06.07.2021 • 4 minút na prečítanie

Symptómy pri delta variante sú o čosi iné. Čo o delte zatiaľ vieme?

Aktuality

V tomto článku sa dozviete

Aj napriek skutočnosti, že svet pozná hneď niekoľko účinných typov vakcín proti koronavírusu, pandémia nie je na ústupe. Hoci vakcinácia účinne znižuje počet nakazených aj obetí, percento zaočkovaných ľudí stále nepostačuje pre vytvorenie kolektívnej imunity. Vírus sa tak medzi nezaočkovanými ľuďmi môže ľahko šíriť a mutovať. Dôkazom je aj delta variant, ktorý je aktuálne hrozbou pre celý svet.

Po prečítaní nášho článku sa dozviete:

  • čo je to mutácia,
  • prečo práve delta,
  • v čom je delta odlišný,
  • či je očkovanie účinné aj v tomto prípade.

Čo je to mutácia

Mutácia vírusov je bežnou súčasťou evolúcie vírusov. Ide o genetické pozmenenie ich DNA alebo RNA (závisí od typu vírusu) pri delení vírusov, pričom väčšina z nich je neškodná a má len malý vplyv na správanie vírusu. Z času na čas sa však stane, že vďaka mutácii je vírus nákazlivejší a schopnejší unikať imunitnému systému človeka.

V dôsledku skutočnosti, že nový koronavírus vyvolal svetovú pandémiu, množí sa omnoho viac, než ostatné vírusy. Preto je jeho šanca vytvoriť nebezpečnú mutáciu oveľa vyššia a do doby, kým nebude zaočkovaný dostatočný počet ľudí, môžeme očakávať ďalšie a ďalšie mutácie. Problém by mohol spôsobiť napríklad nový variant epsilon (pochádza z americkej Kalifornie), o ktorom vedci priniesli len pred pár dňami varovnú informáciu, že je pravdepodobne odolný voči očkovaniu.

Prečo práve delta

Spočiatku sa mutácie označovali písmenami a číslicami, no z praktického hľadiska sa zaužívali pomenovania v súvislosti s krajinou, kde bol daný variant zdokumentovaný prvý raz (Britská/Juhoafrická mutácia atď.). Ani takéto pomenovanie však podľa odborníkov nebolo správne, nakoľko vytváralo predsudky voči obyvateľom danej krajiny a tiež skresľovalo predstavu o výskyte daného variantu. V súčasnosti sa preto preferuje označenie písmenami gréckej abecedy. Delta variant označuje pôvodne Indickú mutáciu (B.1.617.2).

Rúška tak skoro neodložíme
Autor: Dan74/Shutterstock.com

V čom sa delta líši od ostatných mutácií

  • je nákazlivejší,
  • kratšiu inkubačnú dobu,
  • iné príznaky – najmä bolesť hlavy, bolesť v krku, nádcha a horúčka

Zlá správa je, že delta variant sa šíri približne o 60% rýchlejšie, než pôvodne prvá alfa mutácia (Britská mutácia). Postupne vytláča pôvodnú mutáciu a napríklad v Spojenom kráľovstve predstavuje viac než 90% nových prípadov. K tomuto faktu prispieva aj skutočnosť, že nakazený človek je infekčný už po 2 dňoch od nákazy.

Podľa odborníkov, ktorí zbierajú dáta v Spojenom kráľovstve a pracujú na štúdii Zoe Covid Symptom study, sa delta mutácia spočiatku prejavuje inak, než sme boli na “koronu” zvyknutí. Strata chute a čuchu či kašeľ sa pri novom variante veľmi neobjavujú, pacienti skôr udávajú príznaky podobné silnejšiemu prechladnutiu. To môže byť veľmi nebezpečné, nakoľko človek môže šíriť vírus do okolia v domnienke, že je len prechladnutý. Preto by každý z nás pri podozrení na akékoľvek respiračné ochorenie, mal podstúpiť test a následne podľa potreby vyhľadať odbornú lekársku starostlivosť.

Je očkovanie voči delte účinné?

Našťastie, vakcíny účinne chránia pred ťažkým priebehom (hospitalizáciou) COVID-19, ktorý bol spôsobený delta variantom. Vakcína od firmy Pfizer/BioNTech chráni na 96% a AstraZeneca na 92%. Musíte však dostať obe dávky, pretože ochrana po prvej dávke ešte nie je postačujúca.

Redakcia portálu Lekar.sk
Aktuality
covid-19dýchacie cestydýchavičnosťhorúčkainfekciakašeľnevoľnostpľúcastrata čuchutráviace problémy