02.02.2021 • 7 minút na prečítanie

Intímne miesta napadnuté infekciou genitálnych bradavíc. Načo si treba dať pozor?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Nikto o nich nehovorí, ale predsa sa medzi nami šíria. Pri témach o sexuálne prenosných ochoreniach každý stíchne. My sme sa však opýtali na názor uznávaného dermatovenerológa MUDr. Tomáša Ryanta.

Po prečítaní článku sa dozviete:

  • čo sú to genitálne bradavice,
  • ako sa prenášajú,
  • akými príznakmi sú sprevádzané,
  • ako vyzerá vyšetrenie u lekára a liečba,
  • či sa im dá predísť.

Čo sú to genitálne bradavice?

Genitálne bradavice sú jedným z najbežnejších typov sexuálne prenosných infekcií. Takmer všetci sexuálne aktívni ľudia sa počas života nakazia najmenej jedným typom ľudského papilomavírusu (HPV), vírusu, ktorý okrem iného spôsobuje aj genitálne bradavice.

Genitálne bradavice napádajú vlhké tkanivá genitálnej oblasti. Do organizmu prenikajú rankami na koži. Tam sa množia a spôsobujú vznik útvarov, ktoré môžu vyzerať ako malé hrbolčeky mäsovej farby alebo ako karfiol. V mnohých prípadoch sú bradavice príliš malé na to, aby boli viditeľné.

Ako sa prenášajú?

Genitálne bradavice sa vždy šíria sexuálnym kontaktom. Vaše bradavice nemusia byť viditeľné, aby ste infekciu preniesli na svojho sexuálneho partnera. “Iba tí, ktorí doteraz nemali pohlavný, resp. iný rizikový sexuálny kontakt alebo len tie páry, ktoré mali iba jedného sexuálneho partnera si môžu byť istí, že genitálne bradavice nemajú. Všetci ostatní majú menšie či väčšie riziko, že sú nosičmi vírusu HPV aj pokiaľ prejavy nemajú. “ – upozorňuje MUDr. Tomáš Ryant.

Rizikové faktory:

  • Nechránený sexuálny kontakt s viacerými partnermi.
  • Ak už ste sa v minulosti stretli s inou pohlavne prenosnou infekciou.
  • Sex s partnerom, ktorého sexuálnu históriu nepoznáte.
  • Sexuálna aktivita v mladom veku.
  • Slabý imunitný systém vplyvom nezdravej alebo nedostatočne výživnej stravy, infekcia HIV alebo vyvolaná liekmi po transplantácii orgánu a pod.

Kde sa genitálne bradavice môžu vyskytovať a ako sa prenášajú?

Muži aj ženy môžu dostať genitálne bradavice, ale príznaky sú často krát odlišné.

U žien sa genitálne bradavice objavujú na koži sliznici vonkajších pohlavných orgánov, v okolí konečníka, v oblasti medzi vonkajšími genitáliami a konečníkom alebo na krčku maternice. Môžu byť veľmi malé alebo pôsobiť ako veľké zhluky. Zvyčajne majú červenkastú alebo hnedú farbu. Niekedy môžete mať genitálne bradavice, ale nejavia sa vôbec žiadne príznaky. Je to spôsobené tým, že genitálne bradavice môžu byť v niektorých prípadoch také malé a ploché, že sú takmer neviditeľné.

HPV vírus (jedna z príčin ochorenia) môže spôsobiť genitálne bradavice u mužov, rovnako ako u žien.  U mužov sa bradavice môžu objaviť na penise, miešku alebo okolo konečníka. Výskumy https://www.cancer.org  tvrdia, že viac ako polovica sexuálne aktívnych mužov v USA už prekonala HPV vírus alebo sa s ním stretne aspoň raz za život. Muži sa vírusu často zbavia sami, bez akýchkoľvek zdravotných komplikácií.

Aj u mužov aj u žien sa genitálne bradavice môžu prejaviť aj na perách, ústach, jazyku a v hrdle osoby, ktorá mala orálny sexuálny kontakt s infikovanou osobou.

Ako vyzerajú genitálne bradavice
ZDROJ: MUDr. Tomáš Ryant

Medzi príznaky  genitálnych bradavíc patria:

  • malé, červené alebo ružové opuchy v oblasti genitálií,
  • tumorček podobný karfiolu, spôsobený niekoľkými bradavicami blízko pri sebe,
  • svrbenie alebo nepríjemné pocity v oblasti genitálií,
  • krvácanie pri pohlavnom styku.

Bradavice sa môžu objaviť týždne, mesiace alebo aj roky po sexuálnom kontakte. Niekedy sa pri genitálnych bradaviciach môžete stretnúť s absenciou príznakov, inokedy práve naopak, zdá sa vám, že máte všetky príznaky, no nejde o genitálne bradavice.  

Ako prebieha vyšetrenie u lekára?

