27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Bradavica alebo kurie oko?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Bradavica je výrastok na koži spôsobený ľudským papilomavírusom. Vyzerá ako malý hrbolček veľkosti špendlíkovej hlavičky. Kurie oko máva výrazné ložisko v strede s ohraničeným okrajom pravidelného tvaru. Býva citlivé a bolestivé. Ako sa ich zbaviť?

Čo je kurie oko?

Odborne sa definuje ako ohraničené zhrubnutie pokožky so stredovo zvýrazneným ložiskom stvrdnutej suchej kože. Vzniká na miestach, kde sa nachádza kosť a zároveň pôsobí dlhotrvajúci tlak zvonka na pokožku.

Veľmi častými miestami sú päty a prsty na nohách. Ložiská bývajú nažltlé, pravidelného kruhovitého alebo elipsovitého tvaru. Kurie oko je veľmi citlivé a bolestivé.

Prečítajte si tiež: Potvory z letného kúpania.

Liečba kurieho oka

V prvom rade je potrebné vylúčiť zdroj trenia alebo tlaku. Následne sa môže pristúpiť k odstráneniu kurieho oka, či už použitím náplastí, roztokov alebo mastí s obsahom kyseliny salicylovej. Jej pôsobením kurie oko zmäkne. Po 3 až 4 dňoch je možné miesto šetrne obrúsiť, najlepšie po krátkom teplom kúpeli nôh.

Na trhu sú aj kombinované prípravky, kde je ku kyseline salicylovej pridaná kyselina mliečna. Kombinácia kyseliny salicylovej, kyseliny mliečnej, ricínového oleja, extraktu z lastovičníka a tuje má aj protivírusové účinky a smie sa použiť ako na kurie oko, tak i na bradavicu. Vyššie koncentrácie močoviny (urei) majú podobné účinky ako kyselina salicylová.

Účinná je taktiež kyselina trichlóroctová, ktorá má aj antivírusový účinok. Môže sa preto použiť i na menšie bradavičky. Terapia trvá kratšie ako s kyselinou salicylovou.

Počas liečby je vhodné chrániť si okolitú zdravú kožu ochrannou masťou, napríklad bielou vazelínou. Lepšie je začať riešiť už malé kurie oko ako neskôr podstupovať chirurgickú liečbu. V prípade komplikácií je potrebné vyhľadať lekára.

Vhodná prevencia

Nosenie dostatočne veľkej a pohodlnej ortopedickej obuvi, najlepšie z mäkkej kože. Používanie vložiek do topánok a korektorov, ktoré zmiernia tlak prstov. Pravidelná starostlivosť o pokožku nôh zahŕňa odstránenie odumretej pokožky a používanie zmäkčujúcich balzamov či krémov na hydratáciu.

A čo bradavice?

Bradavica je nezhubný výrastok spôsobený ľudským kožným papilomavírusom – HPV. HPV sa dostane do organizmu nepatrnou rankou na tele, pričom infekcia sa nemusí prejaviť, pretože niektorí jedinci sú len nositelia. Kľúčovým faktorom, ktorý rozhoduje, či sa vírusová infekcia rozvinie do bradavice, je imunita.

Najčastejšie sa človek môže stretnúť s pravými bradavicami, ktoré vyzerajú ako hrboľčeky o veľkosti špendlíkovej hlavičky. Postupne sa zväčšujú a na povrchu zrohovatejú, zvyčajne nebolia. Vyskytujú sa najmä na rukách.

Ďalším rozšíreným typom sú ploché bradavice s veľkosťou asi 3 mm. Ide o ľahko vyvýšené útvary, ktoré majú farbu kože. Vyskytujú sa na tvári, brade a krku.

Bradavice sa môžu objavovať aj na ploche nôh. Vplyvom telesnej hmotnosti a tlaku nerastú smerom von, ale vnárajú sa do hĺbky zrohovatenej kože. Tieto bradavice môžu byť veľmi bolestivé a ľudia si ich niekedy zamieňajú nesprávne s kurím okom. Genitálne bradavice sa prenášajú pohlavným stykom. Prejavujú sa ako ružové útvary na intímnych partiách a v oblasti konečníka, ktoré sa môžu rýchlo rozrastať.

Liečba bradavíc

Na začiatku ochorenia dobre zaberajú už spomínané kombinované prípravky s kyselinou salicylovou alebo prípravky s kyselinou trichlóroctovou. Osvedčená je aj terapia zmrazením. Pri návšteve dermatológa sa používa tekutý dusík, v lekárni si môžete kúpiť sprej s podobným účinkom.

Tradičná liečba zahŕňa potieranie bradavice roztokom dusičnanu strieborného. Odstránenie väčších bradavíc prebieha chirurgicky u lekára. Na citlivých miestach môžu pri samoliečbe vzniknúť jazvy, preto takéto prípady konzultujte vždy s odborníkom. Súčasťou každej terapie by malo byť posilnenie imunitného systému.

Vhodná prevencia

Mladé dievčatá sa môžu dať zaočkovať proti najčastejším druhom HPV. Pri bazénoch, v saunách a v sprchách by ste mali používať prezuvky. Taktiež je vhodné starať sa o pokožku tela aj nôh. V prípade zistenia výskytu bradavíc je potrebné začať liečbu ihneď a používať vlastné uteráky, aby sa zabránilo šíreniu vírusu.

Kurie oko a bradavice dokážu človeku poriadne znepríjemniť život. Snažte sa im predchádzať. Ak sa už tieto komplikácie vyskytnú, riešte ich čo najskôr.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolestibradavicegenitálne bradavicekožakožné výrastky