10.10.2022 • 10 minút na prečítanie

Buďte opatrní pri nosení kontaktných šošoviek

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Mnohí z nás si už ani nevedia predstaviť svoj život bez kontaktných šošoviek. Či už hovoríme o ich každodennom, rutinnom nosení alebo o príležitostnej aplikácii, napríklad pri športe či z estetických dôvodov, ich používanie nám prináša mnohé benefity. Nemali by sme však zabúdať ani na možné riziká, ktoré nosenie kontaktných šošoviek prináša. Prečo by sme mali byť pri ich nosení opatrní? Po prečítaní nášho článku budete vedieť:  

  • čo sú to kontaktné šošovky, 
  • aké typy šošoviek poznáme, 
  • ako sa o šošovky správne starať a prečo je hygiena veľmi dôležitá, 
  • kedy by ste mali vymeniť šošovky za nové, 
  • či je vhodné ich každodenné nosenie, 
  • aké riziká môžu pri ich nosení vzniknúť.  

Kontaktné šošovky 

Kontaktné šošovky sú malé optické pomôcky, ktoré sa aplikujú priamo na povrch oka (v oblasti rohovky). Ich funkciou je úprava refrakčných chýb oka, teda náprava krátkozrakosti, ďalekozrakosti a astigmatizmu. Existujú však aj šošovky, ktoré dokážu prekryť prirodzenú farbu oka a zmeniť ju tak na inú. Šošovky sú teda zdravotnou pomôckou aj estetickou záležitosťou. Ich nositeľom sa oproti okuliarom rozšíri zorné pole, v ktorom im nebráni rám okuliarov, šošovky im nezavadzajú pri výkone športov a nezahmlievajú sa vo vlhkom počasí.  

Autor: Krakenimages.com/Shutterstock

Potrebujete okuliare? Využite zľavu, ktorú poskytuje zdravotná poisťovňa Dôvera alebo si dajte vyšetriť zrak zdarma.

Typy kontaktných šošoviek 

Neexistujú univerzálne šošovky. Zatiaľ, čo jednému človeku môže vyhovovať jeden typ, pre ďalšieho je vhodnejší iný. Závisí to od zdravotného stavu oka, ktorý chceme pomocou šošoviek odstrániť, od individuálnych nárokov, preferencií a možností pacienta. Existujú rôzne typy kontaktných šošoviek. Môžeme ich rozdeliť do nasledujúcich kategórií. 

Z hľadiska dĺžky použitia jedného páru 

  • Jednodňové, 
  • dvojtýždňové, 
  • mesačné, 
  • ročné. 

Každý z týchto typov má svoje pre aj proti. Napríklad, jednodňové šošovky sú najhygienickejšie, nakoľko sa použijú len raz a nasledujúci deň ich pacient vymieňa za úplne nové. Ich pravidelné používanie je však nákladnejšie 

Ročné šošovky sú na tom z tohto pohľadu opačné, finančne výhodnejšie, no menej hygienické. Stanovené limity používania daných šošoviek by mali byť vždy dodržané. V opačnom prípade stúpa riziko možnej kontaminácie šošovky a zanesenie infekcie do oka.  

Z hľadiska materiálu, z ktorého sú vyrobené  

Ďalej sa šošovky rozdeľujú aj podľa toho, z čoho sú vyrobené. Rozdeľujeme ich dve základné skupiny: 

  • mäkké šošovky, 
  • silikónhydrogélové šošovky, 
  • tvrdé šošovky prepúšťajúce vzduch (GPL). 

Mäkké šošovky  

Ako už z názvu tejto kategórie šošoviek vyplýva, sú vyrobené z mäkkého a pružného materiálu – z hydrogélu. Ich dôležitou schopnosťou je schopnosť absorbovať vodu, vďaka čomu sú aj počas nosenia vlhké. Pacienti si rýchlo privykajú na ich nosenie a sú pohodlné 

Tento typ šošoviek je však veľmi náročný na dodržiavanie potrebnej hygieny. Mäkké šošovky môžu vysychať (najmä pri pobyte v priestoroch so suchým vzduchom – napr. vykurované miestnosti, pri fénovaní vlasov, varení, atď.). Pre niekoho môže byť problémom aj skutočnosť, že tento typ šošoviek má kratšiu dobu používateľnosti.  

Silikónhydrogélové šošovky 

Tento typ šošoviek je oproti svojmu staršiemu predchodcovi (hydrogélovým šošovkám) lepší najmä v schopnosti prepúšťať kyslík potrebný pre výživu rohovky. Sú vhodné na denné nosenie a špeciálne typy môžu byť dokonca nosené kontinuálne počas dňa aj noci bez toho, aby si ich človek musel vytiahnuť.    

