01.12.2020 • 7 minút na prečítanie

Viac ako 8 zdravých benefitov sauny, ktoré by ste mali poznať. O čom ste nevedeli?

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

Sauna vám pridá na kráse nielen oddychom vpísaným do vašich tvárí. A na zdravie má ohromný vplyv. Už viete, kde budete relaxovať po skončení pandemických opatrení?

V článku sa dozviete:

  • Sauna a jej účinky na zdravie.
  • Saunovanie, krvný tlak a srdce.
  • Sauna a šport.
  • Vplyv saunovanie na mozgovú činnosť a pamäť.
  • Účinky parnej sauny a infrasauny v porovnaní s fínskou saunou.
  • Ako sa bezpečne a zdravo saunovať.
  • Zásady zdravého saunovania, ktoré znásobia pozitívny vplyv na zdravie.
  • S čím saunu kombinovať s cieľom zníženia rizika rozvoja a úmrtnosti na srdcovo-cievne ochorenia.

Terapiu teplom využívali už starí Gréci, Rimania a Mayovia. Dnes sú súčasťou mnohých kultúr a pre každú sú rituály saunovania niečím špecifické – fínske drevené domčeky s ochladením sa v jazere, ešte horúcejšie suché švédske batsu, Kórejské jjimjilbangs či sauny súčasťou kúpeľných domov ,,sento´´ v Japonsku. 

Za benefitmi saunovania stojí aj veda. Moderná medicína potvrdzuje celý rad účinkov na zdravie tejto príjemnej relaxačnej aktivity, a to tak na telo, ako aj na myseľ. 

Existujú rôzne formy pasívnej terapie teplom a rôzne druhy sáun. Všetky s určitým pozitívnym vplyvom na organizmus.  Najanalyzovanejšie s najväčším množstvom dôkazov sú benefity vplyvu tradičných fínskych sáun so suchým vzduchom s vlhkosťou približne 10-20% a s vysokou teplotou okolo 80℃ , ktoré je možné ešte zvýšiť priliatím vody na horúce kamene zdroja tepla. Za uplynulé desaťročie bolo vykonaných množstvo štúdií a zozbieraných výskumných dát z rôznych krajín sveta, ktoré potvrdzujú pozitívny a podstatný vplyv pobytu v suchej saune na ľudský organizmus.

Suchá fínska sauna
ZDROJ:Adelaides/Shutterstock.com

Poďme si o zdravotných výhodách tejto aktivity povedať viac. Nemáme pochýb o tom, že vás povzbudia k pobytu v nich, keď to súčasná situácia dovolí a budete si môcť opäť vychutnať zaslúžený oddych vo wellness centrách.

Vypečte s problémami

Priaznivé účinky sú potvrdené na obehové, kardiovaskulárne a imunitné funkcie. Pravidelné saunovanie znižuje riziko srdcovo-cievnych chorôb, mŕtvice, pľúcnych ochorení, ale aj nákazy bežnou chrípkou. Pozitívny vplyv má aj pri reumatických ochoreniach, bolestiach hlavy a na niektoré kožné ochorenia vrátane zmiernenia prejavov psoriázy.  Prospieva pri liečbe alergie a astmy a tiež pri chronickej únave. Znižuje oxidačný stres a zápalové reakcie, reguluje autonómny nervový systém, lipidový profil,  zlepšuje funkcie vnútornej výstelky ciev a tiež kardiorespiračný systém. A to nie je všetko. V čom prospeje vám?

Dobije vám baterky

Je dokázané, že teplo pozitívne ovplyvňuje mitochondrie – ,,batérie´´ našich buniek, ktoré pomáhajú telu produkovať energiu a zostať fit.

Predlžuje život

Teplo v saune pôsobí na rozširovanie ciev a zlepšuje cirkuláciu krvi, čo prospieva aj krvnému tlaku. Štúdie potvrdzujú, že Fíni, si pobytom v saune dva až trikrát týždenne, znižujú riziko srdcovo – cievnych ochorení o 23%. Štúdia z roku 2015 americkej medickej asociácie JAMA schválená Etickým výborom Univerzity východného Fínska, Kuopio, sa zaoberala ischemickou chorobou srdca a jej   faktormi na vzorke 2315 fínskych mužov vo veku od 42 do 60 rokov, ktorí sa pravidelne saunovali.

