Bolesti krku sú častým príznakom, ktorý pravidelne trápi veľké množstvo ľudí. Vo väčšine prípadov predstavuje len prechodný problém, ale niekedy pretrváva aj omnoho dlhšie. To môže pre človeka znamenať obmedzenie bežných každodenných činností. V prípade vážnych ochorení či úrazov tejto oblasti môže ísť o veľmi nebezpečné stavy.
Krk je tvorený skupinou siedmich krčných stavcov, ktoré spájajú lebku s trupom tela. Vytvárajú chrbticový kanál, v ktorom prebieha miecha. Jej poškodenie môže mať vážne dôsledky ako poruchy hybnosti tela, dýchania a vyprázdňovania moču či stolice. Medzi stavcami sú uložené medzistavcové platničky. Tie zmierňujú pôsobenie tlaku na stavce a napomáhajú pružnosti chrbtice. Pohyby a pevnosť krku umožňujú okolité svaly, kĺby a väzy. Pri akomkoľvek poškodení alebo poruchách týchto štruktúr môžu vznikať okrem iného aj bolesti krku.
K najčastejším príčinám bolesti krku patria:
Natiahnutie okolitých svalov a ich zvýšené napätie
Tie bývajú veľmi častým dôsledkom zlého držania tela, nevhodnej polohy hlavy a krku počas spánku a trhavých pohybov krku pri cvičení. Svaly potom bývajú často stuhnuté a bolestivé aj na pohmat.
Úrazy
Pri úrazoch je krk veľmi náchylný na poškodenie. Nebezpečné sú najmä pády, autonehody a športové úrazy. Následkom môže byť vážne poškodenie chrbtice a miechy. Špeciálnym typom úrazu, najmä pri autonehodách býva tzv. whiplash. Pri náraze dochádza k trhavému pohybu hlavy, ktorý poškodí svaly a väzy krku. Následkom sú silné bolesti krku a hlavy.
Degeneratívne ochorenie chrbtice
V priebehu rokov dochádza k postupnému opotrebovaniu chrbtice. Narušuje sa stavba chrupaviek, platničiek, kĺbov a kostí. Tieto zmeny vyvolávajú dlhotrvajúce bolesti chrbta a krku. Faktory ako obezita, nadmerné namáhanie chrbtice či nesprávne držanie tela môžu vznik problémov výrazne urýchliť.
Útlak nervov
Pri herniácii (,,vyskočení“) platničky, natiahnutím svalov či pri posunoch stavcov môže vznikať dráždenie okolitých nervov. K tomu dochádza, keď sa nervov niečo dotkne alebo ich pricvikne. To spôsobuje brnenie, bolesti či poruchy citlivosti krku a niekedy aj hlavy.
Meningitída
Je ochorenie, pri ktorom dochádza k zápalu mozgových obalov. Je to veľmi nebezpečný stav, ktorý patrí do okamžitej nemocničnej starostlivosti. Jedným z jeho príznakov býva práve stuhnutosť a bolesť svalov krku.
Ostatné
Ochorenia ako osteoporóza alebo niektoré nádory môžu taktiež spôsobovať bolesti krku. Pri osteoporóze sú stavce krehké a viac náchylné na vznik zlomenín.
Liečba bolesti závisí od príčiny jej vzniku. Krátkodobo sa dá väčšinou zmierňovať dočasným znehybnením krku, liekmi proti bolesti a zápalu (napr. ibuprofen), myorelaxanciami (lieky na uvoľnenie svalového napätia) a aplikáciou tepla či chladu. V mnohých prípadoch tieto postupy nevyriešia príčinu, kvôli ktorej bolesť vznikla. S jej diagnostikou a nasadením špecifickej liečby môže pomôcť lekár.
Vyhľadať odbornú lekársku pomoc sa pri bolestiach krku odporúča, ak je bolesť výrazná a neodpovedá na voľnopredajné analgetiká (lieky proti bolesti), bolesť sa postupom času zhoršuje, sprevádza ju brnenie, poruchy citlivosti či slabosť v nohách a rukách, vystreľuje do rúk a nôh, je prítomná horúčka (nad 38 °C), vyskytne sa neschopnosť dotknúť sa bradou hrudníka, vznikajú poruchy vyprázdňovania moču a stolice.