Ak sa dozviete, že váš sexuálny partner trpí genitálnymi bradavicami a vy ako prevenciu pred otehotnením uprednostňujete hormonálnu antikoncepciu pred bariérovou (napr. prezervatív), ktorá chráni vaše telo aj pred sexuálne prenosnými ochoreniami, bude potrebné aby ste navštívili lekára. Váš lekár vás bude musieť vyšetriť, aby ste sa uistili, že nemáte vírus. “Prezervatív  zvyčajne nedostatočne chráni pred HPV vírusom. Infekčné prejavy bývajú často mimo oblasť zakrytou prezervatívom. Preto je dôležité aby ste boli obozretný aj pri takomto type bariérovej ochrany.” dodáva MUDr. Tomáš Ryant.

Ako súvisí HPV vírus a rakovina krčka maternice sa dočítate v našom článku: https://lekar.sk/co-je-hpv-ako-suvisi-s-rakovinou-krcka-maternice-a-ako-sa-mozeme-chranit

Lekár môže vykonať nasledujúce testy na kontrolu genitálnych bradavíc a súvisiacich pohlavných chorôb:

  • Vyšetrenie viditeľných výrastkov, aby sa zistilo, či vyzerajú ako genitálne bradavice
  • Aplikácia slabého roztoku kyseliny octovej na zvýraznenie menej viditeľných výrastkov.
  • Kompletná panvová skúška a ster (pre ženy)- robí gynekológ.
  • Biopsia cervikálneho tkaniva (ak sa pri stere zistia akési abnormality, zvyčajne sa pristúpi k biopsii), aby sa zabezpečilo, že neexistujú žiadne abnormálne bunky, z ktorých by sa mohol vyvinúť karcinóm krčka maternice súvisiaci s HPV. Cervikálna biopsia spočíva v odobraní malej vzorky tkaniva z krčka maternice a následne jej vyšetrení pod mikroskopom. gynekológ
Vyšetrenie genitálnych bradavíc
ZDROJ: MUDr. Tomáš Ryant

Ako liečiť genitálne bradavice?

Neexistuje žiadny liek na HPV vírus. Existujú však prípravky, ktoré vám pomôžu zbaviť sa genitálnych bradavíc. Je možné, že vaše telo bude s vírusom časom bojovať, to však záleží od mnoho faktorov.

Liečba zvyčajne zahŕňa:

  • Krém – krém si aplikujete v pohodlí domova. Pri tomto type liečby nie je nutné aby ste krém aplikovali pod zdravotníckym dohľadom. Krém je dôležité používať pravidelne, niekoľkokrát do týždňa po dobu až niekoľko týždňov. V ojedinelých prípadoch je potrebné navštíviť kliniku, kde krém bude aplikovať lekár alebo zdravotná sestra. Tieto ošetrenia môžu spôsobiť bolesť, podráždenie alebo pocit pálenia. Napríklad krém Veregen, ktorý je na predpis. Ide o prípravok rastlinného pôvodu, extrakt zo zeleného čaju – masť na povrch genitálií.
  • Chirurgický zákrok – lekár pristúpi k operácii. Chirurgický zákrok môže spôsobiť bolesť, podráždenie alebo zjazvenie.
  • Zmrazenie – lekár alebo zdravotná sestra zmrazí bradavice. To môže spôsobiť bolesť. Liečba môže trvať týždne alebo mesiace a nanešťastie, bradavice sa môžu vrátiť. Pri niektorých pacientoch je liečba zmrazením neúčinná. Táto metóda sa dnes považuje za prekonanú.

MUDr. Tomáš Ryant: “Najmodernejšou a najúčinnejšou metódou na odstránenie genitálnych bradavíc je v súčasnosti laserová evaporácia CO2 laserom. Jedná sa o veľmi efektívny a rýchly spôsob ako odstrániť aj veľké množstvo bradavíc veľmi šetrným spôsobom. V prípade potreby je možné touto metódou zaistiť v sporných prípadoch histologické vyšetrenie k zisteniu pôvodu tumoru.”

MUDr. Tomáš Ryant - dermatovenerológia
ZDROJ: MUDr. Tomáš Ryant

Môžete zabrániť genitálnym bradaviciam?

Najlepším spôsobom, ako zabrániť infekcii alebo rozšíreniu genitálnych bradavíc, je mať chránený vaginálny, análny alebo orálny sex. Váš partner môže mať pohlavne prenosné ochorenie, ale nemá žiadne príznaky alebo ani nevie, že je infekčný. Porozprávajte sa so svojím partnerom o používaní prezervatívu počas sexu. Pamätajte však, že HPV sa šíri ľahko, dokonca aj s použitím kondómu.

Ako sme spomenuli, pôvodcom genitálnych bradavíc je práve ľudský papilomavírus, HPV. Okrem toho však spôsobuje aj závažnejšie ochorenia ako napríklad rakovina krčka maternice. Za jednu z metód prevencie môžeme považovať očkovanie proti HPV vírusu.

Pre vyšetrenie a efektívne odstránenie genitálnych aj extragenitálnych bradavíc navštívte vynikajúceho špecialistu MUDr. Tomáša Ryanta v Prievidzi. Viac na stránke Ryantlaserderma.sk.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
dentálne problémygenitálne bradavicekožné vyrážkypohlavné orgány