27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Bylinky na podporu imunity

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Až osemdesiat percent imunitného systému sa nachádza v čreve. Na podporu imunity je možné využiť mnoho prostriedkov. Významnú skupinu tvoria liečivé rastliny a huby. Medzi najznámejšie patrí echinacea, rakytník, mumio, hliva, cibuľa, cesnak a citrusové plody. Prípravky z nich sú dostupné v lekárni, no niektoré je možné vyrobiť si aj doma. Svojimi antibakteriálnymi, antivírusovými či protizápalovými účinkami pomáhajú posilňovať oslabený imunitný systém.

Úlohou imunitného systému je chrániť telo pred rôznymi mikroorganizmami a zabrániť vzniku choroby. Niekedy však imunitný systém zlyhá. Dokáže človek ovplyvniť jeho fungovanie? Je možné vedome zasahovať do tohto procesu s cieľom posilniť imunitný systém? Postačí zmeniť životný štýl, stravovanie, zvýšiť príjem vitamínov alebo začať s užívaním bylinných prípravkov?

Čo to je – imunita?

Imunitný systém predstavuje komplex špecializovaných molekúl, buniek, tkanív a orgánov, ktoré sú vzájomne prepojené. Pretože tvorí jeden celok, jeho správne fungovanie si vyžaduje rovnováhu a harmóniu. Jeho základnou funkciou je obranná reakcia voči cudzorodým látkam (bielkoviny, polysacharidy, glykoproteíny), mikroorganizmom (baktérie, vírusy, plesne, prvoky, parazity) a antigénne zmeneným nádorovým bunkám.

Ľudské telo je vybavené vrodenou imunitou a s ňou spojenou získanou imunitou (špecifická, adaptívna). Ochrana pred ochorením sa uskutočňuje najprv prostredníctvom vývojovo staršej (vrodenej) imunitnej odpovede. Ak táto zlyhá alebo je nepostačujúca, mobilizuje sa adaptívny imunitný systém za pomoci tvorby protilátok a aktiváciou lymfocytov (špeciálny druh bielych krviniek).

Liečivá, ktoré sa používajú na ovplyvnenie imunitného systému, sa odborne nazývajú imunomodulátory. Podľa výsledného pôsobenia sa delia do dvoch hlavných skupín: 

  • imunosupresíva (potláčajú imunitnú odpoveď)
  • imunostimulanciá (vyvolávajú zvýšenie imunity).

Hlavné terapeutické dôvody pre imunosupresiu:

  • liečba autoimunitných ochorení
  • orgánová alebo tkanivová transplantácia
  • prevencia Rh-hemolytickej choroby novorodencov.

Látky zvyšujúce imunitu pôsobia na organizmus v pozitívnom zmysle slova a ich úlohou nie je iba ochrana organizmu, ale aj oprava mechanizmov imunity za účelom udržania jeho správneho fungovania.

V imunoterapii prevládajú látky biologického pôvodu, kam patria aj liečivé rastliny, huby a ich izoláty. Mnohé z týchto prírodných liečiv sa pre svoje antimikrobiálne a protizápalové účinky odporúčajú užívať aj v rámci prevencie bakteriálnych a vírusových infekcií, či ako možná ochrana pred vznikom nádorových ochorení.

Známi aj menej známi „bojovníci“

Echinacea purpurová

Medzi najznámejšie prírodné stimulátory patrí bezpochyby echinacea purpurová. Táto trvalka je často súčasťou záhonov a je typická svojimi bledoružovými alebo purpurovými jazykovitými kvetmi. Liečebne sa využíva sušená alebo čerstvá vňať a koreň. Zastúpenie biologicky aktívnych látok v zbieraných častiach rastliny je veľmi rôznorodé. K obsahovým látkam patria tzv. alkamidy, deriváty kyseliny kávovej, kyselina cichorová, heteropolysacharidy, glykoproteíny, flavonoidy, triesloviny, steroly, silica a inulín.

