10.06.2019 • 6 minút na prečítanie

Bolesť hrdla

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Bolesť hrdla je jedným z najčastejších symptómov ochorení. Ide o bolestivý, suchý alebo škrabavý pocit v krku. Najčastejšie ho spôsobuje infekcia alebo environmentálny faktor, napríklad suchý vzduch. Hoci bolesť v krku môže byť nepríjemná, zvyčajne sa ľahko vylieči, prípadneustúpisama.

Príznaky

Bolesť hrdla je rozdelená podľa časti hrdla, ktorú postihuje.

  • Faryngitída postihuje oblasť priamo za ústami.
  • Tonzilitída je opuch a začervenanie mandlí, mäkkého tkaniva v zadnej časti úst.
  • Laryngitída je opuch a sčervenanie hlasiviek alebo hrtana.

Príznaky bolesti v krku môžu byť rôzne, v závislosti od toho, čo ju spôsobilo. Pacient môže cítiť škriabanie, pálenie, suchosť, podráždenosť.

Pri prehĺtaní či hovorení sa príznaky zosilňujú.

Spolu s bolesťami v krku môže pacient pociťovať príznaky, ako je nosová kongescia, plný nos, kýchanie, kašeľ, horúčka, zimnica, opuchnuté žľazy v krku, zachrípnutý hlas, bolesti tela, bolesť hlavy, problémy s prehĺtaním, strata chuti do jedla.

Vznik a príčiny

Príčiny bolesti hrdla sa pohybujú od infekcií po zranenia. K najčastejšie sa vyskytujúcim patria tieto:

1. Prechladnutie, chrípka a iné vírusové infekcie

Vírusy spôsobujú asi 90 percent bolestí hrdla. Môže ísť o bežnú zimnicu, chrípku, mononukleózu, osýpky, ovčie kiahne a mumps.

2. Streptokok a iné bakteriálne infekcie

Najbežnejšie sú baktérie skupiny A – Streptococcus. Tonzilitída a sexuálne prenosné infekcie ako kvapavka a chlamýdie tiež môžu spôsobiť bolesť v krku.

3. Alergie

Keď imunitný systém reaguje na spúšťače alergie, ako je peľ alebo tráva, uvoľňuje chemikálie, ktoré spôsobujú okrem iného príznaky nachladnutia – plný nos, svrbenie očí, kýchanie a podráždenie hrdla.

4. Suchý vzduch

Suchý vzduch môže nasávať vlhkosť z úst a hrdla a zanechať v nich pocit sucha a škriabania.

5. Dym, chemikálie a iné dráždivé podnety

Mnoho chemických a iných látok v životnom prostredí dráždi hrdlo až do stavu bolesti. Ide o cigarety, tabakový dym, znečistenie vzduchu, čistiace prostriedky a iné chemikálie.

6. Zranenie

Akékoľvek zranenie, napríklad úder alebo poškriabanie v hrdle, môže spôsobiť bolesť v krku. K bolesti tiež môže dôjsť pri zabehnutí kúska jedla a pri nadmernom namáhaní hlasiviek.

7. Gastroezofageálny reflux

Gastroezofageálny reflux je stav, pri ktorom sa kyselina zo žalúdka vracia smerom do pažeráka. Dráždi pažerák a hrdlo, čo spôsobuje pálenie záhy.

8. Nádor

Nádor hrdla, hlasiviek alebo jazyka je menej častou príčinou bolesti v krku. Bolesť hrdla však môže byť aj príznakom rakoviny, najmä ak po dlhšom čase neustupuje a nedá sa vyliečiť bežnými spôsobmi liečby.

Väčšina bolestí hrdla sa dá liečiť podomácky. Základom je dostatok odpočinku, aby imunitný systém mal šancu proti infekcii bojovať. Bolesť hrdla spôsobená vírusovou infekciou sa zvyčajne zlepší po dvoch až siedmich dňoch. Niekedy je nutná liečba. Lekárska prehliadka je nevyhnutná, ak pretrvávajú závažnejšie príznaky (silná bolesť, problémy s prehĺtaním, problémy s dýchaním alebo bolesť pri dýchaní, ťažkosti pri otváraní úst, bolesti kĺbov, horúčka vyššia ako 38 stupňov Celzia, bolestivý alebo stuhnutý krk, bolesť ucha, krv v slinách alebo v hliene a bolesť v krku, ktorá trvá dlhšie ako týždeň).

Diagnostika

Počas vyšetrenia lekár pohľadom kontroluje zadnú časť hrdla kvôli začervenaniu, opuchu a bielym škvrnám. Takisto stlačí krk zvonka po oboch stranách, aby zistil, či má pacient opuchnuté uzliny. Ak má podozrenie, že pacient má nejakú baktériu, môže odobrať vzorku z hrdla. Použije tyčinku s vatovým koncom. Ak bolesť hrdla pretrváva napriek absencii zjavnej príčiny, všeobecný lekár sa obráti na špecialistu, otolaryngológa.

Liečba

Medzi lieky, ktoré zmierňujú bolesť v krku, patrí acetaminofen, ibuprofen či aspirín. Aspirín sa však deťom a dospievajúcim nedáva, pretože je spojený so zriedkavým, ale závažným stavom, ktorý sa nazýva Reyeho syndróm.

Priamo na bolesti v krku účinkuje aj antiseptický sprej, chladiace prísady, ako je mentol alebo eukalyptus, krčné pastilky s účinnými látkami, sirup proti kašľu a teplé nápoje.

Lieky, ktoré znižujú žalúdočnú kyselinu, môžu pomôcť pri bolestiach hrdla spôsobených refluxom. Tie obsahujú antacidá na neutralizáciu žalúdočnej kyseliny, H2 blokátory na zníženie produkcie žalúdočnej kyseliny a inhibítory protónovej pumpy (PPI) na blokovanie produkcie kyseliny.

Pri bolestiach môžu pomôcť aj nízke dávky kortikosteroidov, a to bez toho, aby spôsobili akékoľvek vážne vedľajšie účinky.

Antibiotiká liečia infekcie spôsobené baktériami, nie sú však účinné pri liečbe vírusových infekcií. Ak lekár diagnostikuje baktériu, je nutná liečba, aby sa predišlo závažnejším komplikáciám, ako je pneumónia, bronchitída a reumatická horúčka. Antibiotiká môžu skrátiť bolesť v krku asi o jeden deň a znížiť riziko reumatickej horúčky o viac ako dve tretiny.

Prevencia

Najviac bolestí v hrdle spôsobujú vírusové a bakteriálne infekcie ako aj podráždenia a zranenia . Väčšina z nich sa vylieči bez akýchkoľvek liekov v priebehu niekoľkých dní. Oddych, teplé nápoje, kloktanie slanej vody a lieky proti bolesti účinne pomôžu vyliečiť bolesť aj bez návštevy lekára. Závažnejšie príznaky, ako sú problémy s dýchaním alebo prehĺtaním, vysokou horúčkou alebo so stuhnutým krkom, vyžadujú lekársku kontrolu a zväčša aj nasadenie liekov.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hrdlafaryngitídahorúčkahrtankašeľkrkkýchanieplný nosstrata chutisucho v krku