10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Chrípka

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Chrípka je vysoko nákazlivá vírusová infekcia, ktorá útočí na horné dýchacie cesty. Okrem toho sa prejavuje výraznými celkovými príznakmi ako je únava, horúčka či bolesť kĺbov a svalov. Typické je pre ňu každoročné šírenie v podobe epidémií. Býva spôsobená RNA vírusom z čeľade Orthomyxoviridae.

Vo väčšine prípadov sa s ňou dokáže za pár dní vyrovnať samo. Avšak existujú skupiny ľudí, pre ktorých môže byť veľmi nebezpečná. Vo zvýšenom riziku komplikácií sú predovšetkým malé deti a ľudia nad 65 rokov, tehotné ženy, chronicky chorí či ľudia s oslabeným imunitným systémom.

Vznik a príčiny

Chrípka je spôsobená vírusom chrípky A, B alebo C. Každoročne jej kmene alebo druhy mutujú. Zimné obdobie je charakteristické zvýšeným výskytom ochorení horných dýchacích ciest. Chrípka A prebieha v epidémiách, chrípka B prebieha lokálne a šíri sa pomalšie. Chrípka typu C sa vyskytuje sporadicky. Vírus typu A je veľmi nestabilný, variuje (kombinácie H1 – H17 a N1 – N9).

Keďže vírus chrípky dokáže rýchlo mutovať a náš imunitný systém nemusí byť na jeho novú formu pripravený, významne to uľahčuje šírenie ochorenia a vznik epidémií. Vedci vytvárajúci vakcíny tieto mutácie neustále sledujú a predpovedajú. Tak dokážu každoročne prispôsobovať očkovaciu látku, aby mohla byť proti novým formám chrípky účinná.

Symptómy/príznaky

Prejavy chrípky sa môžu v značnej miere medzi prípadmi líšiť. Vo všeobecnosti však choroba začína z plného zdravia. Od prvého dňa bývajú prítomné intenzívne celkové príznaky ako bolesť hlavy, svalov, kĺbov a veľká únava. Stav často znepríjemňujú vysoké horúčky (nad 38 °C) a zimnica. Taktiež sa môže pridávať bolesť hrdla, suchý kašeľ a v niektorých prípadoch aj príznaky nádchy.

Deti môžu zažívať pocit nevoľnosti či zvracať. U dospelých to bežným príznakom chrípky nie je.

Prejavy sa stupňujú v priebehu prvého týždňa. Ale niekedy môže byť deň zlepšenia stavu nasledovaný dňom, kedy sa chorý cíti opäť horšie.

Alarmujúcimi situáciami, ktoré môžu znamenať riziko komplikovaného priebehu sú:

• vek <5 rokov, >65 rokov,

• vysoká horúčka (nad 39 °C) trvajúca dlhšie ako 3 dni,

• dýchavičnosť a pocit búšenia srdca,

• človek trpiaci inými chronickými ochoreniami,

• tehotenstvo,

• veľmi silné bolesti hlavy.

V týchto prípadoch by mala liečba chrípky vždy prebiehať pod profesionálnym lekárskym dohľadom.

Diagnostika

Jednoznačnú diagnostiku chrípky komplikuje skutočnosť, že jej prvotné symptómy sú podobné napríklad prechladnutiu. Chrípka sa môže skomplikovať sprievodnou bakteriálnou infekciou. Následkom môže byť zápal priedušiek, prínosových dutín, priedušnice alebo zápal pľúc. Pre presnejšiu diagnostiku môže byť využitý krvný test či odber telesných tekutín.

Liečba

Chrípka je ochorenie, ktoré sa bežnými postupmi vyliečiť nedá. Dajú sa však zmierniť jej príznaky. Chrípka vždy vyžaduje domácu liečbu v pokoji, tiež príjem tekutín, zmierňovanie príznakov (symptomatická liečba), znižovanie horúčky, zmierňovanie bolesti, uvoľňovanie dýchacích ciest a zvýšený príjem vitamínov a tekutín.

V prípade bežného priebehu chrípky sa antibiotická terapia neodporúča, pretože na tento typ ochorenia je neúčinná.

Prevencia

Vzhľadom na to, že chrípka sa prenáša kvapôčkovou infekciou, je potrebné dodržiavať dostatočnú hygienu, vyhýbať sa kontaktu s nakazenými a posilňovať imunitu. Voči sezónnej chrípke sa dá tiež preventívne chrániť očkovaním.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavybolesť hrdlabolesť svalovchrípkahlavahorúčkaprieduškyúnavazachrípnutiezimnica