27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Herpetické infekcie

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Infekcia vyvolaná vírusom herpes simplex postihuje ľudí všetkých vekových kategórií. Po prvotnom infikovaní zotrváva tento vírus v tele navždy. Objavuje sa prevažne na koži a slizniciach, no môže postihnúť aj vnútorné orgány. Liečba je najúčinnejšia, ak sa začne do 2 dní od začiatku subjektívnych ťažkostí, akými sú pocity pálenia či svrbenia. V prípade častého opakovania je vhodné posúdenie celkovej obranyschopnosti organizmu.

Herpes je bežné a vysoko nákazlivé vírusové ochorenie. Objavuje sa prevažne na kožislizniciach. Avšak herpetický vírus môže postihnúť aj vnútorné orgány, prípadne vyvolať stavy ohrozujúce život, najmä u ľudí so zníženou imunitou. Lekári takmer všetkých lekárskych odborov sa stretávajú s pacientami s herpetickou infekciou, ktorá si vyžaduje liečbu.

Príčiny ochorenia

Herpetickú infekciu vyvolávajú dva typy vírusov, ktoré sú si veľmi podobné:

  • vírus herpes simplex typ 1 (HSV-1) je pôvodcom orálneho herpesu, zvyčajne je lokalizovaný na perách a iných častiach tváre, niekedy aj na hornej časti tela
  • vírus herpes simplex typ 2 (HSV-2) infikuje predovšetkým vonkajšie pohlavné orgány, ich okolie, prípadne dolnú časť tela.

Následkom rôznych sexuálnych praktík však môže byť u dospelých ľudí herpes na perách vyvolaný aj vírusom typu 2 a opačne.

Predpokladá sa, že až 85 % dospelých jedincov je nakazených vírusom HSV-1 a asi 25% ľudí je infikovaných HSV-2. Mnohí infikovaní sú bez príznakov a ani nevedia, že boli nakazení alebo že môžu vírus prenášať.

Šírenie vírusu

Herpetický vírus sa zvyčajne šíri priamym kontaktom s infikovanou osobou, ktorá má čerstvé prejavy ochorenia, napríklad slinami pri bozkávaní alebo nepriamo kvapôčkovou infekciou, napr. pri kýchaní. Vírus HSV-2 sa prenáša najčastejšie pohlavným stykom s chorou osobou.

Herpetický vírus je veľmi citlivý, neprežíva na neživých predmetoch. Prenos infekcie pohárom, príborom, uterákom, zubnou kefkou, vaňou či toaletnou misou je nepravdepodobný.

V ľudskom tele sa herpetický vírus správa nepredvídateľne a pretrváva v ňom temer navždy. Infekcia sa prejavuje dvoma základnými spôsobmi ako primárnarecidivujúca. U niekoho sú príznaky infekcie ťažké, herpes sa často opakuje, u iných zas ochorenie prechádza veľmi mierne, ba ani sa nemusí manifestovať.

Primárna infekcia

Vírusom HSV-1 sa človek zvyčajne prvýkrát infikuje už vo veku 1 až 3 rokov. Inkubačná doba trvá 2 až 12 dní, priemerne 4 dni.

Vo väčšine prípadov vírus infikuje sliznicu ústnej dutiny a vznikne akútna herpetická gingivostomatitída s týmito príznakmi: 

  • v ústach sa objavia drobné bolestivé, v malých skupinkách usporiadané pľuzgieriky, ktoré rýchlo praskajú a vznikajú bolestivé ranky
  • ďasná a mäkké podnebie opuchnú
  • môže byť postihnutý aj jazyk
  • nezriedka sa zväčšia aj regionálne lymfatické uzliny
  • infekciu sprevádza zvýšená telesná teplota
  • ochorenie je sprevádzané nadmerným slinením
  • bolesti obmedzujú príjem stravy.

Choroba sa hojí bez následkov. Ohrozené môžu byť zrakové orgány. Ak je prvotnou infekciou postihnutý spojovkový vak oka, dochádza ku konjunktivitíde. Ak je postihnutá očná rohovka, vzniká keratitída. Aj tu sa  objavia drobné, bolestivé, spočiatku číre zoskupené pľuzgieriky, ktoré sa zakrátko menia na malé plytké ranky. Pľuzgieriky sa môžu vytvoriť aj na očnom viečku (blefaritída). Očné viečko býva opuchnuté, ťažko sa otvára, očná štrbina je zúžená.

Nekomplikovaná infekcia sa hojí do 2 až 3 týždňov. Ťažká neliečená očná infekcia môže oko trvalo poškodiť.

Prejavy

Primárny herpes simplex na koži je zriedkavejší, pretože pokožka svojou hrúbkou a obrannými mechanizmami odoláva mikroorganizmom. Avšak jej drobné poranenie, odreniny a trhlinky napomôžu k lepšiemu preniknutiu vírusu do jej hlbších vrstiev, v ktorých sa začne množiť.

Často sú postihnuté pery, prípadne iná časť tváre. Miesto, kde sa herpes zjaví, začne svrbieť až páliť. Objavia sa malé zoskupené číre, neskôr skalené pľuzgieriky (obrázok č. 1), rýchle sa meniace na bolestivé erózie, zasychajúce v chrastičky. Rovnako aj tu sa môžu zväčšiť regionálne lymfatické uzliny. Celý priebeh ochorenia trvá približne 7 dní. Proces hojenia sa predĺži, ak sa lézie komplikujú bakteriálnou infekciou.

