27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Zdravie je v našich rukách!

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Baktérie, vírusy a iné patogény sa nachádzajú na mnohých predmetoch dennej potreby, preto je pravidelná hygiena rúk nesmierne dôležitá. Pri ich umývaní nezabúdajte na priestor pod nechtami a na chrbtoch rúk. Pred jedlom a po kontakte s domácim miláčikom je potrebné si ruky umývať ruky vždy!

Baktérie a vírusy sú všade okolo nás. Prostredníctvom dotyku sa prenáša až 80 % všetkých infekcií. Riziko sa zvyšuje v kolektívoch predškolských zariadení a škôl, kde deti prichádzajú do úzkeho vzájomného kontaktu. Základným predpokladom ako zostať zdravý, je pravidelné umývanie rúk vodou a mydlom.

V minulosti bola príčinou smrti mnohých ľudí nedostatočná hygiena. V dnešnej dobe vďaka včasnej diagnostike a účinnej liečbe sa situácia výrazne zlepšila, ale napriek tomu by sme na ňu mali myslieť dennodenne počas celého roka.

Baktérie, vírusy a iné patogény sa vyskytujú na bežných predmetoch dennej potreby, no niektoré miesta a predmety sú nimi doslova „zamorené“. Pri týchto miestach by mali byť rodičia obzvlášť obozretní, aby predišli nepríjemnej chorobe:

  • kľučky na dverách verejne dostupných miest (obchodné centrá, úrady, mestské toalety),
  • držadlá v autobusoch,
  • držadlá na nákupných vozíkoch (ktoré mnohé deti s obľubou oblizujú),
  • klávesnice, počítačové myši, mobilné telefóny, ovládače na TV.

Základná hygiena u dieťaťa

Z hľadiska prevencie infekcie by ste mali dieťaťu umyť ruky vždy:

  • keď sú viditeľne špinavé (najmä keď ich dieťa s obľubou vkladá do úst)
  • pred akýmkoľvek jedlom (ak to nie je možné, napr. pri prechádzke vonku – je vhodné utrieť ruky vlhčenou utierkou)
  • po návšteve toalety
  • po pobyte v pieskovisku
  • po kontakte so zvieraťom
  • pred návštevou chorej osoby aj po nej.

Ako si umývať ruky?

  • Pustite čistú teplú vodu a namočte si do nej ruky.
  • Naneste na ruky mydlo.
  • Dôležité je, aby ste ruky o seba silno treli a nezabudli vynechať žiadne miesto (vrátane chrbáta rúk, jednotlivých prstov a oboch palcov).
  • Nezabúdajte na miesta ako priestory pod nechtami, kde sa zhromažďujú milióny choroboplodných zárodkov.
  • Opláchnite si ruky čistou vodou.
  • Poriadne si usušte ruky, najlepšie papierovou utierkou na jedno použite, ktorú môžete ihneď zahodiť. Dôležité je, aby ste mali ruky úplne suché, nakoľko vlhké ruky šíria tisíckrát viac choroboplodných zárodkov ako suché.
  • Po umytí rúk zavrite vodovodný kohútik a následne aj dvere na toalete papierovou utierkou. Tým sa vyhnete kontaktu s povrchmi, ktorých sa ľudia často dotýkajú.
  • Keďže je potrebné umývať si ruky niekoľkokrát za deň, používajte jemné mydlo či vlhčiace prípravky.

Následky nedostatočnej hygieny

Nedostatočná hygiena u dieťaťa môže mať následky, ktoré bude znášať nielen ono samotné, ale s ním aj jeho rodičia. Sú nimi rôzne nepríjemné a nebezpečné infekčné ochorenia (hepatitída A, črevné infekcie – hnačky, zvracanie, bolesti bruška, akútne respiračné infekcie, afty v ústach, parazitárne ochorenia – hlísty, mrle, toxokara).

Liečba týchto ochorení a prípadne komplikácie s nimi spojené stoja za zamyslenie, že budovať silný imunitný systém dieťatka je potrebné odmalička. Dieťa potrebuje pre správny vývoj aj určité množstvo baktérií, aby si voči nim vytvorilo imunitu a zaobstaralo si akýsi „imaginárny kryt“ pred inými chorobami.

Najvhodnejšou je zlatá stredná cesta – zdravá výživa s dostatkom čerstvého ovocia a zeleniny, pobyt na vzduchu za každého počasia, dostatočný a pravidelný spánok. No základným predpokladom, ako sa vyhnúť mnohým infekčným ochoreniam, zostáva každodenné pravidelné umývanie rúk vodou a mydlom.

Upratovanie doma

Koberce sú obľúbeným miestom väčšiny detí, rady sa po nich váľajú. Z toho dôvodu by sa po byte alebo dome nemalo chodiť rovnakou obuvou ako po vonkajších priestoroch. Ak má dieťa alergiu na prach a roztoče, je potrebné denne povysávať a poutierať prach z nábytku, nezabudnúť ani na vypínače a kľučky, ktorých sa dotýkajú všetci pravidelne. Pozor na čistiace prípravky s vysokým obsahom chlóru – môžu spôsobiť deťom ďalšie alergie a najmä dýchacie problémy. Rovnako rizikové sú predmety, ktoré sú používané veľmi často a sú na ne prenášané všetky baktérie, napr. telefón alebo počítačová klávesnica.

WC a kúpeľňa

Pozor na splachovače, kohútiky a kľučky – počet baktérií býva na nich omnoho vyšší ako v záchodovej mise.

Ideálne je preto vždy po umytí rúk opláchnuť aj páku. Ak idete z domácnosti na viac dní preč, zubné kefky odložte do skriniek, aby na nich nesadal prach, resp. po príchode ich dobre poumývajte. Koberček pri vani alebo záves vždy nechajte dobre vysušiť, pretože vlhké bývajú ideálnym miestom na množenie baktérií a plesní.

Kuchyňa

Počas rastu detí je mimoriadne dôležitá – pravidelne sa tu chystá pre ne strava a ony sa prípravy rady zúčastňujú. Dôsledná starostlivosť by sa mala venovať linke, drezu, hubke na umývanie riadu či utierke. Samozrejmosťou by malo byť používanie dvoch utierok – jednej na riad, druhej na utieranie rúk a zvyšku nečistôt, pričom by sa mali prať čo najčastejšie.

Dôležitá je zásada, aby sa mäso nekrájalo na rovnakej doske ako potraviny, ktoré sa budú konzumovať v surovom stave, pretože riziko prenosu žalúdočno-črevných problémov na všetkých členov rodiny je vysoké. Drevené dosky je potrebné nechať dobre vysušiť, až tak odložiť do skrinky. Netreba zabudnúť ani na pravidelné umývanie chladničky a kontrolu záručných dátumov potravín.

Dvor a záhrada

Veľký pozor je potrebné dávať na konzumáciu – nie všetko, čo vyzerá „na zjedenie“ jedlé aj je a môže u detí spôsobiť otravu, infekcie, či žalúdočné problémy. Po kontakte s domácimi miláčikmi a pred jedlom prísne dbať na umytie rúk vodou a mydlom!

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť bruchahepatitídahnačkahrubé črevoparazitárne ochoreniezvracanie