Chrániť sa pred účinkami slnečného žiarenia je potrebné počas celého roka, no predovštekým v lete. UVB zložka žiarenia spôsobuje spálenie a poškodenie pokožky, UVA časť jej trvalé poškodenie. Obe môžu zapríčiniť rakovinu kože. Vedeckými výskumami boli potvrdené benefity pri používaní opaľovacích prípravkov na minimalizovanie krátko aj dlhodobého poškodenia kože slnečnými lúčmi.
V lete sa bez ochrany pred slnečným žiarením nezaobídeme, aj keď chrániť sa je potrebné v priebehu celého roka. Účinné opaľovacie prípravky chránia pokožku pred spálením, znižujú riziko vzniku rakoviny kože a napomáhajú v prevencii pred predčasným starnutím kože. Ako porozumieť informáciám uvedeným na ich obale? Ako si vybrať vhodný prípravok a nepoškodiť si zdravie nesprávnym výberom?
Aký je rozdiel medzi UVA a UVB žiarením?
Ultrafialové žiarenie (UV) je časť elektromagnetického (svetelného) spektra s vlnovou dĺžkou kratšou ako viditeľné svetlo, ktoré vyvoláva zmeny predovšetkým v povrchových vrstvách kože.
UVC žiarenie je časť UV žiarenia odfiltrovaná ozonosférou, ktorá na zemský povrch nedopadá. UVA a UVB žiarenie prenikajú až na zemský povrch. UVA žiarenie má dlhšiu vlnovú dĺžku a spôsobuje trvalé poškodenie kože, starnutie pokožky, starecké pigmentové škvrny a može zapríčiniť rakovinu kože. Preniká aj sklom/oknom. UVB žiarenie má kratšiu vlnovú dĺžku, spôsobuje spálenie a poškodenie pokožky, tiež môže vyvolať rakovinu kože; je blokované sklom/oknom.
Čo znamenajú skratky PPD a SPF?
SPF (z angl. Sun Protection Factor) je faktor ochrany proti slnečnému žiareniu. Vyjadruje mieru schopnosti opaľovacieho prípravku zachytiť a pohltiť UVB žiarenie. SPF znamená stupeň ochrany pred UVB žiarením po nanesení prípravku vo vrstve 2 mg/cm2. U priemerne stavaného človeka to znamená 32 g prípravku na opaľovanie na celé telo.
Príklad:
- čas, ktorý chcem stráviť opaľovaním je 120 minút,
- čas, po ktorom sa pri opaľovaní bez ochrany na mojej pokožke neprejavia známky začervenania, je 15 minút,
- voľba SPF = 120 minút : 15 minút,
- SPF = 8,
- človek by mal použiť opaľovací krém s ochranným faktorom 8 alebo vyšším.
Faktor ochrany pred UVA žiarením sa označuje PPD (Persistent Pigment Darkening). V niektorých krajinách sa uvádza ako PA so znakom plus, napr. P++. Čím vyššie je číslo PPD a čím viac plusových znakov je uvedených pri PA, tým lepšia je ochrana pred UVA žiarením. Všetky moderné prípravky tieto hodnoty uvádzajú.
Aké druhy filtrov v prípravkoch existujú?
- chemické: pohlcujú UV žiarenie , čím mu odoberajú časť energie a predlžujú vlnovú dĺžku. Existuje riziko vzniku fotoalergénov a fotosenzibilizujúcich látok.
- fyzikálne: v súčasnej dobe sú na prvom mieste. Fungujú na princípe odrážania UV žiarenia. Nevýhodou je belavý film, ktorý ostáva na pokožke pri vyšších koncentráciách.
- hybridné: ide o chemické filtre, ktoré sa správajú ako fyzikálne. Vykazujú dobrú fotostabilitu a nízke zdravotné riziko blízke fyzikálnym filtrom.
Kto potrebuje opaľovací prípravok?
Všetci. Ľudia s akoukoľvek farbou pokožky mávajú rôzne typy rakoviny kože. Mnohé z nich nemuseli vzniknúť pri správnej ochrane pred slnečnými lúčmi.
Aký prípravok je najvhodnejšie použiť?
Taký, ktorý zahŕňa široké spektrum ochrany (ochrana pred UVA a UVB lúčmi), ochranný faktor 30 a vyšší a je zároveň vodeodolný.