Herpes simplex – prejavy na koži

Obrázok č. 1: Herpes simplex – prejavy na koži

Genitálny herpes

Genitálny herpes prevažne vyvoláva vírus HSV-2. Jedinec sa ním nakazí zväčša v dospelom veku, prevažne pohlavným stykom. Sliznice sú oveľa tenšie ako pokožka a poskytujú menej ochranných bariér, preto vírus ľahšie preniká práve do močovo-pohlavnej oblasti.

U mužov postihuje žaluď, predkožku alebo kožu penisu. U žien sa herpes objaví na vonkajších pohlavných orgánoch, ale tiež aj v pošve alebo krčku maternice. U homosexuálov sú chorobné zmeny lokalizované okolo konečníka.

Infekcia v genitálnej oblasti má rovnaký priebeh aj klinický obraz ako na perách, či v ústnej dutine. Býva však bolestivejší. Bolesť sa vystupňuje pri močení. Ochorenie sprevádza teplota, bolesť hlavy, malátnosť, nechutenstvo, zväčšenie regionálnych lymfatických uzlín.

Tehotenstvo

Tehotné ženy s akútnymi príznakmi genitálneho herpesu zvyčajne nakazia počas pôrodu svoje dieťa. U novorodenca sa klinické príznaky infekcie objavia do 5 až 10 dní. Infekcia novorodenca býva ťažká, komplikovaná až fatálna, pretože jeho obranyschopnosť ešte nie je dostatočne vyvinutá.

Herpetickým vírusom sa nakazia sliznice ústnej dutiny, oči a koža. Vírus môže prejsť do pľúc, pečene, nervového systému a krvi. Tieto chorobné stavy sú našťastie zriedkavé. Nákaze novorodenca sa predchádza pôrodom pomocou cisárskeho rezu.

Zistilo sa, že ženy s preukázanou infekciou vírusom HSV-2 v genitálnej oblasti majú až päťnásobné riziko vzniku rakoviny krčka maternice.

Recidivujúca infekcia

Herpetický vírus zostáva v tele navždy. Prechádza fázami pokoja a aktivity. Po infekcii sa vírus stáva neaktívnym rôzne dlhú dobu, „skrýva” sa v nervový bunkách, čiže zotrváva v latentnom štádiu.

Vplyvom rôznych okolností, akými sú napr. stres, psychická záťaž, podchladenie, zlá životospráva, nedostatok spánku, prepracovanosť, poranenia, horúčka, pobyt na slnku alebo menštruácia sa vírus opäť aktivuje a infekcia sa znova objaví. Vekom počet recidív ustupuje.

Opakované infekcie sa tiež začínajú pocitmi pálenia, svrbenia a bolesti. V priebehu šiestich až dvadsiatich štyroch hodín sa objavia typické malé zoskupené číre pľuzgieriky. Priebeh opakovaných herpesov je miernejší, nie je už sprevádzaný výraznými celkovými príznakmi.

Opakovaná genitálna infekcia môže prebehnúť nepozorovane, čo má za následok šírenie choroby nevedomky na sexuálnych partnerov.

Liečba

Liečba je najúčinnejšia, ak sa začne do 2 dní od začiatku subjektívnych ťažkostí, akými sú pocity pálenia, či svrbenia. Dĺžka liečby je zvyčajne 7 až 10 dní.

Pri ľahkej forme infekcie postačí aplikovať na postihnuté miesto dezinfekčný roztok, napríklad s obsahom liehu, ktorý urýchli vysušenie pľuzgierikov a zabráni bakteriálnej infekcii. K dispozícii je tiež množstvo liečiv v podobe mastí, krémov, gélov a náplastí, ktoré dokážu priebeh ochorenia výrazne skrátiť, ba zabrániť vzniku pľuzgierov. Musia sa však aplikovať už pri prvých subjektívnych príznakoch infekcie.

Pri závažnejších infekciách sa liečba dopĺňa tabletkami s antivírusovým účinkom (acyklovir, famcyklovir). V prípade častých recidív je vhodné odborné lekárske vyšetrenie zamerané na posúdenie stavu obranyschopnosti chorého a zaistenie podpornej terapie.

Prevencia

Je nutné dodržiavať hygienické opatrenia, vyvarovať sa priamemu kontaktu (napr. bozkávaniu, maznaniu) s  ľuďmi nakazenými herpetickou infekciou. Pri dojčení, prebaľovaní a kúpaní detí je potrebné používať ochrannú masku na tvár. V prevencii genitálneho herpesu správne používanie kondómu znižuje riziko prenosu nákazy.

Záver

Herpetické ochorenia postihujú vysoké percento populácie všetkých vekových kategórií. Pre postihnutých znamenajú znepríjemnenie života a pre ich okolie hrozbu prenosu infekcie. Farmaceutické spoločnosti neváhajú investovať do výskumu týchto chorôb. Dôkazom toho je skutočnosť, že sa na trhu objavujú stále účinnejšie lieky na herpetické ochorenia.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolestigenitálny herpeshorúčkakonečníknevoľnostoparpľúzgierepohlavné orgány