27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Ako sa zbaviť bolesti v hrdle?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Už to zas začalo… ťažké a bolestivé prehĺtanie, pálenie, škrabanie v krku, zachrípnutie, začervenanie. V lekárni je k dispozícii množstvo prípravkov. Na bylinnej báze sa odporúča šalvia, islandský lišajník, echinacea, rumanček, nechtík alebo čajovníkový olej.

Prvou prirodzenou bariérou pre choroboplodné organizmy je sliznica, kde dochádza k ich ničeniu obrannými bunkami organizmu. Ak ich je však priveľa, začnú sa rýchlo rozmnožovať a spôsobujú zápal, ktorý sa prejavuje okrem iného aj bolesťou.

Bolesť v krku je prejavom viacerých ochorení horných dýchacích ciest. Pociťujeme ju pri nádche, chrípke či angíne. Platí tiež, že bolesť v krku je prvým symptómom, ktorý značí blížiace sa ochorenie a netreba ho podceniť. Samozrejmosťou pri liečbe by mal byť kľudový režim, či zákaz konzumácie studených nápojov.

Prejavy infekcie v krku:

  • zdurenie sliznice,
  • ťažké a bolestivé prehĺtanie,
  • zachrípnutie,
  • pálenie a škrabanie v krku,
  • začervenanie slizníc.

Ak nechcete ochorieť, infekcii sa dá predísť

Keďže nádcha alebo chrípka sa šíri kvapôčkovou infekciou vzduchom, najúčinnejšia forma prevencie je vyhýbanie sa uzatvoreným priestorom, hromadným podujatiam či prítomnosti s chorým človekom v jednej miestnosti. Veľmi často sa zabúda aj na časté umývanie rúk. To platí najmä počas sezóny od jesene do jari.

Teplé oblečenie, dostatok vitamínov, otužovanie, vyhýbanie sa stresu či saunovanie tiež môžu znížiť riziko ochorenia.

Vhodné prípravky z lekárne

V lekárňach je dostupných veľa prípravkov proti bolesti v krku. Podľa spôsobu aplikácie sa rozlišujú

  • pastilky na cmúľanie
  • spreje
  • kloktadlá.

Môžu obsahovať účinnú látku alebo sú založené na prírodnej báze.

Z byliniek sa najčastejšie využíva šalvia, ktorá sa však neodporúča u tehotných žien. Islandský lišajník je výborný na stratu hlasu a suchý kašeľ. Echinacea sa využíva krátkodobo na zvýšenie imunity. Dlhodobé používanie nie je vhodné. Medzi bylinky používané na bolesť hrdla patrí aj rumanček, nechtík, či čajovníkový olej.

Ešte väčší výber je pri liekoch s účinnou látkou. Väčšinou sú založené na obsahu látok, ktoré pôsobia dezinfekčne a majú za úlohu znížiť počet choroboplodných mikroorganizmov v krku. Často obsahujú aj lokálne anestetikum, ktoré znecitlivie oblasť krku a tým zníži pocit bolesti. Pri silnejších zápaloch môžeme použiť aj prípravky s lokálnym antibiotikom vo forme spreju alebo pastiliek.

Prípravky proti bolesti v krku sa užívajú niekoľkokrát denne. Približne 15 až 30 minút po užití sa odporúča nepiť a nejesť. Pastilky sa nechajú voľne rozpustiť v ústach, spreje sa striekajú priamo na miesto bolesti alebo zápalu.

Opatrní pri výbere produktu musia byť hlavne diabetici, tehotné a kojace ženy a deti. Pacienti, ktorí majú problém so štítnou žľazou, by sa mali vyhnúť produktom s jódom.

Na urýchlenie liečby sa odporúča zvýšiť príjem tekutín. Ovocné šťavy a perlivé vody môžu hrdlo ešte viac dráždiť, preto by ich používanie malo byť obmedzené.

Bolesť v krku nemusí byť spôsobená iba vírusmi či baktériami

Namáhanie hlasu napríklad pri dlhodobom rozprávaní alebo kriku býva tiež častou príčinou bolesti hrdla. Taktiež podráždenie dýchacích ciest prachom alebo dymom má podobné prejavy. V týchto prípadoch však bolesť prechádza veľmi rýchlo – stačí niekoľko hodín dodržať kľudový režim.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
angínachrípkadýchacie cestykýchanienachladnutiepáleniezačervenaniezachrípnutiezápal