Biely jazyk môže pôsobiť neatraktívne, ale často je neškodný a dočasný. Povlak na jazyku sa môže nahromadiť buď časom, alebo sa objaviť náhle pri podráždení jazyka, prípadne pri infekcii. Avšak ak biely povlak na jazyku pretrváva dlhšie ako niekoľko týždňov, alebo ak máte bolesti a problémy s jedením a rozprávaním, treba zbystriť pozornosť. Môže to značiť aj prítomnosť závažnejších ochorení.
V tomto článku sa dozviete:
Najčastejšie príčiny bieleho jazyka súvisia so zlou ústnou hygienou. Jazyk je na povrchu posiaty malými výbežkami nazývanými papily, ktoré sa niekedy môžu zapáliť a opuchnúť. Pri opuchu sa papily zväčšia, čo vytvorí vhodné prostredie na zachytávanie nečistôt ako napríklad jedlo, baktérie, huby alebo odumreté bunky. Tento zachytený odpad môže tiež viesť k uvoľňovaniu látok, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach z úst.
Existuje mnoho ďalších príčin, ktoré môžu spôsobovať biely povlak na jazyku. Medzi ne radíme:
Biely jazyk však môže niekedy naznačovať aj niečo iné ako problémy s ústnou hygienou alebo potenciálne príčiny uvedené vyššie. Tri najbežnejšie príčiny tohto stavu okrem tých, ktoré už boli spomenuté, zahŕňajú:
Kandidóza je stav kedy sa na sliznici úst hromadí kvasinka Candida albicans. Candida je súčasťou prirodzenej flóry ústnej dutiny, ale v určitých prípadoch sa môže premnožiť a spôsobiť biely výsev na jazyku, vnútornej strane líc, podnebí alebo na ďasnách. Liečba sa vykonáva antimykotickými liečivami.
Najčastejšie sa kandidóza vyskytuje u dojčiat a seniorov z dôvodu zníženej imunity. Niektoré zdravotné ťažkosti a druhy liečby môžu potlačiť váš imunitný systém, napríklad rakovina a chemoterapia, transplantácia orgánov alebo AIDS.
Ak nemáte liečenú cukrovku alebo si pravidelne nemeriate glykémiu, môžu vaše sliny obsahovať veľké množstvo cukru, čo podporuje rast kandidy.
V závažných prípadoch, zvyčajne spojených s rakovinou alebo oslabeným imunitným systémom z AIDS, sa biele lézie môžu rozšíriť smerom dole do vášho pažeráka (Candida esophagitis). Ak k tomu dôjde, môžu sa vyskytnúť ťažkosti s prehĺtaním a bolesť alebo môžete mať pocit, akoby vám jedlo uviazlo v krku.
Leukoplakia je stav spôsobený nadmerným rastom buniek v ústnej dutine. Tieto bunky sa spoja s proteínom keratínom (obsiahnutým aj vo vlasoch), aby vytvorili na jazyku a v ústnej dutine biele vyvýšené škvrny. V mnohých prípadoch sa k tomuto stavu môžete dostať podráždením úst a jazyka pri pití alkoholu alebo fajčení. Väčšinou však príčina nie je zrejmá. Leukoplakia zvyčajne nie je vážna, ale v zriedkavých prípadoch sa z nej môže vyvinúť rakovina ústnej dutiny aj roky alebo dokonca desaťročia potom, čo sa objaví prvýkrát. Liečba leukoplakie nie je vždy potrebná ale je nutné aby ste chodili na pravidelné prehliadky, či sa výsevy nezväčšujú.
Orálny lichen planus je chronický zápalový stav, ktorý postihuje sliznice v ústach. Môže sa prejavovať bielymi škvrnami pripomínajúcimi čipku, červenými, opuchnutými tkanivami, alebo otvorenými ranami. Tieto lézie môžu spôsobiť pálenie, bolesť alebo iné nepríjemné pocity. Neprenáša sa z jednej osoby na druhú. Je spôsobený poruchou imunitného systému, kedy imunitný systém z neznámych príčin útočí na bunky ústnej sliznice. Na toto chronické ochorenie neexistuje žiadny liek. Liečba sa zameriava na znižovanie bolesti a hojenie rán v ústach. Použité môžu byť lieky, ktoré potláčajú alebo modifikujú imunitnú odpoveď aby imunitný systém nenapádal vlastné bunky v takej miere.
Aj keď niektoré z týchto príčin je ťažké liečiť, iné sa dajú ľahko vyriešiť. Na vyčistenie jazyka od nežiaducich nečistôt je najefektívnejšie použiť škrabku na jazyk. Používanie antibakteriálnej ústnej vody môže tiež pomôcť znížiť a zabrániť hromadeniu zvyškov jedla a baktérii. Buďte však opatrní a nepoužívajte často ústnu vodu na báze alkoholu, pretože by vám mohla vysušiť ústa a zhoršiť tento problém.