Opaľovací prípravok s uvedenými vlastnosťami síce napomáha pri ochrane pokožky pred spálením, predčasným starnutím a rakovinou kože, ale neuchráni na 100 %. Dermatológovia preto odporúčajú:
- prípravok aplikovať opakovane približne každé 2 hodiny alebo podľa odporúčania na etikete a to aj keď je zamračené, po kúpaní, pri zvýšenom potení;
- nosiť ochranné oblečenie ako dlhé rukávy, nohavice, široký klobúk a kvalitné slnečné okuliare,
- vyhľadávať tieň – pamätať, že najsilnejšie slnečné lúče sú v čase medzi 10:00 – 14:00 hodinou; ak je váš tieň kratší ako ste vy sami, vyhľadajte tieň,
- zvláštna opatrnosť pri vode alebo piesku – keďže odrážajú škodlivé slnečné lúče, môže rýchlejšie dôjsť k spáleniu
- potrebný D vitamín je možné získať aj bezpečne, zo stravy
- vyhýbať sa soláriám; pokiaľ chcete vyzerať opálene, zvážte použitie samoopaľovacích prípravkov, no pri pobyte na slnku stále používajte opaľovacie prípravky
- pravidelne (napríklad na svoje narodeniny) sa prezrite – pokiaľ zaznamenáte, že sa menia vaše kožné výrastky/znamienka, že rastú, krvácajú, svrbia, príp. sa vytvárajú nové, navštívte dermatológa. Rakovina kože je liečiteľná, pokiaľ je zachytená včas.
Ako používať opaľovací prípravok?
- Aplikovať na suchú pokožku 15 – 30 minút predtým, ako vyjdete na slnko bez ohľadu na výšku SPF,
- natierať všetky časti tela, nezabúdať na uši a krk,
- rakovina kože môže vzniknúť aj na perách, preto aplikujte tyčinku/balzam na pery s SPF 30 a vyšším,
- prispôsobiť množstvo prípravku ploche tela,
- veľa ľudí aplikuje len 25 % – 50 % odporúčeného množstva opaľovacieho prípravku,
- pravidlo čajovej lyžičky (ČL): 1 ČL tvár, hlava, krk; 1 ČL každá paža; 1 ČL každá noha; 1 ČL hrudník a brucho; 1 ČL chrbát a krk zozadu
- aplikáciu opakujte približne každé 2 hodiny a po kúpaní a nadmernom potení podľa inštrukcií na etikete.
Typy opaľovacích prípravkov
- krémy: najlepšie pre suchú pokožku a tvár
- gély: ochlpené oblasti ako hlava, mužský hrudník
- tyčinky: ústa, okolie očí
- spreje: dôležité je použiť dostatočné množstvo a vyhnúť sa vdýchnutiu a aplikácii pri zdrojoch tepla, otvorenom ohni alebo počas fajčenia
Sú opaľovacie prípravky bezpečné?
Vedecké výskumy potvrdzujú benefity pri používaní opaľovacích prípravkov na minimalizovanie krátko- a dlhodobého poškodenia kože slnečnými lúčmi. Prevencia vzniku rakoviny kože a spálenia pokožky prevyšuje nepodložené tvrdenia o toxicite alebo hazarde s ľudským zdravím v súvislosti so zložením opaľovacích prípravkov.
Zníži sa príjem vitamínu D používaním opaľovacích prípravkov?
Áno, môže sa znížiť produkcia vitamínu D pokožkou. Pokiaľ by ste mali pocit, že prijímate menej vitamínu D, obráťte sa na svojho lekára. Vitamín D je možné získať v dostatočnom množstve zo stravy alebo doplnkov stravy. Tento spôsob zabezpečí dostatok vitamínu D bez zvýšeného rizika vzniku rakoviny kože.
Čo by malo a nemalo byť uvedené na etikete prípravku?
- ochrana pred UVA a UVB žiarením
- upozornenie: neostávajte na slnku príliš dlho, nevystavujte kojencov a malé deti priamemu slnku, nadmerná expozícia na slnku predstavuje vážne zdravotné riziko, aplikujte pred začiatkom slnenia, na udržanie ochrany opakujte aplikáciu hlavne pri potení, po kúpaní alebo osušení uterákom
- nemali by sa používať slovné spojenia typu 100 % ochrana, opakovaná aplikácia nie je za žiadnych okolností nutná
Soláriá áno alebo nie?
- neexistujú žiadne fyzikálne ani biologické rozdiely medzi vlastnosťami prirodzeného UV žiarenia a UV žiarenia v soláriách,
- slnko emituje UVA, UVB a UVC žiarenie, soláriá prevažne UVA žiarenie,
- novšie soláriá už emitujú aj UVB žiarenie, aby sa čo najviac priblížili slnečnému UV žiareniu,
- riziko urýchlenia starnutia kože je vyššie v soláriách,
- opaľovanie v soláriách neznižuje riziko vzniku rakoviny kože