09.11.2022 • 10 minút na prečítanie

Botox, účinná látka, ktorú mnohí poznajú z estetickej medicíny. Viete však aké sú aj jeho iné využitia?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Botulotoxín, známy hlavne pod názvom botox, je chemická látka, ktorá dokáže v malých dávkach redukovať kožné vrásky a tiež pomôcť pri liečbe niektorých zdravotných problémov. Napriek jej popularite však stále v spoločnosti kolujú rôzne fámy a mylné predstavy o tom, ako dokáže znetvoriť tvár. Ak vám však botulotoxín pichá skúsený doktor nič také vám nehrozí.  

 

Po prečítaní tohto článku budete vedieť: 

  • čo je botulotoxín, 
  • na akom princípe botulotoxín funguje, 
  • ktoré oblasti tváre sa dajú botulotoxínom korigovať, 
  • ako prebieha aplikácia botulotoxínu, 
  • čomu by ste sa mali po aplikácii botulotoxínu vyhnúť, 
  • ako dlho vydrží účinok botulotoxínu, 
  • kedy začať s botoxom, 
  • pre koho botox nie je vhodný, 
  • aké môžu byť vedľajšie účinky botoxu, 
  • ako vám môže botox pomôcť s chronickými migrénami, 
  • aké zdravotné stavy môžu byť liečené botulotoxínom. 

Čo ten botox vlastne je? 

Botox je obchodný názov pre onobotulinumtoxin A, proteín vyrobený z botulotoxínu, ktorý produkuje baktéria Clostridium botulinum. Aj keď ide v podstate o toxín, pri správnom užívaní lekármi a v malých dávkach nie je vôbec toxický. Vďaka jeho neuromodulačným schopnostiam má široké kozmetické aj medicínske využitie.  

Na akom princípe botulotoxín funguje? 

Botulotoxín je látka, ktorá blokuje signál idúci z nervu do cieľového svalu, čo bráni svalu aby sa stiahol. Na to, aby akýkoľvek sval „vykonal prácu“, nervy musia uvoľniť chemického posla, nazývaného acetylcholín, do spojenia kde sa nervové zakončenia stretávajú so svalovými bunkami. Acetylcholín sa viaže na receptory na svalových bunkách a spôsobuje kontrakciu svalových buniek. Botoxové injekcie zabraňujú uvoľňovaniu acetylcholínu, čím nedochádza ku kontrakcii svalov. Vďaka tomu, že je tejto svalovej kontrakcii zabránené, sa koža menej naťahuje a krčí čo je vlastne prevencia vzniku vrások.   

Ktoré oblasti tváre sa dajú botoxom korigovať? 

Kozmetické využitie botulotoxínu je v prevencii vzniku vrások a vyhladení jemných liniek, ktoré môžete s pribúdajúcim vekom na tvári pozorovať. Najobľúbenejšou oblasťou aplikácie botoxu je tvár. Uvoľnením rôznych tvárových svalov, od čela až po krk,  možno minimalizovať vrásky, čo vedie k vyhladeniu pokožky. 

  • Vrásky mračenia 

Glabella sa označuje miesto medzi  obočím nad koreňom nosa. Vznikajú tu zvislé vrásky nazývané tiež mračivky, ktoré môžu tvári dodať unavený alebo nahnevaný pohľad.  

  • Vrásky na čele 

Ide o horizontálne línie pozdĺž čela, ktoré sa s vekom stávajú zreteľnejšími. Ak na čele začínate vidieť jemné linky, okolo 30 roku života, je dobré zvážiť preventívne možnosť botoxu. Čím dlhšie budete čakať na riešenie vrások na čele, tým budú hlbšie a tým ťažšie bude dosiahnuť čo najlepšie výsledky.  

  • Vrásky v hornej časti nosa (bunny lines) 

Ide o záhyby, ktoré sa objavia, keď sa nos zvraští, napríklad keď k niečomu pričuchneme.  

  • Vrásky okolo očí 

Výskyt jemných vrások vo vonkajších kútikoch očí a ich prítomnosť, aj keď sa neusmievate, sa často spája so starnutím. Botulotoxín je však veľmi účinný pri znižovaní ich vzhľadu.  

