10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Angioedém

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Angioedém je oblasť opuchu spodnej vrstvy kože a tkaniva tesne pod kožou alebo sliznicami.Niekedy je sprevádzaný žihľavkou (výsypom). Tentoopuchsa často vyskytuje najmä v oblasti tváre a pier, na dlaniach či nohách, ale môže postihnúť aj iné časti tela.

Opuch býva masívny a s výrazným ohraničením. Ak je sprevádzaný žihľavkou, pacient pociťuje svrbenie. Hoci angioedém môže vyzerať hrozivo, zvyčajne nejde o závažný zdravotný problém a opuch často ustúpi bez liečby. Vážnou komplikáciou je angioedém v oblasti hrdla alebo jazyka, vtedy ide o stav ohrozujúci život – môže spôsobiť udusenie.

Vznik a príčiny

Angioedém najčastejšie vzniká ako dôsledok alergickej reakcie organizmu na rôzne podnety. Tento stav vyvolávajú látky, ktoré u človeka spúšťajú alergické prejavy.

Potraviny

Medzi časté alergény patria potraviny, najmä orechy, vajcia, morské plody, ustrice, mlieko, ale aj viaceré druhy ovocia či zeleniny.

Lieky

Pri užívaní takmer všetkých liekov hrozí ako vedľajší účinok práve angioedém.

Rôzne látky

Alergia na akékoľvek látky sa môže prejaviť angioedémom. Hrozí napríklad u ľudí s alergiou na peľ, roztoče (prach), na zvieratá, latex aj iné látky.

Štípance od hmyzu

Uštipnutie hmyzom je ďalšou častou príčinou vzniku angioedému. U niektorých ľudí vyvoláva uštipnutie určitým druhom hmyzu vážnu alergickú reakciu spojenú s opuchom. Neraz môže ísť aj o stav, ktorý ohrozuje život – napríklad v prípade poštípania osou v ústach, keď hrozí opuchnutie jazyka a hrdla a udusenie.

Choroby

Angioedém býva aj sprievodným príznakom určitých ochorení. Najčastejšie to platí pre leukémiu, lupus a rôzne infekcie.

Dedičnosť

Takzvaný dedičný angioedém je zriedkavá porucha postihujúca imunitný systém človeka . Chybný gén spôsobuje vznik angioedému a prvýkrát sa takýto stav objaví spravidla pred 12. rokom života.

Ďalšie príčiny

Nadmerná fyzická námaha, stres, horúčava, chlad a iné faktory.

Liečba

Liečba angioedému závisí od jeho závažnosti a od celkového stavu pacienta. V miernejších prípadoch nie je potrebná lekárska pomoc a angioedém zmizne sám, zvyčajne v priebehu jedného až viacerých dní. Vážnejšie prípady vyžadujú lekárske ošetrenie. Ide najmä o zmiernenie príznakov – výrazného svrbenia a opuchu.

Na tento účel sa využívajú lieky – antihistaminiká, protizápalové lieky alebo kortikoidy. Akútny stav, keď sa človek v dôsledku opuchu dusí, vyžaduje umelú pľúcnu ventiláciu. Dedičný angioedém sa lieči pod dohľadom lekára a za pomoci medikamentóznej liečby.

Ako žiť s chorobou

Na rozvoj angioedému sú najviac náchylní ľudia s alergiou, no tento stav môže počas života postihnúť aj človeka, ktorý nemá žiadnu alergiu. Ak si je človek vedomý toho, že je alergický na nejakú látku, mal by sa jej vyhýbať. Ak sa uňho prejaví mierny angioedém, nie je potrebné ihneď navštíviť lekára, tento stav často prejde sám. Lekára je však potrebné vyhľadaťv prípade, ak človek pociťuje zväčšený opuch hrdla alebo jazyka, ak sa jeho stav nezlepšuje alebo sa pridružia ďalšie príznaky.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
alergiakožaopuch tváreopuchnutiesvrbenie