12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Aspergilóza

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Aspergilóza je stav spôsobený plesňou aspergilus. Postihuje najmä pľúca a spôsobuje problémy s dýchaním. Existuje niekoľko typov aspergilózy.

Hlavné formy ochorenia:

Invazívna aspergilóza (IPA) – pleseň postihuje najmä pľúca (nekrotizujúca pneumónia), srdce, mozog a ďalšie orgány.

Alergická bronchopulmonálna aspergilóza (ABPA) – alergická reakcia na aspergilus, vzniká u astmatikov.

Chronická nekrotizujúca pľúcna aspergilóza (CNPA) – dlhodobá vážna infekcia pľúc.

Aspergilóm – guča plesne sa dostane do dutín a upcháva ich.

Vznik a príčiny

Aspergilózu zvyčajne zapríčiňuje vdychovanie drobných kúskov plesní. Pleseň sa nachádza na mnohých miestach, ako je pôda, kompost a zhnité listy, rastliny, stromy a plodiny, prach, vlhké budovy, klimatizačné systémy.

Aspergilózu nemôže na človeka preniesť iný človek ani zviera (zvieratá ňou trpia taktiež, najmä vtáky, psi a mačky). Väčšina ľudí, ktorí pleseň vdychujú, sa neinfikuje. U zdravých ľudí je choroba zriedkavá. Riziko aspergilózy zvyšuje pľúcny stav, ako je astma, cystická fibróza alebo chronická obštrukčná choroba pľúc (COPD) i oslabený imunitný systém po transplantácii orgánu alebo počas chemoterapie, po prekonaní tuberkulózy (TBC).

Príznaky

Bežné príznaky choroby sú: dýchavičnosť, kašeľ a vykašliavanie krvi a hrudiek hlienu, sipot pri dýchaní, vysoká teplota nad 38 °C, úbytok hmotnosti.

K rozvinutým príznakom choroby patrí kašeľ, ktorý pretrváva dlhšie ako 3 týždne, pľúcne ochorenie, ktoré sa zhoršuje alebo naň nezaberá liečba, a oslabený imunitný systém s ďalším príznakom aspergilózy.

Diagnóza

Praktický lekár skontroluje zjavnú príčinu príznakov, ako je infekcia hrudníka alebo astma. Ak si nie je istý, pacienta pošle k špecialistovi. Testovanie a diagnostika zahŕňajú zisťovanie prítomnosti plesne analýzou bronchiálnych výplachov alebo biopsie tkanív, röntgenové snímky a skríningy, krvné testy alebo testy hlienu, alergické testy, bronchoskopiu – vyšetrenie pľúc tenkou hadičkou s kamerou.

Liečba

Liečba zvyčajne pomáha kontrolovať príznaky. Ak nie je pacient liečený a kontrolovaný, môže dôjsť k vážnemu poškodeniu pľúc. Liečba závisí od formy ochorenia.

Pri alergickej bronchopulmonálnej aspergilóze (ABPA) sa podávajú antifungálne tablety počas niekoľkých mesiacov (možno aj dlhšie).

Pri chronickej pľúcnej aspergilóze (CPA) môže byť nevyhnutné operačné odstránenie zhluku plesní z dutín .

Invazívny pľúcny aspergilus (IPA) vyžaduje protiplesňovú infúziu v nemocnici.

Lekári nasadzujú vysoké dávky amfotericínu B, glukokortikoidy – itraconazol, prípadne prednizon spolu s itraconazolom.

Prevencia

Vzniku aspergilózy nemožno zabrániť, pretože je nemožné úplne sa vyhnúť plesni aspergilus. Existujú však preventívne opatrenia, ktoré znižujú riziko infikovania. Je dôležité vyhýbať sa miestam, kde sa často nachádza pleseň aspergilus, ako sú kopy kompostu a zhnitých listov. Ďalej je dôležité zatváranie okien, ak sa v okolí domova kope alebo stavia, nosenie rúška na prašných miestach, používanie domáceho čističa. Je dobré nesušiť bielizeň vonku, v spálni ani obytných priestoroch.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
aspergilózadýchavičnosťinfekciakašeľmozogpľúcasrdcevykašliavanie krvi