  • Vrásky pod očami 

Pomocou botoxu je možné vyhladiť aj jemné linky pod očami. K tejto oblasti však treba pristupovať opatrne, pretože sval, do ktorého sa podáva botulotoxín, je ten istý sval, ktorý čiastočne ovláda spodné viečko. Ak sa použije príliš veľa alebo je injekcia podaná nesprávne, môže to viesť k poklesu dolného viečka.  

  • Vrásky na brade 

Ako starneme, svaly na brade sa stávajú nadmerne aktívnymi a vytvárajú jamkovitý, zvrásnený vzhľad. Botox v oblasti brady sa môže použiť na uvoľnenie týchto svalov, čím sa vyhladí a zníži celkový efekt jamiek.  

  • Vrásky na krku 

Botulotoxín možno použiť aj na vyhladenie jemných vrások na krku pri procedúre známej ako „Nefertiti lift“, ktorá je účinná pri horizontálnych aj vertikálnych vráskach.  

  • Padnuté viečka 

Ak vás trápia padnuté viečka, chirurgické riešenie nemusí byť vaša jediná možnosť. Pomôcť môže aj lifting obočia, pri ktorom skúsený lekár aplikuje botulotoxín do oblastí v hornej časti tváre, aby otvoril očné okolie a zdvihol ovisnuté viečka.  

  • Gummy smile 

Keď sa usmievame, typicky sa odhalia maximálne 2 milimetre z horných ďasien. U ľudí, ktorí majú gummy smile, sa väčšinou odhalí 3 alebo viac milimetrov. Na korekciu tohto stavu sa používa aplikácia botoxu, medzi hornú peru a nos, čím sa uvoľnia svaly, ktoré ju dvíhajú príliš hore. 

Autor: TanyaLovus/Shutterstock

Ako prebieha aplikácia botulotoxínu? 

Pred aplikáciou botulotoxínu je dôležité pleť vyčistiť od prípadných nečistôt a make-upu. Lekár si na pleť môže naznačiť miesta vpichu zmývateľnou ceruzkou. Väčšina ľudí počas procedúry bolesť ani veľmi necíti, pretože ihly na botulotoxín sú veľmi malé. Niektorí jedinci popisujú mierny pocit štípania. Ak sa obávate bolesti môžete sa spýtať lekára na dostupné formy znecitlivenia.  

Bezprostredne po vpichoch, môžete mať na koži niekoľko malých hrbolčekov, ktoré však veľmi rýchlo zmiznú. Niektorí pacienti môžu mať po procedúre aj mierne modrinky, ktoré väčšinou do 24-48 hodín vymiznú tiež. Po ošetrení botoxom väčšina ľudí zaznamená požadované účinky približne na tretí alebo štvrtý deň. Úplné výsledky budú viditeľné do 10 až 14 dní.  

Čomu by ste sa mali vyhnúť po aplikácii botulotoxínu? 

Po aplikácii botulotoxínu, je cieľom následnej starostlivosti podporiť čo najviac výsledok ošetrenia, minimalizovať riziko vzniku modrín a rozšírenia botulotoxínu do okolitých oblastí. Preto by sta sa mali držať nasledovných opatrení: 

  • Počkajte s cvičením 24 hodín 

Fyzická aktivita zvyšuje prietok krvi, čo môže spôsobiť rozšírenie botulotoxínu do nechcených oblastí, zvýšiť riziko vzniku modrín a znížiť jeho účinok v mieste vpichu.  

  • Ošetrené miesto si nemasírujte a ak je to možné vyhnite sa líčeniu, 
  • Prvú noc po aplikácii botoxu sa vyhnite spánku na tvári, 
  • Vyhnite sa konzumácii alkoholu počas nasledujúcich 24 hodín, 
  • Vyhýbajte sa slnečnému žiareniu, soláriám, saunám a výrivkám.  

Ako dlho vydrží účinok botulotoxínu? 

Hlavným faktorom, ktorý určuje, ako dlho pretrvá účinok botulotoxínu, je rýchlosť metabolizmu. Ľudia s rýchlym metabolizmom, často športovci, môžu spozorovať kratšie trvanie výsledkov, pretože ich telo metabolizuje botulotoxín rýchlejšie ako u ľudí s pomalším metabolizmom. V priemere trvajú účinky botulotoxínu zhruba 3 až 4 mesiace  

Kedy začať s botoxom? 

