21.07.2021 • 7 minút na prečítanie

Počuli ste už o covidovom jazyku? Spoznajte nové menej časté príznaky COVID-19

Aktuality

V tomto článku sa dozviete

S pandémiou nového koronavírusu bojuje svet už pomerne dlho, no aj napriek tomu ešte stále vyvoláva mnohé otázky. Vedci ho neustále skúmajú a každodenne o ňom prinášajú nové, čerstvé informácie. Medzi ne patrí aj pomerne dlhý zoznam rôznych frekventovaných, ale aj menej častých príznakov. Jedným zo skupiny tých ojedinelých je aj tzv. covidový jazyk. Ako vyzerá a u koho sa môže objaviť?

Po prečítaní nášho článku sa o ňom dozviete:

  • čo je to covidový jazyk,
  • ako ho rozpoznať,
  • prečo covidový jazyk vôbec vzniká,
  • aké ďalšie príznaky v ústnej dutine COVID-19 vyvoláva,
  • prečo by ste si mali kontrolovať aj ďasná, ruky a chodidlá,
  • čo robiť ak spozorujete niektorý z príznakov.

Čo je to covidový jazyk

Covidový jazyk patrí medzi ojedinelé príznaky ochorenia COVID-19, ktoré spôsobuje vírus SARS-CoV-2. Vlastne ide o zápal jazyka (glositídu), ktorý sa vyskytuje približne u štvrtiny pacientov. Pre presné percentuálne vyčíslenie výskytu sú potrebné ďalšie štúdie, ktoré aktuálne prebiehajú. Pacienti s týmto príznakom pozorujú na svojom jazyku rôzne zmeny – prítomnosť bielych škvŕn alebo začervenanie spolu s opuchom a pocitom pálenia jazyka. Covidový jazyk tiež môže byť príčinou, prečo niektorí ľudia infikovaní koronavírusom prestanú vnímať chute jedla.

Informácie zo Španielska

Symptóm covidového jazyka objavili a popísali španielski dermatológovia, ktorí pozorovali pacientov ležiacich v poľnej nemocnici v Madride, počas vrcholu pandémie. Ich prierezovej štúdie sa zúčastnilo celkovo 666 pacientov v priemernom veku 55,7 rokov, ktorí boli pozitívne testovaní na koronavírus (RT-PCR testmi) alebo u nich bola rozvinutá obojstranná pneumónia (zápal pľúc). Priebeh ochorenia pacientov zo skúmanej vzorky bol mierny až stredne ťažký. Štúdia ukázala, že covidový jazyk sa rozvinul v 78 prípadoch, teda u 25,7% zo zúčastnených pacientov.

Ako ho spoznať

Pacienti, u ktorých sa rozvinie príznak covidového jazyka, trpia jeho opuchom a zápalom. Prítomné sú tiež nerovnomernosti na jeho povrchu v podobe hrbolčekov a súvislých ohraničených povlakov bielej farby. Tieto príznaky sa však môžu podobať na prejavy rôznych iných vírusových či bakteriálnych ochorení. Doposiaľ nebolo zistené, kedy presne v rámci ochorenia tento symptóm nastupuje. Vedci však momentálne zisťujú či by mohlo ísť o jeden z prvotných varovných príznakov.

Prečo covidový jazyk vôbec vzniká

Existuje viacero vysvetlení, prečo sa tento príznak rozvinie. Dôvodom môže byť samotný boj nášho imunitného systému. Vo všeobecnosti, pri kontakte imunitného systému s vírusom či baktériou, je súčasťou imunitnej odpovede vznik opuchu. Ten môže nastať kdekoľvek v rámci celého tela, teda prirodzene aj na jazyku.

Navyše, na bunkách jazyka sa nachádza veľké množstvo proteínových receptorov, tzv. ACE2 receptory, ktoré sú vstupnou bránou do tela pre koronavírus. Koronavírus sa pomocou spike proteínu na spomínané receptory naviaže a to mu umožní ďalší vstup do buniek a jeho následné množenie. Z doterajších výskumov je známe, že pri ochorení COVID-19 sú najviac postihnuté práve orgány s vysokým počtom ACE2 receptorov, napr. pľúca, obličky a srdce. Keďže aj na jazyku je týchto receptorov mnoho, je možné, že práve oni prispievajú k rozvoju opuchu jazyka.

Nie je depapilácia ako depilácia

Zmeny týkajúce sa povrchu jazyka a ústnej dutiny sú taktiež bežným prejavom prebiehajúcej infekcie v tele. Pozorovať môžete rôzne hrbolčeky či boľavé vriedky na jazyku. Ochorenie COVID-19 môže oslabením organizmu zapríčiniť aj rozvoj herpesu na perách. Pri tomto ochorení dochádza aj k depapilácii (pozor, nie depilácii), teda k čiastočnému odlúčeniu papíl pokrývajúcich povrch jazyka. V dôsledku tohto deja vznikajú na jazyku hladké, biele, prípadne červené “mapovité” ohraničené miesta, ktoré nemiznú ani po čase, ani po snahe odstrániť ich mechanicky, napr. zubnou kefkou.

