Beh ako vhodný spôsob kardia vám určite predstavovať nemusíme. Tento typ cvičenia v sebe zahŕňa množstvo benefitov, ktoré sú prospešné pre našu fyzickú kondíciu, vzhľad, ale prispievajú aj k duševnej pohode. Beh je súčasne najprirodzenejšou športovou aktivitou pre ľudí, a zároveň aj najčastejšou. V článku sa dočítate:
Žiadny tréner ani odborník v oblasti športu nedokáže presne definovať čas, kedy je najvhodnejšia doba začať behať. Či je to jar, teplo alebo skôr začať behať počas zimných mesiacov, kedy telo súčasne otužujete a hneď zo začiatku si zvyká na ťažšie podmienky. Samozrejme, ak sa bavíme o behaní vonku.
Rozhodnutie kedy a ako začať je len na vás. Pustiť sa do behania naplno a, predovšetkým, udržať si motiváciu a odhodlanie zotrvať pri tejto aktivite. A to je to najťažšie. Spočiatku, ako pri mnohých nových veciach či činnostiach, je človek plný entuziazmu, nabudený a odhodlaný začať, podstúpiť zmenu. Za rôznych podmienok, vplyvov a príčin. Časom však samotne chcenie upadá a každým dňom je náročnejšie prinútiť sa pokračovať. Tieto stavy nie sú výnimkou ani pri behu.
Najväčšou výhodou behu je v prvom rade jeho nenáročnosť. Pri tejto športovej aktivite nie ste viazaní na konkrétne prostredie alebo pomôcky. Viete si zabehať kdekoľvek a kedykoľvek. Beh dopomáha aj k psychickej pohode. Človek sa už počas behu uvoľní, upokojí a celkovo stlmí akékoľvek negatívne pocity. Medzi ďalšie benefity behu radíme:
Všetky druhy športu dopomáhajú k udržiavaniu si imunity, a tým vytvárajú odolnosť voči chorobám. Hovorí sa, že v zdravom tele, zdravý duch. A zdravé telo je výsledkom aj akejkoľvek športovej aktivity. Behom sa zbavujete starostí, minimálne na ten čas behania, zabúdate na stres, problémy a vnímate len seba a voľnosť. Okrem iného, behom viete predísť cukrovke, rovnako vám beh môže naštartovať aj črevá a trávenie.
Dôležité je spočiatku sa „neprepáliť“. Nešokovať svoje telo. To znamená, najvhodnejšie je začať s kratšími traťami, ktoré budete postupne, podľa vášho pocitu a výdrže predlžovať. Ak pri behu cítite, že už nevládzete, nie je hanba striedať beh s chôdzou. Postupne si vytvoríte návyk a intenzitu behania budete zvyšovať. Čím vytvoríte telu určitý zvyk a nebude sa správať ako na začiatku, keď to bola preňho nová činnosť. Beh patrí medzi dlhodobé aktivity, je dôležitá vytrvalosť a postupné, systematické zaťažovanie organizmu, preto je podstatná pravidelnosť.
Ak ste sa rozhodli začať behať z dôvodu straty hmotnosti, ste na správnej adrese. Avšak, mali by ste vedieť, že jeden tréning za týždeň vám stačiť nebude. Pravidelnosť a dĺžka sú dva hlavné body. Behu by ste mali venovať aspoň 30-40 minúť a približne tri- štyrikrát do týždňa. Ak ste pred tým nerobili žiaden šport, a pre vaše telo je to niečo nové, prispôsobte intenzitu potrebám organizmu. Predsa len, vy sa poznáte najlepšie, a rovnako najlepšie viete, čo od tela môžete očakávať.
Aby ste však spaľovali počas behu z tuku a nie zo svalovej hmoty, je potrebné hľadieť predovšetkým na vás srdcový pulz, respektíve srdcovú frekvenciu. Váš ten by nemal byť vyšší ako 140. Odbornejšie povedané, ak sa vaša tepová frekvencia zvýši nad 80% maximálnej tepovej frekvencie, telo sa následne dostane do anaerobného pásma, čo znamená, že tuk, ako zdroj energie, je nahradený sacharidovými zásobami, a to má za následok fakt, že nechudnete a rýchlejšie sa vyčerpáte. Ak nemáte žiaden prístroj, ktorý by vám tepovú frekvenciu monitoroval, behajte takým tempom, aby ste počas neho vládali komunikovať, teda váš dych nie je natoľko zrýchlený.
Pri behaní majú mnohí z nás problémy najmä so správnym dýchaním. Po určitom čase nejedného bežca, začiatočníka, začne pichať v boku, prípadne nedokáže lapiť dych. V tomto prípade spomaľte Jedno z najzákladnejších pravidiel behania je správne dýchanie. Bežec si zvolí svoje vlastné tempo, ktoré vyhovuje jeho kondícii a schopnostiam. A tomu prispôsobí dýchanie, nádych bránicou, bruchom a výdych ústami.
Častá otázka, ktorú si kladú bežci, tzv. začiatočníci, je, či je vhodné behať ráno alebo je lepšie behať večer? Jednoznačná odpoveď neexistuje. Každá doba má svoje výhody, a pre jednotlivcov aj nevýhody. Je to individuálne. Pre telo je najideálnejší beh počas obeda, kedy má najviac energie.
Ranný beh vás dokáže prebrať, prekonáte ním ospalosť a naštartuje vás do nového dňa. Večerný beh sprevádza benefit v lepšej výdrži športovca, telo je už prebraté, svaly sú aktívnejšie než ráno. Je to na vás, vyskúšajte obe varianty. Na výber má určite vplyv aj počasie a zvyky bežca.
Aby sme však nehovorili len o pozitívach, existuje niekoľko negatív, ktoré by vás od behu mohli odradiť. Behom môže nastať tzv. svalová nerovnováha, a to, že je viac posilnená spodná časť tela ako vrchná. Ak je však vyvážená športová aktivita, k spomínanej nevýhode by dôjsť nemalo. Beh je často sprevádzaný bolesťami v oblasti kolien či členkov. Rovnako aj bolesť kĺbov by mohol byť faktor, kvôli ktorému sa behania vzdáte. Mnohé bolesti spôsobené behom môžu byť zapríčinené nevhodnou obuvou. Správny výber tenisiek dokáže ušetriť vaše kĺby ako aj chrbticu.
Niektoré zahraničné štúdie prišli so záverom, že časté behanie môže zvýšiť riziko srdcových chorôb.
Hor sa do toho! Veľa zdaru!