Body piercing je pojem označujúci prepichnutie časti tela, vytvorenie kožného alebo slizničného tunela a následné vloženie okrasného šperku. Body piercing je však spojený aj s možnosťou vzniku zdravotných problémov. Klient by si vždy mal vybrať piercingové zariadenia na základe dodržiavania hygienických noriem. Body piercing nie je len chvíľková záležitosť, prepichnutie tkaniva môže mať dlhodobé následky v podobe zníženej funkcie orgánu či tkaniva, najčastejšou komplikáciou býva obmedzená funkcia jazyka.
Viac informácií
Zdravotné riziká
Každý zásah do ľudského tela má riziká. Medzi hlavné prejavy patrí opuchnutie, infekcia, alergická reakcia a krvácanie. Najnebezpečnejším miestom na piercing je jazyk, kde vzniká riziko infekcie a krvácania, porušenia funkcie jazyka, možného poškodenia zubnej skloviny kovom a následného odhaľovania zubných krčkov.
Opuchnutie po prepichnutí tkaniva býva najčastejšou komplikáciou, ale po pár dňoch vymizne. Krvácanie je spôsobené zasiahnutím cievy v oblasti prepichnutia. Väčšinou bývajú zasiahnuté drobné cievky a krvácanie sa rýchlo zastaví. V niektorých prípadoch – pri porušenej zrážanlivosti krvi alebo pri nižšom počte krvných doštičiek – môže krvácanie trvať dlhšie, čím môže dôjsť aj ku krvácaniu do tkanív a následnej bolestivosti, kým sa hematóm nevstrebe.
Infekcie pri body piercingu môžu byť lokálne, charakterizované väčšinou abscesom v blízkosti piercingu, alebo môže ísť o celkové infekcie. Lokálne infekcie bývajú spôsobené najčastejšie bakteriálnou infekciou, hlavne vinou zníženej hygieny. Infekcie celkovo predstavujú jedno z najväčších rizík, medzi najnebezpečnejšie patrí vírusová hepatitída B a C, ale i HIV infekcia. Tieto ochorenia sú spôsobené vírusmi a sú prenášané krvou. Hlavnou nevýhodou daných infekčných ochorení je, že sa neprejavujú hneď po nákaze. Klinické prejavy často prechádzajú do chronického štádia. V súčasnosti je už hepatitída C dobre liečiteľná, ale HIV infekcie zatiaľ patria k nevyliečiteľným ochoreniam.
Alergické prejavy sú vyvolané šperkami alebo kovmi. Medzi najčastejšie alerigizujúce látky patrí nikel, obsiahnutý v chirurgickej oceli. Alergie sa prejavujú rôznymi formami opuchov tkaniva, výsevom vyrážok a bolestivosťou, pálením či svrbením.
Lekár na základe anamnézy a klinického vyšetrenia zhodnotí stav pacienta. Klinické prejavy vždy treba sústrediť k danému piercingu, lokalizácii a času aplikácie. Dôležité je laboratórne vyšetrenie zamerané hlavne na odhalenie infekcií prenosných krvou. Ak bola pri aplikácii piercingu prítomná zvýšená miera krvácania, vždy by mal byť pacientovi vyšetrený krvný obraz a koncentrácie koagulačných faktorov.
Liečba klinických príznakov by mala vychádzať najmä z odstránenia kovového šperku. Následne by sa na základe klinických prejavov mala začať terapia. Na terapiu alergií sa využívajú antihistaminiká, ktoré obmedzujú vznik alergických prejavov. Pri lokálnych infekciách sa kombinuje terapia perorálna a lokálna s aplikáciou mastí a gélov obsahujúcich antibiotické liečivá. Pri odhalení hepatitídy alebo HIV infekcie sa nastolí symptomatická liečba, znižujúca možné komplikácie.
Základom prevencie je výber dôveryhodného zariadenia. Najnebezpečnejšou lokalitou je piercing jazyka. Základ prevencie tvorí tiež očkovanie proti hepatitíde B, ktorá je súčasťou povinného očkovania.