10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Artritída

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Artritída je pomenovanie rôznych diagnóz, pri ktorých dochádza k zápalovému stavu kĺbov. Najčastejšie príznaky sú bolesť kĺbov, ich opuchnutie či stuhnutosť a ťažkosti s pohybom.

Artritída sa vyskytuje u ľudí vyššieho veku (nad 60 rokov), ale nevyhýba sa ani iným vekovým skupinám. Dokonca sa môže objaviť aj u detí. Najčastejšie formy artritídy sú:

• osteoartritída – postihuje malé i veľké kĺby v tele, vzniká v dôsledku prirodzeného opotrebenia kĺbov
• reumatoidná artritída: autoimunitné ochorenie, keď imunitný systém tela bojuje proti vlastným tkanivám, dôsledkom býva zápal kĺbov a často sú postihnuté i iné orgány, napríklad pľúca, srdce či oči
• dna – ochorenie, pri ktorom dochádza k ukladaniu kryštálikov kyseliny močovej do chrupaviek kĺbov, to môže spôsobiť zápal

Ďalšie známe typy artritídy sú lupus a psoriatická artritída.

Vznik a príčiny

Príčiny vzniku artritídy sa líšia v závislosti od konkrétneho typu. Poznáme niekoľko rizikových faktorov, ktoré prispievajú k jej rozvoju: vek a opotrebenie kĺbov, infekcia alebo zranenie kĺbov, genetické predpoklady, poruchy metabolizmu, poruchy imunitného systému, opotrebenie kĺbov v dôsledku zamestnania alebo športu.

Liečba

Hlavným cieľom liečby je uľaviť pacientovi od bolesti a zabrániť ďalšiemu poškodeniu kĺba. Niekedy pomáha prikladanie teplých alebo studených obkladov na boľavé miesta. U mnohých pacientov sa osvedčilo používanie bariel, aby sa znížila záťaž na kĺby.

V mnohých prípadoch sa podávajú lieky – analgetiká na tlmenie bolesti, lieky proti zápalom, imunosupresíva (vplývajú na reakcie imunitného systému) a ďalšie. Úľavu môžu priniesť aj rôzne masti a gély na kĺby, napríklad s obsahom mentolu alebo kapsaicínu. Vo väčšine prípadov je potrebné kombinovať viacero spôsobov liečby.

Ako sa vykonáva zákrok
Vo vážnejších prípadoch lekár odporučí operáciu, a to výmenu postihnutého kĺba, najmä bedrového alebo kolenného. Pri zákroku sa vyberie poškodený kĺb a vloží sa umelý ako jeho náhrada. S ohľadom na vek pacienta, jeho hmotnosť a životný štýl umelý kĺb môže slúžiť aj 20 rokov.

Ďalším, pomerne častým zákrokom je artrodéza. Vykonáva sa v prípade poškodenia členkov, zápästí či kĺbov prstov. Pri zákroku sa znehybní kĺb tak, že sa odstránia kĺbové chrupavky a kosti zrastú. Tým dôjde k úľave od bolesti. Artrodéza sa vykonáva v prípade výrazného poškodenia kĺbov sprevádzaného silnými až neznesiteľnými bolesťami.

V niektorých prípadoch sa pristupuje aj k takzvanej artroskopii. Do kĺba sa cez malý rez v koži zavedie tenký optický prístroj, artroskop, ktorým sa vykonávajú všetky potrebné operačné úkony. Ide o jednodňovú chirurgiu, ktorej výhodou je rýchlejšie zotavenie a menej pooperačných komplikácií.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
artritídabolesť kĺbovkĺbyopuchnutiestrnulosť