Bulózny pemfigoid je zriedkavý stav kože, ktorý spôsobuje svrbenie, začervenanie a hnisavé pľuzgiere. Ide o chronické nezhubné ochorenie, ktoré môže trvať aj niekoľko rokov.
Dôležité je dodržiavanie hygieny kože. Pomáha aj ľahká diéta, aplikácia antiseptických kortikosteroidných krémov. Je potrebné zabrániť zraneniu, aby sa pľuzgier neroztrhol. Ak sa tak stane, je nutné prekryť ho suchým sterilným obväzom, aby bol chránený pred infekciou počas liečby. Dôležité je vyhýbať sa dlhodobému slnečnému žiareniu na postihnuté miesto. Ak má človek pľuzgiere v ústach, nemal by konzumovať jedlá z tvrdých a chrumkavých potravín.
Bulózny pemfigoid zapríčiňuje problém s imunitným systémom, ktorý dostatočne nechráni telo pred infekciou. Nedokáže ho ubrániť pred baktériami, ktoré napádajú a poškodzujú pokožku. Niekedy poškodenie kože a pľuzgiere zapríčiňuje napríklad spálenie sa na slnku alebo užívanie určitých liekov. Bulózny pemfigoid nie je nákazlivý, nemožno ho rozšíriť na iných ľudí, nie je vyvolaný alergiou ani zlou životosprávou či životným štýlom.
Pacient môže mať svrbivú červenú vyrážku, veľa pľuzgierov alebo veľké bolestivé pľuzgiere, ktoré sa vracajú. Objavuje sa horúca, začervenaná a opuchnutá pokožka, kožná dutina naplnená zeleným alebo žltým hnisom. Pľuzgiere sa tvoria spontánne. Objavujú sa symetricky na bruchu, vnútorných plochách stehien, na predlaktí a podobne. Postihnutá býva aj lícna časť ústnej dutiny.
Diagnóza
Lekár môže na laboratórne vyšetrenie odobrať malú vzorku postihnutej kože na biopsiu a vykonať histopatologickú (mikroskopickú) analýzu z okraja pľuzgiera.
Bulózny pemfigoid môže ustúpiť sám, ale trvá to aj niekoľko rokov. Liečba môže pomôcť rýchlejšie vyliečiť pokožku, zamedziť vzniku nových pľuzgierov a znížiť riziko infekcie kože. Hlavné účinné lieky sú steroidné krémy, steroidné tabletky alebo antibiotiká. Pokožka by sa mala nakoniec uzdraviť bez zjazvenia, ale postihnuté miesto môže byť trochu tmavšie ako predtým. Pacient by si pľuzgier nemal nikdy prepichovať sám, nakoľko hrozí riziko infekcie.