Sucho v ústach, vriedky a boľavé ďasná

Vírus SARS-CoV-2 môže pôsobiť aj na slinné žľazy a následne na produkciu slín v ústach. Ak sa činnosť žliaz zníži, zníži sa aj vytvorené množstvo slín a dôjde k pocitu sucha v ústach. Výsledky štúdií ukázali, že tento príznak sa objavuje najčastejšie zo všetkých príznakov postihujúcich ústnu dutinu. Sucho v ústach však nie je len nepríjemné. Pre sliznice je neprirodzené a spája sa s ním aj rad ďalších problémov vznikajúcich v rámci ústnej dutiny.  

Jedným z takýchto problémov, s ktorým sa ochorenie COVID-19 spája, sú napríklad bolestivé ďasná. Opäť, existuje viacero príčin, prečo môže k tomuto bolestivému stavu dôjsť. Avšak, ak sa symptóm boľavých ďasien objavuje spolu s inými typickými príznakmi “kovidu”, pravdepodobne bude príčinou ich vzniku práve vyčíňajúci koronavírus.

Bolestivé vriedky
Autor: charnsitr/Shutterstock.com

Prečo ďasná bolia

Ľudské telo je počas vírusového ochorenia obyčajne náchylné na tvorbu malých vriedkov a áft. Ani pri ochorení COVID-19 to nie je inak. Dôvodom je najmä oslabená imunita, ktorou telo disponuje po boji s vírusom. Vriedky môžu vznikať na ďasnách, ale aj na podnebí či na jazyku. Môžu byť jednou z príčin, prečo človek pri koronavírusovej infekcii stratí schopnosť rozoznávať chuť jedla.

Vriedky sa väčšinou objavujú u starších pacientov a skôr v ranných štádiách ochorenia. Spozorovať ich teda môžete skôr, než nastúpia typické symptómy ako je horúčka či kašeľ. Kombinácia bolestivých vriedkov spolu so spomínaným suchom v ústach, ktoré je zapríčinené vplyvom vírusu na slinné žľazy, spôsobuje stav bolestivých ďasien. Ak sa tento symptóm u vás objaví, pre miernu únavu a zlepšenie stavu pite dostatok tekutín a neváhajte kontaktovať svojho lekára ohľadom ďalšieho liečebného postupu.

Prezrite si tiež dlane a chodidlá

Tieto časti tela s ústnou dutinou síce nesúvisia, no španielski dermatológovia, ktorí zbierali dáta ohľadom nových príznakov tiež zistili, že okrem prejavov v ústach sa u pacientov vyskytli aj nové symptómy viditeľné na koži dlaní a chodidiel. U 121 pacientov (z celkovej vzorky 666, teda u 39,8%) sa objavila deskvamácia, teda zlupovanie kože na uvedených miestach a na perách, alebo červenkasté až hnedé pigmentové škvrny na dlaniach a chodidlách. Na týchto akrálnych častiach tela sa ako symptóm COVID-19 môže objaviť aj vyrážka.

Čo ak ste si našli niektorý z uvedených symptómov

Uvedené symptómy, najmä covidový jazyk, sa môžu vyskytnúť aj pri iných infekčných či už vírusových, alebo bakteriálnych ochoreniach. Môže ísť taktiež o zanedbanú ústnu hygienu, alebo sa môžu objaviť v dôsledku závažnejších ochorení, ako je napríklad diabetes mellitus či hypertenzia. Dôvodom pre vznik symptómov spájajúcich sa s bolestivosťou ďasien môžu byť aj hormonálne zmeny či prehnaná priam agresívna dentálna starostlivosť (drsné čistenie zubov kefkou a pod.). Aj to je dôvod, prečo uvedené symptómy nemôžu slúžiť ako jediný ukazovateľ prebiehajúcej koronavírusovej infekcie.

Je nepravdepodobné, že sa u vás v prípade COVID-19 vyskytne len jeden symptóm. Skôr sa objaví v kombinácii s inými, bežnejšími príznakmi, ktoré nájdete zhrnuté nižšie v texte. Ak však na sebe spozorujete niektorý z uvedených príznakov, je nutné, aby ste sa dali otestovať a tým buď potvrdiť alebo vyvrátiť možnosť nákazy koronavírusom. Otestovať by ste však mali aj v prípade, že máte podozrenie na akékoľvek respiračné ochorenie. Dôvodom je napríklad fakt, že najčastejšie sa objavujúce príznaky sa pri delta variante pozmenili.

Najčastejšie príznaky COVID-19 pôvodným variantom

  • Horúčka,
  • kašeľ,
  • pocit nedostatku vzduchu,
  • únava,
  • nevoľnosť,
  • strata čuchu a chute.

Príznaky pri delta variante

Nový delta variant koronavírusu, ktorý sa postupne viac a viac rozširuje vo svete sa prejavuje o čosi inak, než sme boli pri koronavíruse doteraz zvyknutí. Nákaza týmto typom sa prejavmi podobá skôr silnejšiemu prechladnutiu. Medzi najčastejšie príznaky infekcie delta variantom patrí:

  • bolesť hlavy,
  • bolesť v krku,
  • nádcha,
  • horúčka.

Viac o poznatkoch, ktoré doteraz o delta variante máme, sa dočítate v našom článku Symptómy pri delta variante sú o čosi iné. Čo o delte zatiaľ vieme?|Lekár.sk

Redakcia portálu Lekar.sk
Aktuality
covid-19dýchacie cestydýchavičnosťhorúčkainfekciakašeľnevoľnostpľúcastrata čuchutráviace problémy