10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Aterogénna hyperlipidémia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Hyperlipidémia je stav, keď sú v krvi tuky (lipidy) vo zvýšenom množstve a môžu sa ukladať v cievach. Tento typ hyperlipidémie označujeme ako aterogénny, je veľmi častým problémom dospelej populácie. Cievy sa tukovými nánosmi zužujú a upchávajú, to môže byť príčinou stavov ohrozujúcich život. Typickou komplikáciou aterogénnej hyperlipidémie je srdcový infarkt a mozgová mŕtvica.

Vznik a príčiny

Krv obsahuje za normálnych okolností niekoľko typov tuku. Jedným z najznámejších je cholesterol. Aj ten môže mať viacero foriem. Väčšina z nich má nepriaznivý dopad na funkciu krvných ciev. Okrem toho existuje „dobrý“ cholesterol. Jeho účinok na ukladanie tuku do ciev je opačný. Takýto typ hyperlipidémie nie je aterogénny. To vysvetľuje, prečo nie sú všetky zvýšené hladiny tukov v krvi pre zdravie nebezpečné.

Pri aterogénnej hyperlipidémii dochádza k ukladaniu tukov do krvných ciev. Vytvárajú sa v nich tukové pláty (aterómy), ktoré cievy zužujú. Tak sa v nich znižuje tok krvi a obmedzuje zásobenie vnútorných orgánov krvou. Tukový plát môže prasknúť a vyvolať vznik krvnej zrazeniny v cieve. Krvná zrazenina môže upchať cievu úplne a spôsobiť vážne komplikácie. K najbežnejším patrí infarkt srdca, mozgová mŕtvica a periférne cievne ochorenie dolných končatín.

Hyperlipidémia najčastejšie vzniká kombináciou dedičných vplyvov a nezdravej životosprávy. Časté jedenie tučných a smažených jedál je azda najväčším rizikovým faktorom jej vzniku. Okrem toho k nej prispieva nadmerný príjem alkoholu a nedostatok pohybu.

Existuje i skupina dedičných chorôb, ktoré môžu mať za následok vysoké hladiny tukov v krvi. V niektorých prípadoch ohrozujú srdcovým infarktom či mozgovou mŕtvicou ľudí už vo veľmi mladom veku.

Rizikovými faktormi aterogénnej hyperlipidémie sú obezita, nezdravé stravovanie, nedostatok telesnej činnosti, fajčenie, nadmerný príjem alkoholu, rodinný výskyt hyperlipidémie, cukrovka, znížená funkcia štítnej žľazy.

Príznaky

Objavujú sa symptómy vysokého cholesterolu a žltkavé výrastky (xantómy) okolo očí alebo kĺbov. Hyperlipidémia nemá žiadne príznaky, preto hladina cholesterolu môže zostať bez povšimnutia. Človeka postihne infarkt alebo mŕtvica a až potom sa dozvie, že má hyperlipidémiu.

Liečba

Vo väčšine prípadov je hyperlipidémia liečiteľná, ale vyžaduje si prísnu a trvalú úpravu životného štýlu. Odhalenie zvýšenej hladiny tukov v krvi je možné len pri lekárskom vyšetrení. Lekár by mal pravidelne kontrolovať odobraté vzorky krvi. Keďže sa hyperlipidémia prejavuje až svojimi často vážnymi komplikáciami, sú kontroly krvi jedinou možnosťou jej skorého odhalenia.

U niektorých ľudí nie sú ani tieto zmeny dostatočné alebo ich nedokážu dodržiavať. V takých prípadoch môže lekár zvážiť predpísanie liekov na zníženie hladiny tukov v krvi. Ich užívanie by však malo byť vyhradené len na nevyhnutné prípady, pretože tieto lieky majú množstvo nežiaducich účinkov.

Dôležitá je zmena životosprávy, zavedenie zdravého jedálnička a udržiavanie normálnej telesnej hmotnosti. Odborníci odporúčajú aj obmedzenie príjmu alkoholu. Rovnaké faktory sa uplatňujú v prevencii.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
aterogénna hyperlipidémiacievynormálna telesná hmotnosťvysoký cholesterol