Fínska sauna
ZDROJ:Tanhu/Shutterstock.com

Výskumný tím poskytol v jej obsahu dôkazy o tom, že saunovanie je prevenciou rizika náhlej srdcovej príhody, ischemickej choroby srdca, rozvoja srdcovo – cievnych ochorení i úmrtnosti na ne.

Detox bude viditeľný

Sauna podporuje vylučovanie toxínov a škodlivín z tela. V suchej saune s teplotou približne 85℃ sa po pár minútach pokožka tela ohreje na 40℃ a pulzová frekvencia  vyskočí o 30%, čo srdcovému svalu umožní takmer zdvojnásobiť množstvo krvi, ktoré pumpuje za minútu. Väčšina zvýšeného prietoku krvi smeruje do pokožky. Doprajete jej dokonalé prekrvenie a zmiernenie prípadných prejavov niektorých kožných ochorení. Poraďte sa však s lekárom. Niektoré zápalové prejavy sú kontraindikáciou.

Postrach vírusov

Pobytom v saune si výrazne posilníte imunitný systém a predchádzate zápalom  v tele. Pri tejto relaxačnej aktivite sa aktivujú cytokíny nesmierne významné pre vzájomnú komunikáciu imunokompetentných buniek. Ide o molekuly bielkovín, ktoré ovplyvňujú rast i delenie buniek a sú zodpovedné za úspešnú imunitnú reakciu, teda obranu organizmu.

Pre športovcov

Fyziologické reakcie po klasickej saunovej procedúre podľa štúdií zodpovedajú reakciám vyvolaným fyzickou aktivitou strednej intenzity, ako je napríklad chôdza. Sauna výrazne prospieva športovému výkonu a regenerácii.  Zlepšuje reguláciu tepla, zvyšuje objem červených krviniek a do tela tak privádza viac kyslíka. Vďaka tomu podporuje aj prácu svalov, ich regeneráciu, zabraňuje ich preťaženiu a následným poškodeniam. Prietok krvi vo svaloch sa do istej miery zvýši v reakcii na tepelný stres.

Sauna a šport, fitness
ZDROJ:karnavalfoto/Shutterstock.com

Potením nechudnete, ale saunou áno

Ukázalo sa totiž, že pravidelné saunovanie nielen zvyšuje metabolizmus, ale reguluje aj chuť do jedla a zlepšuje využitie kyslíka na redukciu telesného tuku.

Bude vám to lepšie myslieť

Takzvaný neurotrofický faktor mozgu sa zvyšuje pri pravidelnom využívaní sauny. Aktivuje rast nových mozgových buniek a zachováva vo výbornej kondícii tie, ktoré vám už slúžia. Zlepšuje neuroplasticitu, teda formovanie nových spojení neurónov. Výskum Akadémie v Oxforde v roku 2017 tiež hovorí o súvislosti medzi frekvenciou saunovania a znížením rizika stareckej demencie a Alzheimerovej choroby u mužov. Vedci proklamujú fakt, že saunovanie v rámci zdravého životného štýlu chráni mozog predovšetkým pre poruchami pamäti.

Dávka pozitívneho myslenia

Nielen samotným uvoľnením vyjdete zo sauny v lepšej nálade. Telo je zbavené toxínov, mozog je prekrvený a ovplyvňujú vás endorfíny, hormóny šťastia .

Suchá vs. parná

Tiež máte dilemu, ktorá vám urobí lepšie? Ako sme uviedli už v úvode, väčšina výskumov za posledné desaťročia, ktoré sa venovali účinkom sáun, deklarovali benefity tradičnej suchej fínskej sauny. Parné sauny používajú na ohrev priestoru generátor naplnený vriacou vodou s teplotou zväčša okolo 43,3 ° C. Voda vytvára parný kúpeľ s vysokou vlhkosťou , ktorý sa podstatne líši od suchého vzduchu vo fínskej drevenej miestnosti. Preto sa líšia aj niektorými zdravotnými účinkami. V parnej saune si môžete zlepšiť cirkuláciu krvi, uvoľniť stuhnuté svaly a kĺby, podporiť zdravie pokožky otváraním pórov a spriechodniť dutiny a pľúca.

