10.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Bronchodilatátory

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Bronchodilatátory sú lieky, ktoré uľahčujú dýchanie uvoľnením svalov v pľúcach a rozšírením dýchacích ciest (priedušiek). Často sa používajú na liečbu chronických stavov, pri ktorých sa dýchacie cesty stávajú úzkymi, nepriechodnými a zapálenými. Ide napríklad o astmu (bežný pľúcny stav spôsobený zápalom dýchacích ciest) alebo chronickú obštrukčnú chorobu pľúc (CHOCHP- pľúcne ochorenie zvyčajne spôsobené fajčením, ktoré vyvoláva upchatie dýchacích ciest, čiastočne sa dá zlepšiť liečbou).

Viac informácií

Rozdelenie

Bronchodilatátory podľa trvania účinku:

Krátkodobo pôsobiace

Na okamžitú úľavu z náhleho, neočakávaného záchvatu dýchavičnosti.

Dlhodobo pôsobiace

Používajú sa pravidelne, pomáhajú regulovať dýchavičnosť pri astme a CHOCHP a zvyšujú účinnosť kortikosteroidov pri astme.

Najpoužívanejšie bronchodilatátory podľa typu účinnej látky:

AGONISTY BETA-2(napríklad salbutamol, salmeterol, formoterol a vilanterol)

Beta-2 agonisty pôsobia stimulačne na beta-2 receptory vo svaloch, ktoré lemujú dýchacie cesty. To zlepšuje ich uvoľnenie a umožňuje rozšírenie dýchacích ciest.

Beta-2 agonisty sa používajú na liečbu astmy a CHOCHP, hoci niektoré typy sú dostupné len pre CHOCHP. Obvykle sa inhalujú pomocou malého ručného inhalátora, ale sú dostupné aj ako tablety alebo sirup.

Pri náhlych závažných príznakoch sa môžu podávať injekčne alebo sprejom. Rozprašovač je kompresor, ktorý sa používa na premenu kvapalného lieku na jemnú paru, čo umožňuje, aby bola inhalovaná veľká dávka lieku cez náustok alebo tvárovú masku.

Zvýšenú opatrnosť pri užívaní by mali zachovať pacienti s nadmernou aktivitou štítnej žľazy (hypertyreóza), ktorá produkuje priveľa hormónu, s akoukoľvek chorobou srdca alebo ciev, so srdcovou arytmiou, s vysokým krvným tlakom (hypertenziou) a cukrovkou.

ANTICHOLINERGIKÁ(napríklad ipratropium, tiotropium, aclidinium a glycopyrronium)

Anticholinergiká spôsobujú dilatáciu (rozpínavosť) dýchacích ciest blokovaním cholinergných nervov. Tieto nervy uvoľňujú chemikálie, ktoré môžu spôsobiť, že svaly zúžia dýchacie cesty.

Anticholinergiká (známe aj ako antimuskariniká) sa používajú hlavne na liečbu CHOCHP, niektoré z nich aj na liečenie astmy. Zvyčajne sa aplikujú pomocou inhalátora, na liečbu náhlych a závažných príznakov aj pomocou rozprašovača.

Zvýšenú pozornosť užívaniu by mali venovať pacienti s benígnou prostatickou hyperpláziou – nerakovinovým opuchom prostaty, obštrukciou odtoku močového mechúra – akéhokoľvek stavu, ktorý ovplyvňuje tok moču z močového mechúra, ako sú obličkové kamene alebo rakovina prostaty (lieky môžu sťažiť močenie) a s glaukómom – vysokým tlakom v oku (ak sa doň dostanú lieky, môžu zapríčiniť zhoršenie stavu oka).

TEOFYLÍN

Teofylín sa zvyčajne užíva vo forme tabliet alebo kapsúl. V prípade, že sú príznaky závažné, môže sa podať priamo do žily (intravenózne) iná verzia, nazývaná aminofylín. Nie je jasné, ako funguje teofylín, ale účinne znižuje zápaly v dýchacích cestách a uvoľňuje svaly, ktoré ich lemujú.

Účinok teofylínu je slabší ako účinok iných bronchodilatátorov a kortikosteroidov. Je tiež pravdepodobnejšie, že vyvolá vedľajšie účinky, preto sa často používa len ako alternatíva iných liekov, ak nie sú dostatočne účinné.

Zvýšenú pozornosť užívaniu teofylínu by mali venovať pacienti s hyperaktívnou štítnou žľazou, so srdcovo-cievnymi chorobami, s problémami s pečeňou, s vysokým krvným tlakom, so žalúdočnými vredmi, s epilepsiou. Teofylín môže spôsobiť zhoršenie týchto ochorení. U ľudí s problémami pečene môže viesť k tvorbe nebezpečných látok v tele. Iné lieky môžu zapríčiniť abnormálne nahromadenie teofylínu v tele, ktoré je potrebné sledovať lekárom. Pozornejšie sa sleduje užívanie u starších pacientov.

Beta-2 agonisty a anticholinergiká sú dostupné v krátko- aj dlhodobo pôsobiacich formách, teofylín je dostupný len v dlhodobo pôsobiacej verzii.

Vedľajšie účinky

Vedľajšie účinky bronchodilatátorov sa čiastočne menia v závislosti od konkrétnych liekov. Medzi všeobecné patria: tras v rukách, bolesti hlavy, sucho v ústach, náhle búšenie srdca, svalové kŕče, kašeľ, nevoľnosť a vracanie, hnačka.

Interakcie s inými liekmi
Bronchodilatátory môžu interagovať s inými liekmi, čo môže ovplyvniť ich účinnosť alebo zvýšiť riziko nežiaducich účinkov. Interagujú s nimi napríklad:

  • niektoré diuretiká – lieky, ktoré pomáhajú odstrániť tekutinu z tela,
  • niektoré antidepresíva, digoxín (liek na liečbu arytmií),
  • benzodiazepíny – typ sedatíva na krátkodobú liečbu úzkosti alebo spánkových porúch,
  • lítium – liek na ťažkú depresiu a bipolárnu poruchu,
  • achinolóny – typ antibiotikového lieku.
Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavychronická obštrukčná choroba pľúcdýchacie cestyhnačkakašeľnevoľnostpľúcaprieduškysucho v ústachvracanie