04.07.2019 • 5 minút na prečítanie

Bolesť v ramene

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Ramenný kĺb je najpohyblivejší kĺb v tele. Posúva rameno dopredu a dozadu a umožňuje jeho kruhový pohyb. Na jeho pletenci sa podieľa až osem kĺbov, takže môže dôjsť k viacerým problémom. Bolesť väčšinou spôsobujú mäkké časti – šľachy, kĺbové puzdro a kĺbový maz.Keďže má rameno široký a všestranný rozsah pohybu, pri jeho poškodení je pohyb obmedzený a môže spôsobiť veľké bolesti a nepohodlie. Príčin môže byť veľa a kvôli vhodnej liečbe je dôležité ich správne identifikovať.

Príznaky

Medzi najčastejšie príznaky patrí náhla prudká bolesť v ramene, bolesť, ktorá je často stupňujúca pri používaní ruky, chronická bolesť a stuhnutosť, ktorá pretrváva, mravčenie, znecitlivenie, slabosť, pocit, akoby v ramene „kliklo“ s každým pohybom a nemožnosť pohybovať rukou (alebo je to veľmi ťažké).

Vznik a príčiny

K bolesti ramien môže prispieť množstvo faktorov. Najrozšírenejšou príčinou je tendinitída manžety rotátora. Tento stav je charakterizovaný zapálenými šľachami.

Ďalšou častou príčinou je syndróm nárazu, pri ktorom sa rotujúca manžeta zachytáva o kosť a spôsobuje bolesť.

S bolesťami ramena sa spájajú zaseknuté nervy, vykĺbenie i pretrhnutie ramennej šľachy.

Niekedy je bolesť výsledkom zranenia inej časti tela, obvykle krku alebo bicepsu. Aj niektoré závažné stavy, napríklad poranenie miechy, môžu viesť k problémom s ramenami.

Bolesť v ramene môžu zapríčiniť aj ochorenia ako artritída, ochorenia krčnej chrbtice a ochorenia pečene, srdca alebo žlčníka.

Predovšetkým u starších ľudí môže dôjsť k takzvan__ej strnulosti ramena, ktorej príčinou môže byť z nedostatku pohybu, tendinidách a iných bolestivých afekciách ramena.

Niektorí ľudia majú kostné ostrohy, výrastky pozdĺž okrajov kostí, ktoré im pri pohybe spôsobujú bolesti.

Rameno je možné poraniť pri manuálnej práci, pri športe alebo nadmerným opakovaným pohybom.

Bolesť v ramene býva intenzívnejšia vo vyššom veku, obzvlášť po 60. roku života, keďže mäkké tkanivá obklopujúce rameno majú tendenciu s vekom degenerovať.

Diagnostika

Lekár na základe anamnézy urobí prehliadku, pričom hmatom kontroluje citlivosť a opuch, posúdi škálu pohybu a stabilitu kĺbov. Zobrazovacie testy, ako je röntgen alebo magnetická rezonancia, poskytnú detailné snímky ramena.

Bolesť vo všeobecnej oblasti ramien pacienti často zle lokalizujú a následne sa ťažko zisťuje. Môže súvisieť s problémom, ktorý nie je muskuloskeletálny, ako je vyskočená platnička alebo žlčníková choroba, dokonca bolesti ramena môžu byť príznakom infarktu alebo krvácania z pečene či zo sleziny. Ak sa lekár domnieva, že bolesť môže signalizovať diagnózu ohrozujúcu život, môže urobiť niekoľko ďalších testov. Najčastejšie ide o elektrokardiogram (EKG) spolu so srdcovými enzýmami, prípadne abdominálny ultrazvuk alebo neurologické testy.

Liečba

Liečba bolesti ramien závisí výhradne od príčiny problému. Je dôležité, aby človek vyhľadal lekársku pomoc a až po diagnostikovaní začal s vhodnou liečbou.

Aplikácia ľad a tepl o : Ľadové obklady sa najčastejšie používajú na zníženie opuchu a bolesti pri akútnom poškodení ramien. Môžu sa použiť aj na liečbu zranení pri nadmernej manipulácii s ramenami (tendinitída rotátorovej manžety alebo burzitída). V týchto prípadoch sa ľad aplikuje ihneď po záťažovej aktivite, aby sa znížil nástup akéhokoľvek zápalu. Teplé obklady sa používajú na liečbu chronických stavov, aplikujú sa pred vykonávaním činností. Teplo môže svaly uvoľniť, zmierniť stuhnutosť a znížiť bolesť.

Fyzická aktivita: Liečba pohybom je dôležitým aspektom liečby takmer všetkých ortopedických stavov. Fyzikálna terapiavyužíva rôzne spôsoby na zvýšenie sily, obnovu mobility a pomoc pri návrate pacienta k aktivite pred úrazom.

Lieky: Najbežnejšie lieky používané na zmiernenie bolesti a opuchu ramien sú nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) a steroidné injekcie.

Nesteroidné protizápalové lieky môžu byť voľnopredajné (ibuprofen), prípadne predpísané lekárom (voltaren). Používajú sa na liečbu problémov, ako je artritída, burzitída a tendonitída.

Steroidné injekcie sú určené na liečbu zápalu. Do tela dostanú dávku kortikoidu, ktorý môže nielen zmierniť bolesť, ale aj pomôcť ľahšie sa venovať potrebnému cvičeniu.

Chirurgia: Chirurgický zákrok je nutný, ak konzervatívne opatrenia nefungujú alebo je zranenie ramena od začiatku príliš závažné.

Prevencia

Rameno je zložitá štruktúra a správne diagnostikovanie môže pomôcť zotaveniu. Aby človek predišiel problémom, môže vykonávať jednoduché cvičenia, ktoré pomôžu natiahnuť a posilniť svaly a rotačné manžety. Aby bol pohyb správny, cviky by mal odporučiť fyzioterapeut. Ak človek už mal problémy s ramenami, po cvičení sa odporúča aplikovať na rameno ľad aspoň na dobu 15 minút.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
chronická bolesťmravčenieramenástrnulosťtendinitídazaseknuté nervyznecitlivenie