Väčšina ľudí začne riešiť otázku botoxu až keď sú ich vrásky viditeľné aj keď je tvár v relaxovanom stave. V tomto štádiu však už môže byť neskoro na to, aby botox splnil úplne ich očakávania. Keďže botulotoxín nie je zázračný zmizík vrások, je lepšie s ním začať preventívne, ešte pred tým ako sa vytvoria hlbšie vrásky. Väčšina odborníkov sa zhoduje, že vhodnými kandidátmi na preventívnu liečbu botulotoxínom sú ľudia vo veku nad 25 rokov  

Pre koho botox nie je vhodný? 

Aj napriek tomu, že je botulotoxín, v malých dávkach, na kozmetické použitie bezpečný, nemal by byť aplikovaný tehotným a dojčiacim ženám, pacientom trpiacim na nervovo-svalové ochorenie ako myasthenia gravis alebo pacientom s aktívnou kožnou infekciou.

Autor: svetlana_apo/Shutterstock

Aké sú vedľajšie účinky botoxu? 

Vedľajšie účinky botulotoxínu sa líšia v závislosti od oblasti aplikácie. Väčšina vedľajších účinkov je len mierna a za deň, dva sa zlepšia: 

  • bolesť, opuch, začervenanie alebo modriny v mieste ošetrenia, 
  • únava, 
  • bolesť hlavy, krku, 
  • dočasne ovisnutie viečka (ptóza), 
  • dvojité videnie, 
  • podráždenie očí alebo začervenanie.  

Trpíte častými migrénami? Botox vám môže pomôcť

Pacienti trpiaci chronickými migrénami veľmi dobre poznajú tú vyčerpávajúcu bolesť, ktorá môže trvať hodiny a ktorá spôsobuje nevoľnosť, zvracanie, rozmazané videnie, závraty a citlivosť na svetlo a hluk. Ukázalo sa, že botulotoxín, ktorý sa používa na prevenciu tvorby vrások, je účinný tiež v liečbe spomínanej chronickej migrény. Doposiaľ však nie je úplne známe akým presným spôsobom botulotoxín pomáha uľaviť od bolesti. Vedci sa domnievajú, že tak ako blokuje botulotoxín prenos na nervovo-svalovej platničke, tak dokáže zablokovať aj neurotransmitery, ktoré signalizujú prenos bolesti. 

Botulotoxín je vhodný pre pacientov, ktorí majú 18 a viac rokov a ktorí trpia bolesťami hlavy 15 a viac dní v mesiaci, z ktorých osem spĺňa diagnostické kritériá pre migrénu. Liečba zahŕňa sériu niekoľkých malých injekcií zameraných na svaly na tváre, hlavy a krku raz za tri mesiace. Mnohí pacienti uvádzajú, že tolerujú injekcie botoxu lepšie ako iné perorálne lieky na prevenciu migrény.  

Aké zdravotné stavy môžu byť liečené botulotoxínom? 

Neuromodulačné a relaxačné vlastnosti botulotoxínu sa okrem vyhladenia jemných liniek na tvári, využívajú aj na liečbu niekoľkých zdravotných stavov. Medzi tieto zdravotné stavy patrí: 

  • Cervikálna dystónia 

Ide o bolestivý stav pri ktorom sa krčné svaly nedobrovoľne sťahujú, čo spôsobuje, že sa hlava otáča do nepohodlnej polohy.  

  • Lenivé oko/škúlenie 

Najčastejšou príčinou lenivého oka je nerovnováha okohybných svalov. Botulotoxín sa aplikuje do jedného zo svalov, ktoré pohybujú okom. Injekcia dočasne oslabí sval, čo umožní, aby sa oči znovu narovnali. To môže pomôcť zlepšiť vzhľad škúlenia a môže zabrániť rozvoju „lenivého“ oka.  

  • Svalové spazmy 

Niektoré neurologické stavy, ako je detská mozgová obrna, môžu spôsobiť, že sa končatiny stiahnu smerom k stredu tela. V niektorých prípadoch môžu byť tieto stiahnuté svaly uvoľnené injekciami botoxu. Redakcia portálu Lekar.sk

Ochorenia
estetická medicínaperytvár