07.01.2025 • 6 minút na prečítanie

Chrípka alebo covid-19? Zásadné rozdiely, ktoré by ste mali poznať

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Trápi vás horúčka, kašeľ alebo bolesti celého tela? Neviete, či ide o chrípku alebo covid-19? V článku vás oboznámime s najväčšími rozdielmi.

Aký je rozdiel medzi chrípkou a covidom-19?

Chrípka aj covid-19 patria k ochoreniam dýchacích ciest, ktoré nás postihujú najmä v chladnom počasí od jesene do jari (i keď covid nás vie potrápiť aj v letných mesiacoch).

Chrípka vs. covid-19 – líšia sa: 

  • Pôvodcom

Chrípku spôsobuje vírus chrípky, (typy A, B, C), covid-19 zase vírus z čeľade koronavírusov – SARS-Cov-2. Na odlíšenie sa najčastejšie využíva antigénový alebo PCR test, ktorý presne učí, o ktorý z vírusov ide. 

  • Inkubačnou dobou

Inkubačná doba – časový úsek od nakazenia sa po objavenie prvých príznakov. Chrípka má výrazne kratšiu inkubačnú dobu, len 1 – 4 dni. Covid-19, naopak, 1 – 14 dní. Dĺžka závisí najmä od stavu vašej imunity. Nástup príznakov má však vo všeobecnosti rýchlejší chrípka. 

  • Nákazlivosťou

Covid-19 je nákazlivejší ako chrípka. Šíri sa rýchlejšie a efektívnejšie a jeden nakazený nakazí približne 2 až 3 osoby. 

  • Asymptomatickým nosičstvom 

Pri chrípke sa príznaky zvyčajne objavia, takže vieme, že sa ako chorý máme liečiť a snažiť sa nenakaziť iných. Covid je však typický tým, že dokáže prebiehať aj úplne bezpríznakovo. Preto aj ľudia, ktorí tvrdia, že ho nikdy neprekonali, zvyčajne proti nemu majú protilátky. 

Chrípka alebo covid-19? Takto vyzerajú príznaky

Príznaky týchto dvoch ochorení sa až tak nelíšia. Aj preto sa často zvyknú zamieňať. 

PríznakyChrípkaCOVID-19
Horúčkačastá a veľmi rýchly nástuptrvá dlhšie ako pri chrípke
Kašeľvlhký s hlienomsuchý
Únavačastá, no ustupuje po chorobe rýchlejšieveľmi výrazná aj po prekonaní choroby
Strata čuchu alebo chutizriedkaváveľmi častá
Bolesť svalov alebo kĺbovčastáčastá
Bolesť hrdlačastámôže byť, no nie je to podmienka
Nádchačastázvyčajne áno

Dýchavičnosť 
skôr iba pri komplikáciách (bežne sa nevyskytuje)častejšia ako pri chrípke, najmä po námahe alebo pri komplikáciách (bakteriálna infekcia)

Ako zistiť, či ide o chrípku alebo covid-19?

To, v čom sa chrípka a covid líšia, sme už spomenuli vyššie. Niekedy je však aj napriek týmto vedomostiam veľmi ťažké odlíšiť, o ktoré ochorenie ide. Ak chcete mať vy alebo váš ošetrujúci lekár istotu, môžete sa nechať otestovať

Testy na covid sú stále dostupné v lekárni alebo môžete absolvovať PCR test. Aktuálne sú na trhu kombinované testy na covid aj chrípku, ktoré z jedného odberu dokážu určiť, ktoré ochorenie u vás práve prebieha. 

Čo robiť, ak máte príznaky chrípky alebo covidu-19?

Pri objavení sa príznakov, ako sú horúčka, bolesti hlavy, tela či kašeľ, je lepšie poradiť sa so svojím lekárom. Ten zvykne mať prehľad, s čím k nemu jeho pacienti v danom období chodia najčastejšie. Preto niekedy nemusí byť ani nutné testovať sa. 

Po nástupe ochorenia, či už ide o chrípku, alebo covid-19, je však dôležité začať symptomatickú liečbu a mať dostatok oddychu. 