Uistite sa, že pijete veľa vody každý deň, skontrolujte vedľajšie účinky akýchkoľvek liekov, ktoré užívate, a opýtajte sa svojho lekára, či môžu byť vaše lieky príčinou bieleho povlaku na jazyku. Obmedzte konzumáciu alkoholu a vyhýbajte sa tabakovým výrobkom, prípadne aj štipľavým a koreneným jedlám, ktoré môžu mať tiež zásluhu na bielom povlaku.
Niekoľko štúdií naznačuje, že užívanie probiotických doplnkov alebo konzumácia probiotických potravín môže byť prospešná pre zdravie ústnej dutiny. Zdá sa, že probiotické baktérie ovplyvňujú ústnu mikroflóru aj imunitné reakcie, takže môžu pomôcť zabrániť zápalu jazyka a premnoženiu baktérií v ústnej dutine. Medzi probiotické potraviny zaraďujeme napríklad acidofilné mlieko, kyslú kapustu, jogurt obohatený o živé kultúry, bryndzu, kombuchu, jablčný ocot a kvasené uhorky.
Jedným z mnohých spôsobov použitia sódy bikarbóny je jej schopnosť exfoliácie, odstraňovania buniek spôsobujúcich biely povlak, a udržiavania optimálnej hladiny pH v ústach neutralizáciou kyselín. Výskum navyše ukazuje, že sóda bikarbóna výrazne inhibuje aktivitu baktérie Streptococcus mutans v slinách a povlaku, a bráni jej množeniu. Jednoducho zmiešajte čajovú lyžičku sódy bikarbóny s citrónovou šťavou, až kým z nej nevznikne pasta. Potom si zmes dajte na zubnú kefku a umyte si ňou jazyk a ústa.
Mlganie olivového, kokosového alebo sezamového oleja sa považuje za veľmi účinný spôsob ako sa zbaviť nežiaducich baktérii v ústach. Štúdie ukázali, že je rovnako účinné ako ústna voda čo sa týka zlepšovania zápachu z úst a znižovania množstva mikroorganizmov.
Morská soľ je tiež dobre známa pre svoje antibakteriálne vlastnosti. Kloktaním vody s morskou soľou môžete eliminovať baktérie, a hrubá textúra morskej soli navyše mechanicky pôsobí na jazyku ako peeling a pomáha odstrániť biely povlak.
Vďaka jeho protiplesňovej sile je cesnak efektívna prírodná liečba bieleho jazyka. Výskum ukazuje, že alicín, jedna z účinných látok v cesnaku, vykazuje antikandidálne účinky a môže byť rovnako účinný ako flukonazol, liečivo, ktoré sa používa na liečbu plesňových infekcií vrátane kvasinkových infekcií v ústach.
Oreganový olej má antivírusové, antibakteriálne, antiparazitárne, antioxidačné a protizápalové vlastnosti. Významné sú aj jeho silné protiplesňové vlastnosti a môže predstavovať alternatívnu liečbu kandidózy a teda bieleho jazyka.
Nemajte z toho obavy. Biely jazyk u detí nie je nič neobvyklé. Zvyčajne býva spôsobený nadmerným množením kvasiniek, alebo zvyškami mlieka. Kvasinkovú kandidózu od mlieka viete rozlíšiť napríklad tak, že sa pokúsite povlak z jazyka bábätka jemne zotrieť. Pokiaľ pôjde ľahko dolu ide o zvyškové mlieko, ak sa však drží na jazyku je pravdepodobné, že ide o kandidózu. Ďalším poznávacím znamením kandidózy je biely povlak, ktorý sa nenachádza iba na jazyku ale aj na ďasnách, podnebí a lícach z vnútornej strany. Pokiaľ si však stále nie ste istí opýtajte sa radšej vášho pediatra.
Liečba u detí závisí od príznakov, veku a celkového zdravotného stavu dieťaťa. Zdravé dieťa s miernou kvasinkovou infekciou nemusí potrebovať žiadnu liečbu. Na liečbu závažnejších prípadov sa používajú buď tekuté antifungálne lieky, ktoré sa podávajú kvapkadlom do úst dieťaťa alebo vo forme tabliet. To či je kandidózu potrebné liečiť liečivami je dobré nechať na rozhodnutí lekára. Dôležité je tiež pravidelne sterilizovať a dezinfikovať dudlíky, cumlíky z fliaš, alebo hračky, ktoré si vaše dieťa dáva do úst. Pri dojčení sa môže kvasinková infekcia preniesť aj na bradavky matky, a vyvolať u nej infekciu. V takom prípade je potrebné liečiť aj matku aby tú infekciu potom opätovne nepreniesla na dieťatko.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: