do 20. týždňa tehotenstva. Zákrok sa môže vykonať ambulantne, no väčšinou je žena hospitalizovaná v nemocnici aspoň na jednu noc, a to z dôvodu sledovania prípadných komplikácií.

Odber plodovej vody si nevyžaduje od tehotnej ženy žiadnu špeciálnu prípravu. Vykonáva sa spravidla ráno a nalačno. Samotný zákrok prebieha tak, že lekár pomocou špeciálnej ihly odsaje približne 20 ml plodovej vody z maternice, ktorú si organizmus tehotnej ženy doplní do 24-48 hodín.

Ihla a jej poloha je po celý čas monitorovaná pomocou ultrazvuku. Ultrazvuk pri amniocentéze predstavuje nevyhnutnosť- vďaka nemu je možné bezpečne nasmerovať ihlu tak, aby nebol ohrozený plod.

Postup zákroku

• Celý zákrok trvá približne 45 minút: samotný odber plodovej vody však len pár minút. Lekár najskôr pomocou ultrazvuku zisťuje presnú polohu dieťaťa a oboznámi ženu s priebehom vyšetrenia.

• Miesto vpichu sa vydezinfikuje a pomocou dutej tenkej ihly vytiahne malé množstvo plodovej vody. Niekedy môže miesto vpichu lokálne znecitlivieť (ak o to žena požiada). Zvyčajne však tento vpich nebolí viac ako napríklad pri odbere krvi.

• Po skončení odberu lekár skontroluje ultrazvukom srdcovú činnosť dieťaťa: odobratá vzorka plodovej vody sa posiela do genetického laboratória na rozbor a vyšetrenie chromozómov, prípadne ďalšie špeciálne vyšetrenia.

• Na výsledky sa čaká v závislosti od toho, na aké ochorenie bola plodová voda testovaná: v niektorých prípadoch to môže byť pár dní, inokedy dva aj viac týždňov.

V zriedkavých prípadoch nemusí odobratá vzorka obsahovať dostatok buniek na testovanie. Vtedy je potrebné amniocentézu opakovať. Ak sú výsledky amniocentézy pozitívne na vyšetrované ochorenie, býva ďalším krokom konzultácia v genetickej ambulancii, kde sú tehotnej žene (respektíve obom rodičom nenarodeného dieťaťa) poskytnuté informácie o vážnosti stavu a možnostiach liečby.

Riziká amniocentézy
Amniocentéza so sebou nesie rôzne riziká, vrátane:

•Úniku plodovej vody:Stáva sa zriedkavo, že tekutina po amniocentéze unikne cez vagínu. Vo väčšine prípadov však množstvo stratenej tekutiny je minimálne a zastaví sa do jedného týždňa. Tehotenstvo bude pokračovať normálnym priebehom.

•Potratu:Amniocentéza v druhom trimestri nesie malé riziko potratu, iba približne 0,6%. Výskum ukazuje, že riziko je vyššie pri amniocentéze vykonanej pred 15 týždňom tehotenstva.

•Poranenia plodu ihlou:Počas amniocentézy môže plod v maternici pohybovať rukou alebo nohou a vojsť tak ihle do cesty. Vážne poranenia ihlou sú však zriedkavé.

•Infekcie:Veľmi ojedinele môže vykonanie amniocentézy spôsobiť infekciu maternice.

Po zákrokuPo odbere plodovej vody by mala tehotná žena dodržiavať aspoň 24 hodín oddychový režim a najmenej tri dni sa vyhýbať dvíhaniu ťažkých vecí, resp. celkovo vyššej námahe. Po zákroku sa u niektorých žien objavujú následky v podobe bolesti okolo miesta vpichu, odtekania malého množstva plodovej vody alebo stopy mierneho krvácania.

Tieto zvyčajne odznejú bez ošetrenia do 48 hodín. Ak sa však u ženy objavia silné kŕče, výrazný odtok plodovej vody, horúčka alebo silné krvácanie, urýchlenie treba vyhľadať lekársku pomoc.

Právo odmietnuť
Ak je tehotnej žene odporúčaný odber plodovej vody, môže aj zákrok odmietnuť. Týka sa to najmä žien či párov, ktoré sa rozhodnú si dieťa ponechať aj napriek riziku, že sa ich budúce dieťa môže narodiť s určitou vrodenou chybou.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť okolo miesta vpichumaternicanechutenstvotehotenstvoúnik plodovej vody