10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Benígny mozgový nádor

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Benígny alebo nezhubný mozgový nádor je nádor, ktorého biologické správanie nie je také agresívne ako pri nádore zhubnom. Spravidla rastie pomaly a od určitej veľkosti svojím objemom utláča okolité zdravé tkanivo mozgu. Príznaky závisia od veľkosti nádoru a hlavne od jeho umiestnenia. Nezhubný nádor mozgu je však pojem zavádzajúci. Ak sa nachádza v životne dôležitej oblasti, z ktorej ho neurochirurgovia nie sú schopní odstrániť, môže mať podobné následky ako nádor zhubný.

Vznik a príčiny

Ako pri iných typoch nádorov ani pri benígnom mozgovom nádore nejde o jedno ochorenie. Existuje niekoľko desiatok nádorov mozgu, ktoré označujeme ako nezhubné. Vznik nádoru sa však riadi základným princípom, že ide o zhluk buniek, ktorých rast organizmus nie je schopný regulovať.

Časť nezhubných nádorov mozgu je spojená s výskytom dedičných ochorení typu neurofibromatóza či tuberózna skleróza. V týchto prípadoch sú známe presné mutácie, ktoré vznik týchto nádorov zapríčiňujú. Nádory mozgu nepostihujú len dospelých, sú tretím najčastejším nádorovým ochorením detí.

Príznaky

Príznaky sú variabilné. Nádor často zvyšuje tlak vnútri lebky, to sa prejaví bolesťami hlavy, ktoré pacienta budia zo spánku – ich intenzita a frekvencia časom narastajú, úporným vracaním s nevoľnosťou alebo bez nej, poruchami zraku.

Ďalšie príznaky sú špecifické pre lokalizáciu nádoru. Ide o epileptický záchvat (často prvý príznak), poruchy reči, poruchy chôdze a pohybu, dvojité videnie, nerovnakú veľkosť zorničiek, novovzniknuté škúlenie do jednej strany, pískanie v ušiach, zmenu osobnosti, poruchy rovnováhy.

Diagnostika

Na základe neurologického vyšetrenia pacienta odošlú na magnetickú rezonanciu (MR). Tá predstavuje najspoľahlivejšiu diagnostickú metódu. Typ nádoru sa dá určiť až po odobratí vzorky počas operácie.

Liečba

Nezhubný nádor mozgu je takmer výlučne neurochirurgickou diagnózou, preto jeho úplné odstránenie neurochirurgom znamená pre pacienta úplné vyliečenie. Niekedy je nádor v nepriaznivej lokalizácii a nie je možné jeho úplné odstránenie. V takomto prípade je nutné pacienta dlhodobo sledovať a pri opätovnom zväčšení nádoru a vzniku neurologických príznakov znovu operovať.

V prípade nepriaznivej lokalizácie lekár môže odporučiť rádiochirurgický zákrok. Nie je invazívny a používa presne zacielené rádioaktívne žiarenie, ktoré nádor zničí bez toho, aby poškodil okolité zdravé tkanivo mozgu, nie vždy je však tento zákrok možný.

Prevencia

Keďže nie sú známe priame príčiny vzniku nádorov mozgu, neexistujú ani žiadne preventívne opatrenia.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
benígny mozgový nádorbolesť hlavyepileptický záchvatmozognerovnaká veľkosť zreničieknevoľnostpískanie v ušiachporucha rovnováhyvracanie