GPL šošovky 

Ide o najstarší druh kontaktných šošoviek, ktorý sa dnes používa v menšej miere. Stále však majú využitie u pacientov, ktorí trpia astigmatizmom alebo inými očnými chybami, pri ktorých má oko nepravidelný tvar. Ich výhodou je odolnosť a možnosť nosiť ich aj počas dlhšej doby. Šošovky pre pacientov s astigmatizmom sa nazývajú torické. 

Autor: Tatiana Kochkina/Shutterstock

Čistota – pol ľudského života (a zdravého zraku tiež) 

Je potrebné si uvedomiť, že šošovka je pre naše telo cudzím predmetom, ktorý je tam akosi „navyše“. V prípade, že ju nebudeme udržiavať čistú, môže byť vstupnou bránou do oka pre vniknutie baktérií, vírusov či iných patogénov. Aby sme tomu zabránili, je dôležité správne ich skladovať, čistiť aj aplikovať.  

APLIKÁCIA 

  • Pred použitím šošoviek si dôkladne umyte ruky vodou a mydlom 
  • Ruky si dôkladne ich osušte, najlepšie papierovou utierkou. 
  • Na rukách by nemali byť žiadne zbytky mydla ani vlákna z uteráku (mohli by sa preniesť na šošovky). 
  • Aplikujte šošovku do oka čistým prstom. 

VYBERANIE ŠOŠOVIEK 

  • Pred odstránením šošoviek dodržte rovnaký postup umývania rúk, ako pri ich aplikácii. 
  • Vybratú šošovku prepláchnite roztokom na šošovky a zľahka z nej utrite prípadné nečistoty pomocou ukazováka jednej ruky a dlane druhej ruky. 
  • Pred odložením šošovky nezabudnite v puzdre vymeniť roztok za čerstvý 

SKLADOVANIE  

Puzdro na šošovky by ste mali vymieňať minimálne každé 3 mesiace, ale tiež vždy, ak si na ňom všimnete známky opotrebovania či nečistoty. Pri každej aplikácii je nutné vymeniť roztok na šošovky. O tom, aký roztok je vhodný pre vaše šošovky sa dočítate v našom článku. Ak ste mali šošovky odložené v puzdre počas dlhšej doby a nenosili ste ich, vymeňte ich aj napriek tomu za nové. 

Autor: KOTOIMAGES/Shutterstock

Kedy by ste mali vymeniť šošovky za nové

Dodržiavanie stanovenej doby používania je úplným základom. Ak používate denné šošovky, skutočne ich po jednom použití vyhoďte a vymeňte za nové. Pri používaní mesačných šošoviek je doba používania 30 dní. Nezáleží na tom, či ste počas niektorých dní šošovky nepoužili. Doba sa začína rátať od dňa, kedy ste ich otvorili 

Okrem toho by ste mali šošovky vymeniť za nové ak je šošovka: 

  • Poškodená – ak sú na nej trhlinky či iné poškodenia, 
  • Nebola uložená v roztoku – je vyschnutá (nie je možné ju opäť rehydratovať). 

Šošovky alebo okuliare?  

Kontaktné šošovky sú pri dodržaní hygienických zásad bezpečné na každodenné nosenie. Oční lekári však odporúčajú skôr ich príležitostné nosenie, prípadne je dobrou alternatívou ich pravidelné striedanie s okuliarmi. Dôvodom je skutočnosť, že môžu vzniknúť nasledujúce riziká. 

Autor: marozhka studio/Shutterstock

Riziká nosenia šošoviek 

Ak pri používaní šošoviek nie sú dodržané hygienické opatrenia, v oku sa môžu rozvinúť závažné infekcie a komplikácie. Napríklad: 

Zápal očných spojoviek – pri ktorom oko slzí, svrbí a je začervenané. V závislosti od toho, čo zápal spôsobilo, môžu byť pri liečbe potrebné antibiotiká. 

Hypoxia rohovky – za bežných okolností prijíma očná rohovka kyslík z okolia a využíva ho na svoju výživu. Nosenie šošoviek však bráni úplnému prestupu kyslíku k rohovke, čo môže viesť k jej hypoxii a vysušovaniu. Následkom tohto stavu môže byť opuch rohovky či jej zákal.  

Syndróm suchého oka – U nositeľov šošoviek sa môže rozvinúť tiež syndróm suchého oka, o ktorom si môžete prečítať viac v našom článku. 

Neváhajte sa obrátiť na svojho očného lekára v prípade akýchkoľvek ťažkostí s videním či samotným nosením kontaktných šošoviek. 

V tomto článku boli použité nasledujúce zdroje:

Caring contact lens

Eye problems

Contact lens 

Contact lenses 

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
červené očiočisuchosť očísvrbenie očí