Zrak patrí medzi základné ľudské zmysly. Bez neho si nevieme svoj život predstaviť. Dnešná doba však kladie naň príliš vysoké nároky. Celodenná práca s počítačom, sledovanie televízie ale aj čítanie môžu byť príčinami zhoršujúceho sa videnia. Ak si na predpísané okuliare neviete zvyknúť, vhodný riešením sú kontaktné šošovky. Denné alebo mesačné. Ako sa správne o ne starať? Viete si vybrať vhodný roztok?
Po návšteve lekára mnohokrát pacienti odchádzajú z ambulancie s predpisom na okuliare. Každodenné nosenie okuliarov však môže pacienta obmedzovať. Nie každý si na vie na ne zvyknúť.
Vhodným riešením sú kontaktné šošovky. Podľa dĺžky používania sa najčastejšie stretávame s dennými a mesačnými šošovkami.
Denné šošovky sú určené na jednorazovú aplikáciu. Nevyžadujú si roztoky ani puzdra, keďže sa po použití zahadzujú.
Mesačné šošovky si pacient na noc z očí vyberá a ukladá ich do roztoku určeného na ich na skladovanie. Najmä pri mesačných šošovkách je potrebné dbať na hygienu a správnu starostlivosť, aby sa nestalo ich nosenie trápením.
Je to sterilný roztok, vďaka ktorému sa môžu šošovky viacnásobne používať. Šošovky čistí, odstraňuje tukovo-bielkovinový sediment a ostatné nečistoty, ktoré sa usádzajú na ich povrchu počas nosenia.
Ničí škodlivé mikroorganizmy a šošovky zvlhčuje. V prípade, ak by sme šošovky po vybratí z oka neuskladnili do roztoku, došlo by k ich vysušeniu a nebolo by možné ich opätovné použitie. Každodenným čistením a dezinfekciou šošoviek sa viete vyhnúť zbytočným nepríjemnostiam.
Pozor by sme si nemali dávať len na správnu starostlivosť o šošovky, ale aj o roztoky na kontaktné šošovky.
To je jedna z najčastejších otázok nositeľov kontaktných šošoviek. Najdôležitejším faktorom pri rozhodovaní je znášanlivosť jednotlivých zložiek roztoku. Mnohé konzervačné látky, ktoré znižujú riziko kontaminácie, sú pre pacientov s citlivými očami problémom.
Peroxidové roztoky
Tento typ roztokov je odporúčaný nositeľom kontaktných šošoviek s citlivými očami. V praxi sa s ním, ale často nestretávame, keďže je náročnejší na používanie.
Chemické roztoky
Sú najpoužívanejším typom roztokov na šošovky. Nazývajú sa aj all in one, keďže zároveň zabezpečujú dezinfekciu, hygienu a zvlhčenie šošovky. Dezinfekčné zložky ničia mikroorganizmy na povrchu šošovky a zabraňujú vzniku infekcie v oku. Hydratačné látky obsiahnuté v roztokoch zachovávajú elasticitu, priehľadnosť, priepustnosť a zakrivenie šošovky. Znížením obsahu vody by sa stala šošovka menej priepustnou pre kyslík, čo by mohlo viesť k podráždeniu oka. Lubrikačné zložky sa viažu na povrch šošovky, zvlhčujú ju a ovplyvňujú lepšie priľnutie na oko.
Používaním tohto typu roztoku nie je potrebné mechanické čistenie šošovky pred jej uskladnením do puzdra. Mechanickým čistením však len podporíme odstránenie nečistôt z povrchu šošovky.
Šošovku si položíme na dlaň, nakvapkáme na ňu roztok a jemne ju bruškom ukazováka druhej ruky trieme. Tento postup zopakujeme aj s druhou stranou šošovky. Po ošetrení prepláchneme šošovku roztokom a uložíme ju do puzdra. Šošovka musí byť vždy úplne ponorená v roztoku, aby sme zabránili jej vysušeniu. Šošovku je vhodné nechať uskladnenú v roztoku minimálne 5 hodín, aby sa zabezpečila dostatočná dezinfekcia.
Dodržiavaním zásad správnej starostlivosti o kontaktné šošovky a výberom vhodného typu roztoku sa pacienti nemusia obávať čiastočne nahradiť okuliare šošovkami. V každom prípade by sme nemali zabúdať na pravidelné kontroly u očného lekára. Náš zrak si musíme chrániť ako oko v hlave.