Viaceré výskumy potvrdili jej antivírusový a antibakteriálny účinok, preto sa s obľubou používa najmä pri

Ďalším benefitom okrem zabránenia vývoja ochorenia a  zmiernenia príznakov je skrátenie času a zníženie frekvencie opakujúcich sa ochorení.

Echinacea je dostupná v lekárni vo forme pastiliek, sirupov, kvapiek, resp. extraktu a masti. Veľmi obľúbeným spôsobom užívania je aj popíjanie čaju. Miestne aplikovaný prípravok podporuje hojenie rán, popálenín, ekzémov, pôsobí proti herpetickým vírusom, pomáha pri kŕčových žilách a podieľa sa na ochrane pokožky.

Odporúčaná denná dávka tinktúry pre dospelého je 3 x 60 kvapiek, čo korešponduje s dávkou 3-krát 300 mg suchého koreňa. Príprava tinktúry sa dá ľahko zvládnuť aj doma:

100 g koreňov, kvetov alebo listov z čerstvej rastliny sa vhodným spôsobom upraví na menšie časti a preleje 500 gramami 55 až 60-percentného liehu. Nechá sa týždeň lúhovať pri izbovej teplote bez prístupu svetla, za občasného pretrepávania. Potom sa tekutina prefiltruje do tmavých fľaštičiek cez flanel alebo hrubšiu vrstvu gázy, z ktorej sa nakoniec vytlačí aj zvyšná časť extraktu.

Prípravky s obsahom echinacey nie sú vhodné pre deti do 1 roka, u starších detí je potrebné dávku prepočítať podľa telesnej hmotnosti. Dĺžka liečby by nemala byť kratšia ako 1 týždeň, odporúčaná je 4 až 8 týždňov, potom by mala nasledovať pauza.

Cibuľa, cesnak a chren

Cibuľa, cesnak a chren boli odpradávna prostriedkami na podporu imunity v boji proti rôznym neduhom. Dá sa povedať, že zo spomínanej trojice patrí práve cesnak kuchynský medzi najznámejšie rastliny s priaznivým účinkom na imunitu. V terapii či prevencii sa používa cesnaková cibuľa, ktorá má okrem pozitívneho účinku na vysoký krvný tlak a vysoké hladiny cholesterolu najmä výrazný antibakteriálny, antivírusový, antiparazitárny a antifungálny účinok. Táto zelenina obsahuje prevažne sírne zlúčeniny a ďalšie dezinfekčne pôsobiace látky. Často sa preto označuje aj prívlastkom prírodné antibiotikum.

Zvlášť opatrní pri dávkovaní cesnaku by mali byť pacienti užívajúci antiagregačné látky, nakoľko môže ovplyvňovať aj zrážanlivosť krvi. U citlivejších osôb sa pri manipulácii s čerstvým cesnakom môže objaviť podráždenie kože, môžu sa vyskytnúť tráviace ťažkosti, prípadne alergická reakcia. Odporúčanú dennú dávku predstavujú už 2 až 3 strúčiky čerstvého cesnaku. Jeho používanie je vhodné aj počas tehotenstva a dojčenia. Ďalším z benefitov je, že prechod prítomných silíc do materského mlieka vedie k zosilneniu sacieho reflexu u novorodencov.

Rakytník rešetliakovitý

Vedci uvádzajú, že už jedna bobuľa rakytníka rešetliakovitého pokryje dennú dávku vitamínu C. Okrem toho je zásobárňou vitamínov A a E, karotenoidov a organických kyselín. Najviac týchto biologicky aktívnych látok obsahuje na začiatku dozrievania plodov, na konci leta. Nazbierané a usušené plody môžu slúžiť nielen na prípravu čaju, ale aj priamu konzumáciu, pričom doporučená denná dávka pre dospelého je približne 28 g. Čerstvé ovocie je výborné na prípravu štiav, kompótov, sirupov, džemov alebo prírodného rakytníkového likéru.

