04.07.2019 • 5 minút na prečítanie

Angína, tonzilititída

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Angína je častý stav, ktorý charakterizuje akútny zápal podnebných mandlí, často sprevádzaný zápalom sliznice hltana (tonzilofaryngitída). Podnebné mandle sú dva oválne útvary v zadnej časti krku, na jeho bočných stranách. Príznakmi tonzilitídy sú opuchnuté mandle, bolesť v krku, ťažkosti s prehĺtaním a zväčšenie lymfatických uzlín na krku. Väčšinu prípadov tonzilitídy spôsobuje vírus, zapríčiniť ju môže aj bakteriálna infekcia.

Vznik a príčina

Mandle sú prvou líniou obrany imunitného systému proti baktériám a vírusom, ktoré vstupujú do organizmu prostredníctvom ústnej dutiny. V niektorých prípadoch sú však zvlášť citlivé na infekciu a zápal. Tonzilitída je najčastejšie spôsobená bežnými vírusmi, avšak príčinou môžu byť aj bakteriálne infekcie. Najbežnejšou baktériou spôsobujúcou tonzilitídu je Streptococcus pyogenes (streptokok skupiny A), ale zapríčiňujú ju aj stafylokoky, pneumokoky a Haemophilus influenzae. Imunologická funkcia mandlí klesá po puberte. To je hlavný dôvod sporadickejšieho výskytu tohto ochorenia po dosiahnutí dospelosti. Medzi rizikové faktory patrí nižší vek, tonzilitída je najčastejšia u detí. Tonzilitídu spôsobenú baktériami najčastejšie majú deti vo veku 5 až 15 rokov, vírusová je bežnejšia u mladších detí. Deti v školskom veku sú v úzkom kontakte s rovesníkmi. Preto sú často vystavené vírusom alebo baktériám, ktoré môžu spôsobiť angínu.

Častý zápal alebo opuch mandlí, prípadne chronická tonzilitída, môžu zapríčiniť komplikácie, ako je sťažené dýchanie, obmedzenie dýchania počas spánku (obštrukčné spánkové apnoe), vznik infekcie, ktorá sa šíri hlboko do okolitého tkaniva (tonzilárna celulitída), prípadne vznik infekcie, ktorá vedie k zadržiavaniu hnisu v priestore za mandľami (peritonzilárny absces).

Príznaky

Tonzilitída najčastejšie postihuje deti medzi predškolským vekom a obdobím dospievania. Medzi bežné príznaky tonzilitídy patrí opuch a sčervenanie mandlí, biely alebo žltý povlak na mandliach, bolesť hrdla, sťažené alebo bolestivé prehĺtanie, horúčka, zväčšenie lymfatických uzlín na krku, zachrípnutie hlasu, zápach z úst, bolesť žalúdka (najmä u mladších detí), stuhnutie krku a bolesť hlavy. Povlak môže byť aj na jazyku. Pri súčasnom zápale hltana jeho sliznica sčervenie.

Diagnostika

Diagnostika pozostáva z očného prezretia hrdla pomocou osvetľujúceho prístroja, rozšíriť sa môže o vyšetrenie uší a nosa. Lekár následne vyšetrí krk palpačne (pohmatom) v miestach, kde sú lymfatické uzliny, aby preveril, či sa nezväčšili. Následne pristúpi k vyšetreniu dýchacích ciest pomocou fonendoskopu. Môže aj prehmatať oblasť brušnej dutiny, aby preveril veľkosť sleziny. Prostredníctvom sterilného tampónu lekár odoberie vzorku spúta z oblasti mandlí a pošle ju na laboratórnu analýzu. Tá potvrdí alebo vylúči prítomnosť streptokokovej infekcie. V niektorých prípadoch sa indikuje vyšetrenie krvnej vzorky, ktoré určí, či je infekcia spôsobená bakteriálnym, alebo vírusovým patogénom.

Liečba

Či už je tonzilitída spôsobená vírusovou, alebo bakteriálnou infekciou, stratégie domácej starostlivosti môžu podporiť lepšie a rýchlejšie zotavenie pacienta. Ak je pôvodcom vírus, tieto stratégie sú jedinou formou liečby. Ich súčasťou je pokojový režim, dostatočná hydratácia (vývar, čaj alebo teplá voda s medom), prípadne chladivé liečebné postupy, ktoré pomáhajú upokojiť boľavé hrdlo. Vhodné je kloktanie slaným roztokom (1 čajová lyžička kuchynskej soli na 2,5 dl teplej vody). Použitie zvlhčovača vzduchu pomáha eliminovať suchý dráždivý vzduch. Deti staršie ako 4 roky môžu užívať voľne dostupné pastilky na uvoľnenie bolesti v krku. Bolesť a horúčku možno tlmiť ibuprofenom alebo acetaminofénom.Deťom sa neodporúča podávať aspirín.

Ak je tonzilitída spôsobená bakteriálnou infekciou, lekár pacientovi predpíše antibiotiká. Pri tonzilitíde spôsobenej streptokokom skupiny A je najbežnejšou antibiotickou liečbou užívanie penicilínu počas 10 dní. Chirurgický zákrok na odstránenie mandlí (tonzilektómia) sa môže indikovať pri liečbe tonzilitídy, chronickej tonzilitídy alebo bakteriálnej tonzilitídy, ktoré nereagujú na liečbu antibiotikami. Tonzilektómia sa zvyčajne vykonáva ambulantne. Úplné zotavenie zväčša trvá 7 až 14 dní.

Prevencia

Najlepšou prevenciou je správna hygiena, ktorú by si malo dieťa osvojiť čo najskôr. Pozostáva z pravidelného dôkladného umývania rúk pred jedlom a po použití toalety, z vyhýbania sa zdieľaniu potravín, nápojov, fliaš na vodu alebo hračiek. Po prekonaní tonzilitídy je nutné starú zubnú kefku nahradiť novou, aby sa riziko opätovného vzniku infekcie eliminovalo.

Choré dieťa je vhodné izolovať v domácom prostredí, aby sa zabránilo šíreniu bakteriálnej alebo vírusovej infekcie. V prípade kašľa a kýchania sa tiež odporúča používať hygienické vreckovky a umývanie rúk po takomto podráždení dýchacích ciest.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavybolesť hrdlahltankrktonzilitídazápach z ústžltý povlak na mandliach