Rozdiely v liečbe chrípky a covidu-19

Spoločná liečba oboch ochorení je symptomatická. Dôležité je znižovanie horúčky, kašľa, bolesti hrdla a odpočinok. 

Na zníženie horúčky sa pri oboch ochoreniach odporúča ibuprofén alebo paracetamol. Ak vás trápi upchatý nos, môžu vám pomôcť spreje s obsahom morskej vody. 

Pri bolesti hrdla siahnite po pastilkách s obsahom šalvie, medu, citrónu a zázvoru. Samozrejme, babské recepty nesmú chýbať. 

Miernym rozdielom v liečbe covidu môže byť použitie antivirotík a monoklonálnych protilátok pri ťažkom a komplikovanom priebehu.

Zdroj: Freepik

Chrípka a covid-19 u rizikových skupín

Medzi rizikové skupiny, ktoré by si mali dávať obzvlášť pozor pri chrípke a covide, patria:

  • tehotné ženy, starší ľudia, diabetici, ľudia s chronickými ochoreniami pľúc, astmou, ale aj onkologickí pacienti. 

U chronických chorých, ktorí majú cukrovku, ochorenia srdca alebo pľúcne ochorenia, sa imunitný systém správa trocha inak ako u zdravých ľudí. Predstavte si, že musí bojovať s ochorením, ktoré ho trápi dlhodobo a k tomu sa pridá ďalšie. Okrem toho kapacita pľúc pri chronických ochoreniach klesá, takže sa zvyšuje riziko komplikácií, ako sú zápal pľúc a ťažkosti s dýchaním. 

U tehotných žien je imunitný systém „brzdený“, aby nenapádal bábätko, preto môžete byť v tehotenstve náchylnejšia na ochorenia. Riziko tak rastie pre mamičku aj bábätko. Vysoké horúčky sú teratogén – majú negatívny vplyv na vývoj plodu a najvážnejšou komplikáciou je potrat alebo predčasný pôrod. 

Prevencia chrípky a covidu-19

Očkovanie proti chrípke 

Najlepšou ochranou je očkovanie proti chrípke. Očkuje sa najmä v zimných mesiacoch a ochrana trvá približne 6 mesiacov. Na Slovensku sa aktuálne očkuje dvomi štvorvalentnými vakcínami, ktoré obsahujú neaktívny vírus chrípky. Očkovanie je bezpečné a vhodné aj pre tehotné ženy. 

Očkovanie proti covidu-19

Od októbra 2024 sa očkuje novou mRNA vakcínou proti najnovším variantom covidu-19. Zaočkovať sa môžete v každom väčšom meste. Ich zoznam nájdete tomto odkaze. Na očkovanie sa môžete prihlásiť cez www.npz.sk

Ako sa chrániť, ak sa nemôžete nechať zaočkovať?

  • Umývajte si ruky s mydlom a vodou aspoň 20 sekúnd – chránite tak seba aj ostatných.
  • Pravidelne si doprajte vitamíny a minerály – najmä vitamíny C, D, B a zinok, ktoré aktívne pomáhajú imunitnému systému bojovať proti infekciám.
  • Používajte rúško – najmä, ak ste v preplnených čakárňach.
  • Vyhýbajte sa veľkým davom – najmä, ak patríte k rizikovým skupinám. 

Autor článku

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
chrípkacovid-19

Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje

Súvisiace články

Chrípka typu A – ako vzniká a aké sú jej príznaky? 

Ochorenia

Najrozšírenejším typom chrípky na Slovensku je práve typ A. Je mimoriadne odolný a má schopnosť spôsobiť epidémie.

Chrípka na Slovensku – ako prebieha chrípková sezóna?

Ochorenia

Chrípková sezóna každoročne ovplyvňuje tisíce Slovákov. Prečítajte si, ako vyzerala tá minuloročná a ako je to s chrípkou u nás…

Covid v roku 2024: Aké sú aktuálne príznaky, ktorý variant prevláda a kde sa môžete zaočkovať?

Ochorenia

Aj pol roka po odvolaní mimoriadnej situácie a väčšiny preventívnych opatrení v súvislosti s covidom-19 sa toto ochorenie stále vyskytuje.…