Rakytník má významný antioxidačný účinok, stimuluje imunitný systémje veľmi vhodný pri celkovej rekonvalescencii organizmu. Podporuje tvorbu žlče, tráviacich enzýmov a povzbudzuje činnosť pečene. Zabraňuje rastu niektorých druhov patogénnych baktérií, pôsobí proti herpetickým vírusom. Vďaka silnej antivírusovej aktivite voči vírusom chrípky sa odporúča užívať v rámci prevencie chrípky a prechladnutia. Rakytníkový olej získaný z jeho jadier tvorí súčasť kozmetických prípravkov a úspešne sa používa aj ako doplnková liečba pri atopickej dermatitíde.

Mumio

Mumio je biogénny balzam prírodnej zmesi organických a anorganických látok, ktorý sa vytvára vo vysokohorských skalných dutinách. Má tmavohnedú alebo čiernu farbu a svojou konzistenciou sa podobá smole. Používa sa pri liečbe celého radu ochorení, je vhodný na vnútorné aj vonkajšie použitie. Je veľmi dobre rozpustný vo vode, mlieku a mede, no je dostupný aj vo forme kapslí.

Účinky mumia sú rôznorodé:

  • zlepšuje aktivitu imunitného systému
  • upravuje metabolické procesy
  • pôsobí proti vírusom a hubám
  • skracuje čas zrastania zlomených kostí
  • používa sa na potlačenie bolesti a zápalov
  • zvyšuje potenciu
  • má antioxidačné účinky
  • podporuje vylučovanie ťažkých kovov
  • odstraňuje negatívne následky chemoterapie.

Kustovnica čínska, ďumbier lekársky a citrusy

Medzi ďalšie rastliny s imunostimulačným účinkom patrí kustovnica čínska, ďumbier lekársky, eukalyptus guľatoplodý, kozinec blanitý, oliva európska, kapucínka väčšia, sibírska jedľa bielokorá, čajovník čínsky, vinič hroznový, kurkuma, vilcacora, citrusové plody a iné.

Liečivé huby

Dôležitú úlohu v posilňovaní imunity zohrávajú zdraviu prospešné liečivé huby, známe svojou jedinečnou účinnosťou. Hliva ustricová, shii-take, korálovec ježatý, hnojník obyčajný, reishi, cordyceps či čaga.  Obsahujú prevažne betaglukány, ktoré majú rôznorodé farmakologické účinky. Okrem toho, že zvyšujú imunitu, pôsobia proti vírusom, baktériám, hubám, parazitom a chránia organizmus pred vznikom a vývojom nádorových ochorení.

V snahe zabrániť oslabeniu imunitného systému okrem propolisu, zinku, vitamínu C a A, pomáha aj vitamín D. Hoci sa jeho účinok spája najmä so vstrebávaním vápnika a osteoporózou, najnovšie štúdie poukazujú na to, že práve nedostatok vitamínu D súvisí so zvýšeným rizikom rozvoja niektorých autoimunitných ochorení. Najbohatšími prírodnými zdrojmi tohto vitamínu sú morské ryby, treščia pečeň, rybí olej, vajcia a niektoré druhy sušených húb.

Záver

Netreba zabúdať na to, že prostriedkov a spôsobov, ako pomôcť oslabenej imunite je veľa. Či si to už uvedomujeme, alebo nie až 80 % imunitného systému sa nachádza v čreve. Ak sú teda lymfatické bunky čreva zničené a slizničná bariéra oslabená tráviacimi problémami, dochádza k tzv. skrytému oslabeniu imunity.

Čo tak v snahe podporiť náš imunitný systém, začať deň bez stresu napríklad zdravými raňajkami s dostatočným obsahom vlákniny, či prírodných probiotík a pohárom vody s čerstvo vytlačenou citrónovou šťavou?

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
imunitaliečivá