27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Belší úsmev, prosím!

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Bielenie zubov je proces, pri ktorom dochádza k zosvetleniu zafarbeného dentínu a zubnej skloviny. Súčasné bieliace systémy majú vysokú účinnosť pri zachovaní maximálnej bezpečnosti. Či môžu byť aj vaše zuby vybielené, prekonzultuje s vami stomatológ. Proces bielenia trvá približne 1 hodinu a je nebolestivý.

Chcete zanechať ten najlepší prvý dojem, keď sa usmejete? Vďaka novým moderným metódam môže mať žiarivý biely úsmev každý. Každý, kto sa nebojí zubára a je ochotný venovať hodinu svojho času sedeniu v zubnej ambulancii. Zoznámte sa so šetrným ordinačným bielením zubov.

Čo je bielenie zubov?

Bielenie zubov je proces, ktorý účinne zosvetľuje zafarbený dentín a zubnú sklovinu. Bieliť nie je možné výplne zubov (plomby) a protetické práce. V tomto prípade je po vybielení nutné zuby preplombovať na novú farbu tak, aby boli výplne v tom istom odtieni, ako vybielené zuby.

Ktoré faktory môžu ovplyvniť sfarbenie zubov?

  • dlhodobé požívanie potravín obsahujúcich pigmenty (káva, čierny čaj, červené víno),
  • fajčenie,
  • metabolické poruchy,
  • užívanie niektorých antibiotík,
  • úrazy,
  • vek.

Pre koho je bielenie vhodné?

Takmer pre každého. Stomatológ s Vami prekonzultuje Váš zdravotný stav, skontroluje Váš chrup a preverí, či ste vhodným kandidátom. Navrhne vhodný odtieň zosvetlenia. U niektorých ľudí nemusí byť bielenie rovnako účinné ako u druhých. Najlepšie výsledky sú dosahované pri bielení žltých alebo hnedých zubov.

Zuby so sivým nádychom, ako aj zuby starších pacientov, sa bielia ťažšie. Pokiaľ je jeden zub tmavší ako susedné, bielením je možné jeho farbu upraviť.

Akým spôsobom sa zuby bielia?

Ordinačné bielenie zubov sa realizuje pomocou gélu s obsahom 6% peroxidu vodíka (chemická látka obsahujúca vodík a kyslík), ktorý je aktivovaný modrým svetlom s UV žiarením. Žiarenie uvoľní z peroxidu vodíka kyslík, ktorý preniká do dentínu a vybieľuje sfarbený obsah. Štruktúra zubu ostáva nezmenená.

Pred bielením zubov musí pacient absolvovať dentálnu hygienu, pri ktorej sa odstráni zubný kameň a všetky povlaky, ktoré by mohli znížiť želaný efekt. Nasleduje prekrytie ďasien a perí a samotné nanesenie gélu na zuby za súčasného svietenia UV lampou. Samotný proces trvá približne 60 minút a je nebolestivý.

Môže bielenie poškodiť zuby?

Veľa pacientov má v pamäti uloženú informáciu, že bielenie zuby poškodzuje. V minulosti sa zuby bielili vysoko koncentrovaným peroxidom vodíka, čo naozaj zubnú sklovinu poškodzovalo. Vývoj však pokročil. Súčasné bieliace systémy majú vysokú účinnosť pri zachovaní maximálnej bezpečnosti. Pod dohľadom lekára je bielenie bezpečné nielen pre zuby, ako aj pre okolité tkanivá.

Aké sú možné vedľajšie účinky bielenia?

Niektorí pacienti môžu po bielení pociťovať zvýšenú citlivosť zubov, obzvlášť v kontakte so studenými potravinami. Tieto pocity v priebehu niekoľkých hodín, najneskôr do druhého dňa, odznejú.

Ako dlho ostanú zuby biele?

Po bielení sa odporúča vyhnúť sa potravinám s vyšším obsahom prírodných alebo umelých farbív (napr. káva, čierny čaj, červené víno, špenát, cvikla) aspoň nasledujúcich 24 hodín a samozrejme, fajčeniu. Tento čas je potrebný na obnovu ochrannej vrstvy na sklovine zubov, ktorá ich chráni pred farbiacimi vplyvmi.

Na udržanie výsledku sa odporúča:

  • čistenie zubov dva razy denne,
  • používanie medzizubnej kefky a zubnej nite,
  • pravidelná dentálna hygiena.

Zuby po ordinačnom bielení ostanú zosvetlené zhruba 1 a pol roka. Po uplynutí tejto doby je možné proces zopakovať.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť zubovcitlivosť zubazubný kazzuby