Hammam, parný kúpeľ, parná sauna
ZDROJ:Mr. Tempter/Shutterstock.com

Suchá vs. infrasauna

Keď sedíte v infračervenej saune, vaše telo sa zahrieva priamo teplom z infračervených žiariviek, ktoré využívajú elektromagnetické žiarenie.  Suché sauny naopak ohrievajú vzduch okolo vás. Pre mnohých, ktorí neznesú suchý a veľmi teplý vzduch je infrasauna omnoho príjemnejším relaxom, nakoľko teplota v nej je priemerne 49 až 60° C. A taktiež má isté zdravotné účinky spojené so zahriatím tela, nie však natoľko významné ako sauna suchá.

Infrasauna, infračervená sauna
ZDROJ:Fusionstudio/Shutterstock.com

Pre väčšinu ľudí je saunovanie bezpečnou aktivitou, no predovšetkým pacienti s vysokým krvným tlakom a ochoreniami srdca by sa mali o absolvovaní  tejto procedúry poradiť so svojim lekárom. A zaiste do sauny rozhodne nepatríte, ak bojujete s čo i len začínajúcou virózou.

V každom prípade by aj zdravý človek mal dodržiavať isté základné opatrenia pre bezpečné a zdravé relaxovanie:

  1. Nekonzumujte alkohol pred ani po procedúre.
  2. Nekombinujte saunu s užívaním liekov, ktoré môžu zvyšovať potenie či prehriatie.
  3. Nezdržiavajte sa v suchej saune dlhšie ako 15 minút. Odporúčaná doba v infrasaune je 20 minút, pravidelní saunujúci môžu zotrvať pol hodinu. 
  4. Vstávajte pomaly, aby ste nedostali závrat.
  5. Ochladzujte sa postupne.
  6. Dodržiavajte pitný režim. Po každej procedúre vypite dva až štyri poháre vody alebo vlažného čaju.
Sauna, saunovanie
ZDROJ:vubaz/Shutterstock.com

A môžete pre seba urobiť viac  

Účinky saunovania možno istými postupmi ešte znásobiť:

  • Pred saunovaním sa osprchujte, no pokožku pred vstupom do nej vždy dôkladne osušte.
  • Doba pobytu v saune závisí aj od vášho pocitu, no je dobré neprekračovať a dodržiavať odporúčania uvedené pri vstupe do saunovej miestnosti vo verejných wellness centrách. Ak so saunovaním nemáte skúsenosť, začnite kratšie, od piatich minút a postupne dobu predlžujte.
  • Medzi saunovaním a po ňom nevynechávajte postupné ochladenie a doplňte tekutiny.


Podrobné výskumy vedcov z Mayo Clinic  naznačujú, že kombinácia pravidelnej fyzickej aktivity a suchého saunovania má vplyv na cievy a srdce a v podstatnej miere znižuje riziko úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia. Je rozumné začať so saunovacími rituálmi opatrne, kontrolovať individuálnu toleranciu a postupne zvyšovať intenzitu a frekvenciu pobytu v saune. Tesne po docvičení počkajte minimálne 15 minút, kým do sauny vojdete.

Príjemná predstava ponoriť sa v tichosti do vlastných myšlienok, dýchať pri tom vôňu dreva alebo esenciu silice ihličnanov či eukalyptu a nechať teplo okolitého vzduchu postupne prehrievať telo. Hlavne keď už  viete, ako veľa preň týmto druhom relaxu urobíte.

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:

Clinical Effects of Regular Dry Sauna Bathing: A Systematic Review

Cardiovascular and Other Health Benefits of Sauna Bathing: A Review of the Evidence

Sauna Health Benefits: Are saunas healthy or harmful?

Redakcia portálu Lekár.sk
Zdravý život
pokožkazdravý životný štýl