10.06.2019 • 2 minút na prečítanie

Benígne rozšírenie prostaty

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Benígne rozšírenie prostaty, odborne benígna hyperplázia prostaty (BHP), je časté urologické ochorenievyskytujúce sa ustarších mužov. Ide o nerakovinové zväčšenie objemu prostaty, ktorá utláča močovú rúru, čím zabraňuje dostatočnému vyprázdneniu močového mechúra počas močenia. Polovica mužov nad 60. rokov má problémy s močením, ale iba štvrtina z nich príde k lekárovi. Výskyt BHP závisí od rasy. Najviac postihuječernochova najmenej Ázijčanov.

Príznaky

Väčšina príznakov vzniká na základe obštrukcie močovej trubice. Patrí sem častejšie močenie (cez deň, či v noci), pocit nedostatočne vyprázdneného mechúra, slabý prúd moču, či ťažkosti so začatím močenia. Dlhšie trvajúca obštrukcia môže spôsobovať opakované infekcie močových ciest.

Diagnostika

Na určenie diagnózy BHP niekedy stačí vyšetrenie prostaty cez konečník pacienta prstom lekára a odber krvi. V nej sa potom testuje hladina PSA (prostatického špecifického antigénu). Ďalej lekár môže pacienta odoslať na test prúdu moču či test zvyškového objemu moču v mechúre po močení.

V prípade nejasností je nutné vylúčiť rakovinu prostaty, preto pacient môže byť odoslaný na sonografické vyšetrenie prostaty so súčasným odberom vzorky prostaty alebo iné zobrazovanie metódy, napríklad magnetickú rezonanciu (MRI).

Liečba

Liečba sa zvyčajne začína farmakologicky prostredníctvom dvoch typov liekov, ktoré znižujú objem prostaty. Zníženie objemu nastáva až po niekoľkých týždňoch, preto je potrebná trpezlivosť pacienta. V prípade pokračujúcich ťažkostí môže urológ odporučiť chirurgický zákrok zvaný TURP – transuretrálna resekcia prostaty. Pri nej pacientovi cez močovú trubicu zavedú kameru s inštrumentáriom, ktorým sa tkanivo prostaty chirurgicky zmenší. Táto metóda je veľmi bezpečná a účinná.

Prevencia

Keďže obezita je jedným z mála faktorov, ktoré sú známe zvyšovaním rizika vzniku BHP, udržiavanie zdravého životného štýlu je jediným nástrojom, ako toto riziko znížiť.

Vznik a príčiny

Príčinou vzniku BHP je nerovnováha v produkcii mužského pohlavného hormónu testosterón v staršom veku, ktorý sprostredkúva rast tkaniva prostaty. Typicky sa začína v populácii objavovať od 50. roku veku.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
benígne rozšírenie prostatyčasté močeniečasté nutkanie na močeniemočové cestyprostata