10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Bolesť pharyngu pri prehĺtaní

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Odynophágia je odborný termín pre bolestivé prehĺtanie. Môže byť pociťovaná v ústach, pharyngu (hltane) či v pažeráku. Bolestivé býva prehĺtanie jedla, dúškov vody alebo aj vlastných slín. Doposiaľ nie je známy účinný liečebný postup, ktorý by dokázal bolesť vždy odstrániť. Za týmto príznakom môže stáť množstvo rôznych príčin. V niektorých prípadoch bolesť zmizne sama v priebehu niekoľkých dní. Avšak existujú vážnejšie chorobné stavy, ktoré táto bolesť dlhodobo sprevádza. Vtedy by mala byť varovným signálom, ktorý človeka dovedie k návšteve lekároa pre začiatok liečby.

Vznik a príčiny

Odynophágia je častým príznakom pomerne neškodných ochorení, ako je napríklad chrípka. Vtedy býva typicky prechodná a krátkotrvajúca. K najčastejším príčinám bolesti hltanu pri prehĺtaní patria:

Infekcie horných dýchacích ciest

Bolesť pri prehĺtaní často sprevádza niektoré infekčné ochorenia ako je napríklad chrípka alebo prechladnutie. Hltan sa pri nich zapáli a môže bolieť. Bolesť sa zvýrazňuje prehltnutím.

Tonizilitída

Je zápal krčných mandlí, ktorý spôsobujú baktérie a vírusy. Mandle opuchnú, môžu sa plniť hnisom a často výrazne bolia.

Gastroezofageálna refluxová choroba (GERD)

Je dlhotrvajúci chorobný stav. Navracia sa pri ňom kyslý žalúdočný obsah do pažeráka. Niekedy sa môže dostávať až do hltana a úst. To môže dráždiť ich výstelku, spôsobovať zápal a bolesť.

Poranenie hltana a okolitých tkanív

Vzniká fyzickým násilím, ako následok operácií (napr. odstraňovanie mandlí) či pri jedení. Poranenie často spôsobuje potrava obsahujúca ostré časti. Príkladom sú kosti rýb, ktoré sa môžu zapichnúť do hltana a mandlí, alebo ich poškriabať.

Fajčenie

Dym vdychovaný pri fajčení dráždi okrem iného hltan, to sa môže okrem iného prejaviť bolesťou pri prehĺtaní.

Vredy a afty v hltane

Sú defekty (narušenia) v jeho výstelke. Riziko ich vzniku sa zvyšuje pri oslabení imunity (napr. následok infekcie HIV), nedostatku niektorých vitamínov či pri gastroezofageálnom refluxe. Výskumy tiež potvrdzujú súvislosť medzi vznikom vredov a dlhodobým užívaním protizápalových liekov (napr. ibuprofen).

Ostatné

Pitie príliš studených alebo horúcich nápojov môže tiež dráždiť hltan. To má zvyčajne za následok prechodnú bolesť pri prehĺtaní. Na druhej strane bolesť môžu spôsobovať aj nádorové ochorenia. Podozrivá je v tomto prípade najmä dlhotrvajúca bolesť bez inej zjavnej príčiny.

Liečba

Pri liečbe bolestí pri prehĺtaní je najviac dôležité liečiť príčinu, ktorá ju spôsobuje. S jej diagnostikou a následnou terapiou môže pomôcť lekár. Prehĺtanie uľahčí požívanie mäkkej či tekutej stravy. V niektorých prípadoch umožňujú dočasnú úľavu napríklad spreje do hrdla, ktoré ho znecitlivejú. Okrem toho je dôležité vyhýbať sa pitiu alkoholu a fajčeniu. Tie môžu hltan podráždiť ešte viac a bolesť tak zhoršovať.

Odbornú lekársku pomoc sa odporúča vyhľadať v prípadoch, ak nie je jasný pôvod bolestí, bráni príjmu potravy, pretrváva dlhšie ako 2 týždne, sprevádza ju nevysvetliteľný úbytok hmotnosti, v oblasti krku sú podozrivé hrčky či výstupky.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť pri prehĺtaníhltanpažerákústa