27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Bylinky pre zdravé vlasy

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Pre pekné a zdravé vlasy dokážu významne pomôcť aj liečivé rastliny. Je dôležité poznať typ a kvalitu svojich vlasov, prípadne to čo im chýba. Niektoré bylinky viac vyhovujú svetlým vlasom ako tmavým, iné viac mastným ako normálnym. Ďalšie pomáhajú v boji proti vypadávaniu či lupinám. Výborným pomocníkom pri vypadávaní vlasov je pravidelná masáž.

Kto by netúžil po krásnych a zdravých vlasoch? Nie sú iba prirodzenou ochranou hlavy, ale doplňujú vzhľad človeka, skrášľujú ho a sú vyjadrením určitého životného postoja. Vlasy sa líšia tvarom, farbou a priemerom. Podľa druhu sa delia na rovné, vlnité a kučeravé. Zdravé vlasy sú lesklé, hladké, obsahujú 10 – 30 % vody. Sú pevné ale elastické a dajú sa natiahnuť o 20 – 30 %. Normálny vlas má priemer 0,08 mm.

Okrem zdravých vlasov existujú vlasy pevné, jemné, suché a mastné. Aby boli čo najdlhšie pekné a zdravé, musí im byť venovaná náležitá starostlivosť, pri ktorej dokážu významne pomôcť aj liečivé rastliny. Je dôležité poznať typ a kvalitu svojich vlasov, prípadne to čo im chýba.

Vypadávajú vám vlasy?

Medzi najznámejšie byliny, ktoré pomáhajú s opaterou o vlasy, patrí určite žihľava dvojdomá. Je vhodná najmä pre mastné a lupinaté vlasy. Pôsobí proti vypadávaniu a zároveň podporuje ich rast, pravidelným oplachovaním je možné získať hustejšie, lesklejšie a zdravšie vlasy. Môže sa používať vnútorne aj zvonku. Pozitívne účinky by mali byť viditeľné už po týždňovej kúre. Najsilnejší účinok má čerstvá, sušením a státím klesá množstvo účinných látok. Je vhodná pre tmavé, hnedé a ryšavé vlasy.

Vypadávanie vlasov v počiatočnom štádiu môže pomôcť zastaviť aj plod amly známej aj pod názvom amalaki alebo indický egreš. Toto cudzokrajné ovocie je mimoriadne bohaté na vitamín C a antioxidanty. 

Bylinky na podporu rastu vlasov

Pre tmavé vlasy

Do kategórie byliniek určených pre tmavé vlasy rozhodne patrí aj rozmarín lekársky. Jeho pozitívne účinky na rast vlasov boli potvrdené aj vedeckými štúdiami. Okrem toho, že podporuje ich rast, dodáva im aj potrebnú hydratáciu a zabezpečí, že nebudú suché. Odvar z rozmarínu pôsobí aj ako prírodný kondicionér, napomáha lepšiemu rozčesávaniu. Rozmarínový éterický olej ovplyvňuje tvorbu mazu, prehrieva a stimuluje pokožku hlavy. Kyselina rozmarínová v ňom obsiahnutá pôsobí protivírusovo a je zároveň prírodným antibiotikom, ktoré pomáha dezinfikovať pokožku hlavy.

Esenciálny olej sa odporúča používať vo forme zábalu. Asi 2 kvapky sa zmiešajú s lyžicou za studena lisovaného oleja. Táto zmes sa nanesie na vlasy, prípadne vlasovú pokožku. Nechá sa minimálne pol hodiny pôsobiť, potom umyje šampónom.

Rast vlasov podporí aj doma pripravená bazalková pasta. Bazalka pravá mierne stmavuje vlasy, preto sa tiež hodí pre tmavšie odtiene. Ukľudňuje podráždenú pokožku a podporuje prekrvenie. Pasta sa pripravuje roztlačením čerstvých listov, ktoré sa zmiešajú s olivovým olejom. Následne sa nanesie po celej dĺžke, dôkladne zabalí a nechá pôsobiť min. pol dňa, ideálne aj celú noc.

Pre svetlé vlasy

Medzi najpoužívanejšie bylinky pre blond odtiene vlasov patrí rumanček kamilkový. Chráni vlasy pred poškodením od slnka či mrazu a vďaka obsahu antibakteriálne pôsobiacich látok sa stará aj o zdravú pokožku hlavy. V letných mesiacoch výluh z rumančeka dodá vlasom nielen krásny lesk, ale zároveň ich zosvetlí, čo môže poslúžiť ako šetrnejšia alternatíva farieb.

Na suché vlasy

Suché a padajúce vlasy isto poteší nechtík lekársky. Vďaka protizápalovým účinkom upokojuje pokožku hlavy a napomáha produkcii kolagénu. Je vhodnou voľbou pre svetlé odtiene, ktoré príjemne zjemní. Aplikuje sa podľa potreby hlavne vo forme zábalu, bez problémov sa dá používať aj denne. Svetlý odtieň dokáže rozžiariť aj ďumbier lekársky. Po jeho používaní zostanú vlasy silnejšie, zdravšie a žiarivejšie. Naviac zabraňuje ich vypadávaniu a podporuje rast. Používa sa vlažný odvar na oplachovanie vlasov.

Aby vlasy ostali zdravé

Ďalšou účinnou bylinkou je aloe vera. Obsahuje komplex látok a enzýmy, ktoré priamo podporujú zdravý rast vlasov. Pravidelným používaním dochádza k zmierneniu svrbenia pokožky, potláča zápaly, zabraňuje tvorbe lupín a dodáva vlasom chýbajúci lesk.

Celkové upokojenie a normalizáciu vlasovej pokožky poskytuje aj sladké drievko hladkoplodé. Účinné látky obsiahnuté v koreni ukľudňujú pokožku hlavy, pomáhajú zbaviť sa podráždenia a lupín.

Čo pomôže na poškodené vlasy?

Na ozdravenie poškodených vlasov sa odporúčajú najmä zábaly alebo oplachovanie po každom umytí rastlinnými výluhmi. Vhodný výluh sa pripravuje vždy čerstvý, vo forme záparu alebo odvaru. Najčastejšie sa používajú 2 – 3 polievkové lyžice sušenej byliny na pol litra vody.

Výborným pomocníkom pri vypadávaní vlasov je pravidelná masáž. Nielenže zvyšuje prietok krvi do vlasových folikulov, ale spolu s účinnými látkami normalizuje stav vlasovej pokožky, podporuje relaxáciu a mierni pocity stresu. Pre vlasovú pokožku je najvhodnejší kokosový, ricínový, olivový, mandľový, jojobový olej alebo olej zo pšeničných klíčkov. Do oleja je pre zvýšenie účinku možné pridať aj malé množstvo éterických olejov (rozmarín, levanduľa, tymián).

Stres, zlá životospráva, hormonálna nerovnováha, fajčenie, anémia z nedostatku železa, či genetická predispozícia. Faktorov, ktoré ovplyvňujú kvalitu vlasov je naozaj veľmi veľa a často pôsobia spoločne. Aj napriek tomu, že neexistuje žiadny univerzálny a jednoduchý liek, existuje mnoho byliniek, ktoré vedú k posilneniu vlasov a upokojeniu vlasovej pokožky.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
pokožkavlasyvypadávanie vlasov